Külföld
Folytatódik Aleppó kiürítése
Nagyon sok civil halt meg a Báb elleni török légicsapásokban+VIDEÓ
Teljes egészében visszafoglalta a szíriai hadsereg az északi Aleppót - jelentette be a hadsereg csütörtökön közleményben. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) megerősítette, hogy az utolsó felkelőket és polgári személyeket szállító konvoj is elhagyta a korábban a lázadók ellenőrzése alatt tartott területet. Ez volt a kormányerők legjelentősebb győzelme a felkelőkkel szemben a polgárháború 2011. évi kezdete óta. "Ez a győzelem stratégiai fordulatot jelent a terrorizmus elleni harcban. (...) Kiemeli, hogy a szíriai hadsereg és szövetségesei képesek megnyerni a csatát a terrorcsoportok ellen, és új szakaszt nyit a terrorizmusnak a Szíriai Arab Köztársaság egész területéről történő kiűzésében" - áll a közleményben.
A szír hadsereg parancsnoksága aláhúzta: eltökélt, hogy folytatja a kiszabott feladatot mindaddig, "amíg helyre nem állítja a stabilitást a haza minden csücskében". A hadsereg felszólított mindenkit, hogy "vonja le a tanulságot és tegye le a fegyvert".
Péntekig tart az evakuálás
Több mint 4 ezer felkelőt evakuáltak csütörtökre virradó éjjel Kelet-Aleppó utolsó, még a szíriai ellenzék kezén lévő körzetéből - közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC). Oroszország a szíriai hadisikert saját erejének fényes bizonyítékának tekinti.
Az ICRC szerint a városrész kiürítésének folyamata péntekig tart. Az evakuálások december 15-i kezdete óta így már csaknem 34 ezren, köztük fegyveres felkelők és civilek hagyták el a szóban forgó körzetet - mondta az AFP francia hírügynökségnek Ingy Sedky, a vöröskereszt bizottságának szíriai szóvivője. "Az evakuálások egész nap és egész éjjel folytatódnak, és valószínűleg még holnap (pénteken) is tartanak. Még ezreket kell kimenekíteni, de pontos adatok nincsenek arról, hogy még hányan maradtak a városrészben. Az ICRC szerint a súlyos sebesülteket és betegeket már biztonságba helyezték. A szíriai kormány eddig még semmilyen hivatalos adatot nem közölt a kelet-aleppói evakuálási műveletekről.
Ha véget ér a mostani kimenekítési procedúra, a Bassár el-Aszad elnök vezette szíriai rezsim bejelentheti, hogy teljesen visszafoglalta az észak-szíriai várost, ami a csaknem hat éve tartó polgárháború legfontosabb kormányzati győzelmeként értékelhető.
Ben Hodges: Oroszország éles hadgyakorlatot tart Szíriában
Az amerikai hadsereg tábornoka, Ben Hodges elítélte Oroszország szíriai tevékenységét. A tábornok szerint az oroszok nem törődnek a civil áldozatokkal, és a polgárháborút egyfajta „éles hadgyakorlatnak” tekintik. Az orosz védelmi minisztérium beszámolója szerint a légierő harmincötezer katonával végzett Szíriában, de a hadsereg tagadja, hogy nehézfegyverzetet vetett volna be civil területeken. Szergej Sojgu beszámolója szerint a konfliktusban százötvennél is több modern fegyvert vetettek be. Hodges a BBC-nek adott interjújában elmondta, hogy szerinte Oroszország a konfliktust pusztán erőfitogtatásra használja, és ésszerűtlenül nagy erőket mozgósít csak azért, hogy alátámassza Vlagyimir Putyin csütörtöki kijelentését, miszerint „Oroszország minden potenciális ellenfelénél erősebb”. Az elnök hozzátette, hogy még sok tennivaló vár Oroszországra, többek között olyan rakéták fejlesztését tűzte ki célul, amelyek képesek áthatolni a jelenleg ismert rakétavédelmi rendszereken. (BBC)
Aszad a Sana állami hírügynökség csütörtöki jelentése szerint azt mondta, hogy a kormányerők aleppói sikere győzelem mindenki számára, aki "a terror elleni harcot" támogatja. Utóbbiak közül a szíriai elnök szoros szövetségeseit, Iránt és Oroszországot említette. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter a tárca kollégiumának csütörtöki moszkvai tanácskozásán kijelentette, hogy a 2015 szeptemberében indult orosz légicsapások során 35 ezer fegyverest öltek meg Szíriában.
A szíriai kormány minden ellene harcoló felkelőt terroristának bélyegez. Aszad egy magas rangú iráni küldöttséggel tartott találkozót követően kijelentette: a harcmezőn elért sikerek alapvető fontosságú lépést jelentenek abba az irányba, hogy Szíria egész területén megszűnjön a terrorizmus, illetve megfelelő körülmények legyenek a háború lezárását célzó megoldáshoz.
