Külföld
Ferenc pápa: Meg kell állítani a világot elpusztító erőszakot
Az idei húsvéti időszakban még erőteljesebben kell a békét szorgalmazni a "fegyverkereskedők uralta világban" - fogalmazott a pápa
Az idei húsvéti időszakban még erőteljesebben kell a békét szorgalmazni a "fegyverkereskedők uralta világban, akik férfiak és nők vérével gazdagodnak meg" - fogalmazott a pápa a csütörtökön megjelent beszélgetésben.
A katolikus egyházfő húsvéti homíliái és beszédei szokás szerint a világ szenvedéséről szólnak és a békét sürgetik. Ezek témáit megelőlegezve Ferenc pápa a La Repubblicának kijelentette, hogy meg kell állítani a "hadurakat".
"Nem könnyű megmondani, hogy a jelenlegi világban több-e vagy kevesebb az erőszak, mint korábban volt, sem azt, hogy a modern kommunikációs eszközök és a korunkat jellemző mobilitás tudatosabbá tesznek-e bennünket az erőszakkal szemben, vagy ellenkezőleg, hozzászoktatnak" - vélte Ferenc pápa. Kijelentette, nem tudja, kinek az érdekeit szolgálja az állandósult háborúzás, de a megoldás nem az, hogy erőszakkal válaszoljunk az erőszakra, ami "jobb esetben kényszerített migrációhoz és hatalmas szenvedéshez vezet (...), rosszabb esetben pedig fizikai és lelki megsemmisítéshez".
Ferenc pápa azt is elmagyarázta, nagycsütörtök délután miért ismét rabok lábát mossa meg egy börtönben. "Amikor elmegyek a rabokhoz, tudom, hogy sokan azt gondolják, bűnösök, megtévedt emberek, akik számára az egyetlen út a börtön, de mindannyian tévedhetünk. (...) Álszentség azt gondolni, hogy nincsen lehetőség az élet megváltoztatására (...), mindannyian bűnösök és rabok vagyunk előítéleteink, hamis jólétünk bálványai, az embereket összeroppantó piaci törvények, az individualizmus és az 'elegek vagyunk önmagunknak' cellájának szűk falai között" - mondta a katolikus egyházfő. Hangsúlyozta, az egyház útja az, hogy az utolsók, a peremre szorítottak, a társadalom által kiselejtezettek elébe menjen.
"Az irgalmasság nem hamis könyörület"
Az evangélium üzenetéről, az irgalmasság erejéről és az egyház szolgálatáról beszélt Ferenc pápa a Szent Péter-bazilikában a nagycsütörtöki krizmaszentelő misén, amelyen a hagyomány szerint a koncelebráló bíborosokkal és püspökökkel együtt papi fogadalmát is megújította.
Ferenc pápa homíliájában az evangélium hármas üzenetének a minden megalkuvás felett álló igazságot, a feltétel nélküli irgalmasságot és a befogadás örömét nevezte.
Az evangélium üzenetét a papoknak örömmel és egész személyükkel kell hirdetni - tette hozzá az egyházfő, hangsúlyozva, hogy az igazságot nem lehet "kényelmesen a könyvek nyomtatott betűi" alapján hirdetni. Az irgalmasság sem "hamis könyörület", amely a másikat otthagyja nyomorában, és nem nyújt neki kezet, nem segít neki talpra állni. A papoknak az apró részletekre kell leginkább figyelni, az irgalmasság csak így tud "csordultig telni a senki földjén is" - mondta Ferenc pápa. Nagycsütörtökön az egyház két szentség, az oltáriszentség és az egyházi rend, vagyis a papság megalapítását ünnepli. Ferenc pápa, aki Róma püspöke, megáldotta és megszentelte a következő évben az egyházmegyéjében a keresztelésekhez és a betegek kenetéhez használandó szent olajokat és a többek között bérmáláskor és papszenteléskor is használt olajat (krizmát). A szertartáson Ferenc pápa az egyházi hagyomány szerint megújította papi fogadalmát, vagyis a felszenteléskor tett ígéreteket a vele koncelebráló bíborosokkal és püspökökkel együtt.
Rabok lábát mosta meg az egyházfő
Életfogytiglanra ítélt rabok és egy muzulmán vallású is volt azok között, akiknek a lábát Ferenc pápa megmosta a nagycsütörtöki lábmosás szertartásán a közép-olaszországi Paliano börtönében. A lábmosás szertartásán résztvevő rabok között három nő, két életfogytiglanra ítélt, egy argentín, egy albán és egy muzulmán vallású is volt. Utóbbi júniusban tér át a keresztségre - közölte a Vatikán.
"Tudunk szeretni, de nem úgy mint az Úr, aki feltételek nélkül, az utolsókig szeret" - mondta Ferenc pápa az írott szöveg nélkül mondott homíliájában. Hangsúlyozta, hogy Jézus idejében ebéd vagy vacsora előtt a szolgák mosták meg a mezítláb járó urak lábát, Jézus azonban "megfordítja" a korábbi szerepeket, és ő az, aki lehajol és megmossa a tanítványok lábát.
Ferenc pápa hozzátette, így a legnagyobb, vagyis Jézus végezte el a rabszolgák munkáját, és ezzel szeretet hintett el. "Nem azt mondom, hogy mossátok meg testvéreitek lábát, de ha tudtok segíteni egymásnak, tegyétek meg" - mondta az egyházfő a raboknak. Megjegyezte, ő is plébánosként mossa meg a hívők lábát, mert hiába nevezik az egyházfőnek, az egyházat valójában nem a pápa, hanem Jézus vezeti.
Az utolsó vacsorát idéző misét (Coena Domini) a vatikáni televízió sem közvetítette, mivel Paliano börtönében egykori veszélyes, majd az igazság-szolgáltatással együtműködő bűnözők töltik büntetésüket. A lábmosáson résztvevő rabok többsége magánzárkában él és 2019 és 2073 között szabadulnak. A rabok a börtön kertjében termelt biotermékekkel, olajfából faragott tárgyakkal, egy általuk vart köpennyel és édességekkel ajándékozták meg az egyházfőt.
Paliano valamivel több mint hatvan kilométerre, Frosinone közelében található. A börtön egy 16. századi erődben van, és jelenleg ötvennyolc rabot fogad be. Az intézetben tüdőbeteg-gondozó is működik. A börtön előtt több ezer helyi lakos gyűlt össze Ferenc pápa köszöntésére.
Ez a harmadik alkalom, hogy Ferenc pápa nagycsütörtökön rabok lábát mossa meg: 2013-ban egy római fiatalkorúak börtönében, 2015-ben a római Rebibbia börtönben tette ugyanezt. Megválasztása óta számos olasz és külföldi börtönbe látogatott el, idén márciusban a milánói San Vittoréba, 2015-ben Boliviában, tavaly Mexikóban ment el börtönbe. Gyakran használt pásztorbotját is börtönlakók faragták.