Külföld
Fillon: A sajtó két hónapja önti rám a sártengert
A francia védelmi miniszter Emmanuel Macront támogatja
A családtagjainak feltételezett fiktív parlamenti alkalmazása miatt ügyészségi eljárás alatt álló Francois Fillon a France2 közszolgálati televízió csütörtök esti politikai műsorában azt állította, hogy a köztársasági elnök saját használatú titkosszolgálatot működtet az Elysée-palotában, s az szivárogtatja ki a sajtóba a vizsgálat részleteit.
A francia védelmi miniszter Emmanuel Macront támogatja
Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter pénteken megerősítette egy lapinterjúban, hogy az egy hónap múlva esedékes francia elnökválasztáson a függetlenként induló Emmanuel Macront, a szocialista kormány volt gazdasági miniszterét, nem pedig a Szocialista Párt megválasztott jelöltjét, Benoit Hamont támogatja.
"Emmanuel Macront támogatom, de szocialista maradok, nem vagyok az En Marche (Indulás!) mozgalom tagja" - mondta a tárcavezető. Szerinte a Nemzeti Front veszélyével szemben, amelynek jelöltje, Marine Le Pen a felmérések élén áll, "Emmanuel Macron az egyetlen, akinek értékrendje megegyezik az én értékeimmel".
"Macronban van szándék, vezetői érzék, létrehozott egy mozgalmat, amelyhez több mint 200 ezren csatlakoztak, tekintélye van, perspektívát mutat" - vélte Le Drian.
A szocialista kormány tagjai közül egyedül Le Drian támogatását kérte nyilvánosan az elnökválasztás favoritjának számító Macron.
"Mindig örülök, amikor meggyőződéses nők és férfiak csatlakoznak hozzám" - mondta még csütörtökön a centrista jelölt, amikor a sajtóban először lehetett olvasni arról, hogy Le Drian nyilvánosan Macront fogja támogatni.
Jóllehet a bejelentés nem okozott meglepetést, az komoly kudarc a megválasztott szocialista jelöltnek, Benoit Hamonnak, akinek nem sikerül maga mögé állítania a kormányzópárt vezető politikusait.
"Nem elfogadható egy demokráciában, hogy a politikai vezetők nem fogadják el a választók szavazatát, amikor az nekik nem felel meg" - írta közleményében a baloldal januári előválasztásán jelöltté választott Benoit Hamon szóvivője. A szocialista elnökjelölt azt mondta, hogy "nem számított ennyi árulásra".
A baloldali előválasztáson alulmaradt Manuel Valls volt kormányfő nem állt be Macron mögé, de Hamont sem támogatja nyilvánosan.
Le Drian a harmadik kormánytag, aki Macron mögött sorakozott fel Barbara Pompili biodiverzitással foglalkozó államtitkár és Thierry Braillard sportügyi államtitkár után.
Bruno Retailleau, a konzervatív jelölt, Francois Fillon kampánykoordinátora szerint "ahogy a dolgok állnak, az Emmanuel Macronhoz csatlakozásokkal újra összeállhat a Valls-kormány".
A független jelölthöz már korábban csatlakozott Francois Bayrou, a centrista Modem párt elnöke és Philippe Douste-Blazy volt jobboldali miniszter is.
Francois Hollande viszont úgy reagált, hogy "a leghatározottabban elítéli a hazug állításokat".
"A végrehajtó hatalom soha nem avatkozott bele a jogi eljárásokba" - olvasható az Elysée-palota közleményben, amely szerint a köztársasági elnök nem kapott külön információkat a Fillon ellen folyó eljárásról, "és mindig tiszteletben tartotta a bíróság függetlenségét".
"A Francois Fillont érintő különösen súlyos állításokról a köztársasági elnök is a sajtóból értesült" - áll a közleményben.
"A sajtó két hónapja önti rám a sártengert" - mondta a politikai vitaműsor elején a jobboldali politikus, amikor azt kérdezték tőle, hogy a "pénz embere-e".
"Meg fog jelenni a napokban egy könyv, amelyből már elolvashattam néhány oldalt, s amelyet olyan újságírók írtak, akik messze nem a barátaim, hiszen ketten közülük a Le Canard enchainé újságírói" - mondta Fillon.
Ennek a szatirikus hetilapnak az egyik januári cikke alapján indított eljárást a pénzügyi visszaéléseket vizsgáló ügyészség az elnökjelölt feleségének és gyerekeinek tisztázatlan parlamenti foglalkoztatása miatt. A gyanú szerint a családtagok csaknem egymillió eurót vettek fel a parlamentben, de feltételezhetően nem végeztek munkát.
A tévéműsorban Fillon azt mondta, hogy Bienvenue place Beauvau című kötetből kiderül, "Francois Hollande hogyan értesül teljesen törvénytelenül minden jogi eljárásról, amely őt érdekelte". Az elnökjelölt ügyészi vizsgálat indítását kérte a szerinte a könyvben írt állítás miatt, miszerint egy külön titkosszolgálat működik az elnöki hivatalban.
Didier Hassoux, a kötet egyik szerzője azonnal cáfolta Fillon állításait.
"Soha nem írtunk ilyet" - mondta az újságíró a France Info hírrádióban. "A egyetlen ember, aki hisz az Elysée-palotában működő házi titkosszolgálatban, az Francois Fillon. Annyira hisz benne, hogy 2014. június 24-én találkozott Jean-Pierre Jouyet-val, az Elysée-palota második emberével, azért, hogy megkérje, indítsa be a a házi titkosszolgálatot. Ez a titkosszolgálat nem létezik" - hangsúlyozta a kötet szerzője.
A francia igazságügyi minisztérium is azonnal reagált a vádakra, s arra emlékeztetett, hogy Francois Fillon képviselőként nem szavazta meg azokat a törvényjavaslatokat, amelyek célja az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítése volt.
A hatalom megvádolása után Fillon elnézést kért azért, hogy elfogadta azokat az ajándékba kapott luxusöltönyöket, amelyek miatt is eljárás folyik ellene.
"Hiba volt elfogadni, rosszul ítéltem meg, és visszaadtam őket a régi barátomnak, akit több mint húsz éve ismerek" - mondta Fillon. A Le Canard enchainének azt az értesülését viszont tagadta, hogy fizetségért találkozót szervezett meg Fúád Mahzúmi libanoni milliárdosnak Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A jobboldal novemberi jelöltállító előválasztásán közel 5 milliós részvétel mellett elsöprő győzelmet aratott, és januárban még favoritnak számító Fillon a harmadik helyre csúszott vissza a felmérésekben, s a jelenlegi állás szerint nincs esélye bejutni az elnökválasztás második fordulójába, ahol várhatóan Emmanuel Macron, a szocialista kormányzat korábbi, később saját mozgalmat alapító, centrista gazdasági minisztere és Marine Le Pen, a Nemzeti Front elnöke mérkőzik meg egymással, s a jelenlegi előrejelzések szerint Macron kerül majd ki győztesként a megmérettetésből.