A véres konfliktus 2011 óta több mint 310 ezer halálos áldozatot követelt, és a lakosság több mint felét kényszerítette otthona elhagyására.
Teljes tűzszünetre lenne szükség
A harcok Szíria-szerte történő beszüntetése létfontosságú lenne ahhoz, hogy elkerülhető legyen egy Aleppó ostromához hasonló következő gyilkos csata - jelentette ki csütörtökön Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja. A világszervezet legutóbbi adatai szerint az elmúlt egy héten legalább 35 ezer embert - civileket és fegyveres lázadókat - sikerült evakuálni az észak-szíriai nagyvárosnak a kormányerők által visszafoglalt keleti feléből.
Nagyon sok civil halt meg a Báb elleni török légicsapásokban
Negyvenhét polgári áldozata van az Iszlám Állam ellenőrzése alatt álló észak-szíriai Báb városa elleni csütörtöki török légicsapásoknak - közölte az OSDH.
Az emigráns szervezet szerint a halottak között tizennégy gyerek és kilenc nő van. Az OSHD attól tart, hogy az áldozatok száma emelkedhet, mert sok súlyos sebesült rekedhetett a romok között.
A török légierő azután támadt a városra, hogy a török hadsereg közlése szerint szerdán tizennégy török katona meghalt, harminchárom pedig megsebesült szerdán az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet fegyvereseivel vívott harcokban az Aleppó kormányzóságbeli városnál. Ez volt az eddigi legsúlyosabb napi vesztesége a török hadseregnek azóta, hogy négy hónappal ezelőtt, augusztus 24-én megkezdte az Eufráteszi Pajzs fedőnevű hadműveletet Észak-Szíriában, hogy megtisztítson az Eufrátesz folyó nyugati oldalán egy 5 ezer négyzetkilométeres területet a terrorszervezetektől, köztük az Iszlám Államtól. Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön Ankarában közölte, hogy az ISIS fellegvárának tartott Bábnál legalább tizenhat török katona halt meg, a harcokban az ISIS közel kétszáz harcosa esett el.
"Sokan közülük Idlíb tartományba távoztak, amely a következő Aleppó lehet" - figyelmeztetett Mistura.
Szavaival az ENSZ-diplomata nyilvánvalóan arra utalt, hogy a Bassár el-Aszad elnök oldalán harcoló, Oroszország és Irán katonai támogatását élvező erők aleppói győzelmük után a még lázadó kézen lévő Idlíb ellen indíthatják következő hadjáratukat.
Aszad elnök csütörtökön kijelentette, hogy az Aleppó feletti teljes ellenőrzés visszavétele győzelem orosz és iráni szövetségesei számára csakúgy, mint a saját országa számára.
Az elnök hangsúlyozta: a háborúnak koránt sincsen vége, és fegyveres erői tovább nyomulnak előre a lázadók kezén lévő területek irányába.
Az Aleppóból kimenekítettek aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy Idlíbbe szállították őket. A Reuters brit hírügynökség egy magas rangú európai diplomatát idézett, aki decemberben felhívta a figyelmet arra, hogy ez Oroszországnak, Aszad fő katonai támogatójának kedvez, mintha "egyetlen kosárba tennének minden záptojást".
Oroszország, Irán és Törökország szerdán közölte, hogy készek közvetíteni egy szíriai békeszerződés létrehozásában. A három ország képviselői kedden Moszkvában tárgyaltak, és nyilatkozatot fogadtak el, amelyben lefektették a jövőbeli békeszerződés elveit.
Staffan de Mistura elégedettségét fejezte ki a török-orosz megállapodás miatt, amely lehetségessé tette az evakuálást, és üdvözölte a három regionális hatalom kezdeményezését, hogy kezdjenek tárgyalásokat a kazah fővárosban, Asztanában még a február 8-án Genfben az ENSZ égisze alatt kezdődő béketárgyalások előtt.
"Üdvözöljük az asztanai kezdeményezést. Bármilyen más hasonló kezdeményezést üdvözölni fogunk, így ezt is felkarolhatjuk, miközben egy mindenre kiterjedő nemzetközi kötelezettségvállalásban reménykedünk" - mondta a különmegbízott. Hozzátette, hogy továbbra is mindennél fontosabb az ellenségeskedések beszüntetése.
Staffan de Mistura hangsúlyozta, hogy a Biztonsági Tanács 2328. számú határozata új lendületet ad a szíriai konfliktus politikai megoldásának.
"Február 8-án terveink szerint újraindítjuk az ENSZ égisze alatt a szíriai politikai folyamatot" - mondta.
Az ENSZ BT hétfőn elfogadott határozata értelmében ENSZ-megfigyelőket küldenek az aleppói kimenekítések felügyeletére. Ez volt az első, egyhangúlag elfogadott BT-határozat a szíriai humanitárius helyzettel kapcsolatban.