Külföld
Ferenc pápa: Politikai megoldás kell Szíriában
Ankara kész menedéket nyújtani az Aleppóból menekülőknek
A katolikus egyházfő kijelentette: csakis a konfliktus politikai megoldása képes megbékéléshez vezetni a szeretett és sokat szenvedő Szíriában. Ferenc pápa úgy fogalmazott, aggodalommal kíséri a heves harcok elől menekülő civil lakosság drámai sorsát, amely mindenét hátrahagyja Szíriában.
Az egyházfő szolidaritást és segítséget sürgetett a szíriai menekültek túlélése és méltósága érdekében. Arra szólította fel a nemzetközi közösséget, tegyen meg minden erőfeszítést, hogy az érdekelt feleket minél gyorsabban tárgyalóasztalhoz vezesse.
Ferenc pápa emlékeztetett, hogy február 12-én Mexikóba utazik, és arra kérte a hívőket, imádkozzanak a "kedves fivérével", Kirill pátriárkával az út során a havannai repülőtéren kitűzött találkozóért.
Az egyházfő köszöntötte azokat is, akik a világ különböző részein a február 8-án kezdődő holdújév megünneplésére készülnek.
Erdogán: Befogadjuk az Aleppóból menekülőket
"A (damaszkuszi) rezsim blokád alá vette Aleppó egy részét és ha nekik (a menekülő civileknek) nincs más választásuk, be kell fogadnunk a testvéreinket, és ezt meg is tesszük" - mondta Erdogan újságíróknak egy repülőgépen, hazafelé jövet latin-amerikai és szenegáli körútjáról.
Hétfő óta több tízezer nő és gyerek hagyta el Aleppót az orosz légierő által támogatott kormánykatonák és a lázadók harcai elől menekülve. Az elmúlt két napban mintegy harminc-harmincötezer ember érkezett Aleppóból a török határtól öt kilométerre fekvő Azaz környékére - mondta szombaton Süleyman Tapsis, a határ menti Kilis török tartomány kormányzója, aki attól tart, hogy akár hetvenezerre duzzadhat a menekültek száma.
A török hatóságok eddig a határnak ezen a szakaszán nem engedélyezték a szíriai menekültek átkelését Törökország területére, így ők kénytelen voltak menedéket keresni az Azaz és a határ között félúton fekvő Bab asz-Szalama környéki fűtetlen menekülttáborokban. Helyszíni tudósítások szerint ezrek töltötték az éjszakát a szabad ég alatt, az utakon, mezőkön vagy mecsetekben.
Az Azazból a törökországi Kilisbe vezető úton fekvő oncupilari határátkelő vasárnap reggel is zárva volt, de névtelenül nyilatkozó török illetékesek azt mondták, hogy sürgős esetekben megnyitják a határt.
Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter azt mondta, hogy országa jelenleg 2,7 millió szíriai menekültnek nyújt védelmet, és tartani fogja magát a "nyitott határok" politikájához. Azt nem közölte, hogy mikor nyitják meg a határt az aleppói menekültek előtt.
Török miniszterelnök-helyettes: Elértük teljesítőképességünk határát
Numan Kurtulmus hangsúlyozta: ugyanakkor Törökország nincs abban a helyzetben, hogy megálljt parancsoljon a menekültáradatnak. Ha ezt tenné, azzal szinte halálra ítélné ezeket az embereket. "Végső soron ezeknek az embereknek nincs hova menniük. Vagy meghalnak a bombák alatt, Törökország meg csak nézi ezt a mészárlást, mint ahogy a világ többi része teszi, vagy megnyitjuk a határainkat" - mondta.
A török miniszterelnök-helyettes kifejtette: itt nemcsak Aleppó városáról, hanem a környék településeiről is szó van. Ha folytatódnak a bombázások, az esetleges menekülthullám akár az egymilliós nagyságrendet is elérheti. Mint mondta, Törökország immár 3 millió menekültnek, s köztük 2,5 millió szíriainak ad menedéket.
Az Egyesült Arab Emírségek is küldene szárazföldi csapatokat Szíriába
Az Egyesült Arab Emírségek készen áll arra, hogy szárazföldi erőt küldjön Szíriába az Iszlám Állam (ISIS) nevű dzsihadista szervezet ellen harcoló nemzetközi koalíció tagjaként - közölte vasárnap a kormány egyik illetékese néhány nappal azután, hogy Szaúd-Arábia is hasonló bejelentést tett. Anvar Gargas emírségekbeli külügyi államminiszter a fővárosban, Abu-Dzabiban tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy hazájának már régóta az az álláspontja, hogy a dzsihadisták legyőzésére indított hadjáratban a szárazföldi erőknek is részt kell venniük.
"Nyugtalanít minket az IÁ elleni küzdelem vontatottsága" - szögezte le a politikus. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy viszonylag kis létszámú erőt küldenének Szíriába, vagyis nem "katonák ezreiről" van szó.
"Olyan szárazföldi csapatokra gondolunk, amelyek mutatják az utat, kiképzéseket vezetnek és támogató erőként lépnek fel" – szögezte le, hozzátéve, hogy mindezeknek az erőfeszítéseknek természetesen amerikai vezetés alatt kell zajlaniuk.