Külföld

Ferenc pápa az elesettek mellett áll

A migránsok befogadására szólította fel Washingtont a katolikus egyházfő

A vallási szélsőségek elleni harcban a szabadságjogok szem előtt tartásának fontosságáról, a kiszolgáltatottak méltóságának védelméről beszélt tegnap Ferenc pápa a washingtoni kongresszus két háza előtt mondott történelmi jelentőségű beszédében.

Ferenc pápa 20150925
Felrázta hallgatóságát Ferenc pápa a kongresszusban (Fotó: Reuters - Kevin Lamarque)

Ferenc pápa, aki hivatali ideje alatt először jár az Amerikai Egyesült Államokban, tegnap a katolikus egyházfők közül elsőként mondott történelmi beszédet az amerikai törvényhozás két háza előtt. A kongresszusban összegyűlt képviselők és közjogi méltóságok állva, tapssal köszöntötték az egyházfőt, amikor belépett a terembe, ő pedig beszéde kezdetén „e csodálatos kontinens fiának” nevezte magát. A pápa a migránsok befogadására szólította fel az Amerikai Egyesült Államokat, és sürgette a törvényhozókat, hogy ne féljenek a migránsoktól, utasítsák el „az ellenséges gondolkodást” a bevándorlással szemben, és ne ismételjék meg a múlt „hibáit és bűneit”.

Ferenc pápa kiemelte: az Amerikai Egyesült Államokat is bevándorlók alapították. Egyúttal azt hangsúlyozta: az emberek nem dolgok, akiket csak el lehet dobni, ha zavarnak; a bevándorlókkal emberséges, igazságos és testvéries módon kell bánni. „Ugyanazzal a szenvedéllyel és részvéttel bánjunk másokkal, mint ahogy mi szeretnénk, hogy velünk bánjanak” – mondta Ferenc pápa.

A katolikus egyházfő elmondta, egyik vallás sem védett az egyének téveszméitől és a szélsőséges ideológiáktól, mindazonáltal a vallás nevében elkövetett erőszak elleni fellépés során védelmezni kell az alapvető szabadságjogokat is. Mint fogalmazott, egyensúlyt kell találni a vallási szélsőségek elleni harc és a szabadságjogok védelme között. Egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy nem célszerű egyszerűen a „jók” és a „rosszak” táborára osztani a világot. Felszólította továbbá az Amerikai Egyesült Államok törvényhozóit minden amerikai, köztük a leginkább kiszolgáltatottak méltóságának védelmére. A pápa beszédében ezek mellett a halálbüntetés világszintű eltörlésére szólított fel, az eutanázia és az abortusz engedélyezésének kérdésére utalva úgy fogalmazott, hogy „fejlődése minden szakaszában oltalmazni kell az emberi életet”.

Ferenc pápa ma felszólal az ENSZ-közgyűlésben is, majd részt vesz egy vallásközi megemlékezésen a Világkereskedelmi Központ helyén létesült 9/11-emlékműnél. A katolikus egyházfő Washington és New York után, hatnapos látogatása utolsó állomásaként Philadelphiát keresi fel.