Külföld
Felhívás keringőre
Miután Donald Trump elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként, számos terrorszervezet harcra szólította fel híveit Izrael és az Egyesült Államok ellen
A bejelentést követően zavargások törtek ki Izraelben, ahol könnygázzal és gumilövedékekkel oszlatták fel a tiltakozó tömeget, de tüntettek Irakban, Jemenben, a Gázai-övezetben és számos arab országban, sőt, még Pakisztánban is. Jeruzsálemben a tüntetők amerikai zászlókat égettek, a palesztin Hamász pedig intifádát hirdetett a „példátlan provokáció” hatására. Egy iraki milícia az amerikai csapatok elleni harcra szólította fel a tagjait, mivel Donald Trump bejelentését hadüzenetként értelmezték.
A döntés ellen az egyik legélesebb kritikát az iraki miniszterelnök, Haider al-Abádi fogalmazta meg, bírálatában azt hangsúlyozta, hogy „Trump felelőtlen döntése egy radikalizálódási folyamathoz vezethet, és olyan légkört teremt, amely a terrorizmus terjedésének kedvez”. Számos iszlamista mozgalom már eddig is hadüzenetként értelmezte a bejelentést, az Oxfordi Egyetem kutatója, Elisabeth Kendall szerint pedig a radikális csoportok könnyűszerrel kihasználhatják az alkalmat arra, hogy dzsihádra szólítsák fel a híveiket.
Az eddigiekben az Iszlám Állam csütörtökön azzal vádolta Benjámin Netanjahut, Donald Trumpot és a szaúdi királyt, hogy közösen pusztították el az iszlám egyik szent helyszínét. Az al-Kaida közleményében azt hangsúlyozta, hogy Jeruzsálem nem Donald Trump tulajdona, hogy csak úgy odaadja a várost Izraelnek. Az al-Kaidához köthető észak-afrikai al-Shabab arra szólította fel a muszlimokat, hogy védjék meg az al-Aksza mecsetet „az amerikai támogatással rendelkező cionista megszállóktól, mert azt, amit erővel vettek el, csak erővel lehet visszafoglalni”. A tálibok hasonlóan reagáltak a döntésre: Afganisztánban a szélsőségesek szintén harcra szólították fel a muszlimokat.
Izrael több száz rendőrt vezényelt az utcákra, mivel a Hamász péntekre hirdette meg a "harag napját".
Lelőttek két palesztin tüntetőt
Megöltek két palesztin tüntetőt és megsebesítettek 35-öt izraeli katonák a Gázai övezet és Izrael határa mentén pénteken, ők az első halálos áldozatai a közel-keleti forrongásnak, amely amiatt tört ki, hogy Donald Trump amerikai elnök több évtizedes amerikai politikával szakítva elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának.
A palesztin férfi halálát az izraeli hadsereg is megerősítette. Közölte: több száz palesztin égetett gumiabroncsokat és dobált köveket izraeli katonákra, akik tüzet nyitottak a zavargások két fő felbujtójára.
A palesztin egészségügyi minisztérium az egyik halálos áldozatról közölte, hogy 30 éves volt, neve Mahmúd al-Maszri. A férfi Hán Júnisz település közelében, az izraeli és palesztin területeket szétválasztó kerítésnél tüntetett - tudatta a palesztin tárca. A másik halálos áldozatról egyelőre nincsenek részletek.
Az izraeli fegyveres tűzben további 35 palesztin szenvedett sebesüléseket, kettőjüknek válságos az állapota - tette hozzá a minisztérium.
Ezrek tüntettek a pénteki ima után
Sok ezer palesztin tüntetett pénteken a muzulmán pihenőnapon a mecsetek elhagyása után Donald Trump amerikai elnök Jeruzsálemről hozott döntése ellen, több tucat helyen voltak összecsapások az izraeli biztonságiakkal, melyekben több százan megsebesültek - jelentette a ynet, a Jediót Ahronót című újság honlapja.
A Jeruzsálemet Izrael fővárosaként elismerő, és az amerikai nagykövetséget a városba költöztető döntés miatt péntekre meghirdetett "harag napján" az izraeli biztonságiak gumilövedékekkel és villanógránátokkal próbálták oszlatni a tiltakozó tömegeket.
Az izraeli hadsereg tizenkét sebesültről és hat letartóztatottról számolt be, de a palesztin egészségügyi minisztérium száz tüntető kórházba szállításáról adott hírt. Beszámolójuk szerint huszonhárom esetben nem életveszélyes, lőtt sebesüléseket láttak el.
Jeruzsálemben az Al-Aksza mecsetnél nem vezettek be korlátozó intézkedéseket, és a közrádió szerint viszonylagos nyugalomban ért véget a pénteki ima. A muzulmán hívők nagy számban jelentek meg a mecsetnél és a Damaszkuszi kapunál, izraeli zászlót is égettek, s azt kiabálták, hogy "mártírként halunk meg", s "Izrael számára nincs hely".
Több mint harminc helyen került sor tömegoszlatásra Ciszjordániában. Jelentős számban demonstráltak Betlehem határánál Ráchel sírjánál, Al Arubnál, Túl-Karmnál, Kalandiánál és Beit Ummarnál, illetve hat helyen is a Gázai övezet határához vonult több ezer, köveket dobáló és gumiabroncsokat égető tüntető.
Még nem költözik a követség
Az Egyesült Államok "valószínűleg" két éven belül nem költözteti át az izraeli nagykövetségét Tel Avivból Jeruzsálembe - jelentette ki pénteken Rex Tillerson amerikai külügyminiszter Párizsban.
"Ez nem olyan dolog, amely idén bekövetkezik, és valószínűleg még jövőre sem, de Donald Trump elnök azt akarja, hogy nagyon konkrétan és nagyon határozottan haladjunk előre" - mondta az amerikai diplomácia vezetője francia kollegájával, Jean-Yves Le Driannal folytatott megbeszélését követően.
Ezer Görögországban élő palesztin tüntetett Athénban
Mintegy ezer, Görögországban élő palesztin tüntetett péntek este Athén belvárosában Trump döntése ellen. A görög parlament épülete előtt tiltakozó palesztinok felgyújtottak egy izraeli zászlót.Az aktivisták a többi között azt skandálták, hogy "Állítsátok meg a cionistákat", "Jeruzsálem a miénk" - jelentették helyi rádióadók tudósítói. A tüntetők a zászlóégetést követően tiltakozó menetet tartottak a görög fővárosban. Egy görög rendőr szerint a tüntetés békésen zajlott le.
Haley: Az Egyesült Államok továbbra is hiteles közvetítő Izrael és a palesztinok között
Az Egyesült Államok továbbra is hiteles közvetítő Izrael és a palesztinok között - jelentette ki pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet. "Az Egyesült Államoknak továbbra is van hitele mindkét féllel szemben - állította a nagykövet. Sem az ENSZ, sem bármely országcsoport Izraeltől soha nem fog olyan megállapodást kicsikarni, amely nem veszi figyelembe Izrael biztonságát" - tette hozzá.