Külföld
Európa vezetőit felháborította a brüsszeli mészárlás
Clinton: rajtunk a sor, hogy segítsünk Európának
Félárbocon az uniós zászlók Brüsszelben - Fotó: Reuters
Valls: Sürgősen meg kell erősíteni az EU külső határainak védelmét
Sürgősen meg kell erősíteni az Európai Unió külső határainak védelmét - jelentette ki szerdán Manuel Valls francia miniszterelnök egy rádiós nyilatkozatában, a brüsszeli merényletek másnapján. A politikus szerint az EU mindeddig "szemet hunyt a szalafizmus szélsőséges nézetei felett".
Az előző napi brüsszeli terrortámadások miatt rendkívüli tanácskozást tartanak csütörtökön az uniós tagországok bel- és igazságügyi miniszterei - jelentette be az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Hollandia a Twitteren.
A pápa "kegyetlen gaztettnek" nevezte merényletet
Ferenc pápa arra kérte szerdán az embereket, hogy egyhangúlag ítéljék el az előző napi brüsszeli robbantásokat, amelyeket "kegyetlen gaztetteknek" nevezett.
"Ismét azzal a felhívással fordulok a jóakaratú emberekhez, hogy egyhangúlag ítéljék el ezeket a kegyetlen gaztetteket, amelyek csak halált, terrort és rémületet szülnek" - mondta a katolikus egyházfő szerdai általános audienciáján, a vatikáni Szent Péter téren.
Ferenc pápa arra kérte a híveket: imádkozzanak azért, hogy "ezek a kegyetlen, fundamentalizmustól elvakított emberek" jó útra térjenek.
A katolikus egyházfő a Brüsszelben történtekkel kapcsolatban azt mondta, hogy összeszorul a szíve. Hozzátette: az egész belga nép, valamint az áldozatok hozzátartozói és a sebesültek mellett áll, és imádkozik értük.
"Sürgősen jóvá kell hagyni a légi utasok személyes adatait tartalmazó európai adatbázis tervét, és meg kell erősíteni az Európai Unió külső határainak védelmét. Franciaország már hónapok óta hangoztatja ezt. Ezenkívül sürgősen meg kell akadályozni, hogy bárki hamis úti okmánnyal utazzon, hiszen tudjuk, hogy az Iszlám Állam (dzsihadista szervezet) nagy mennyiségben lopott el útleveleket Szíriában. Ehhez az kell, hogy ezt az adatbázist mindenki esetében alaposan ellenőrizzék" - mondta a kormányfő az Europe 1 francia rádiónak.
Manuel Valls szerint "tökéletesíteni kell a terrorizmus elleni küzdelem minden eszközét, mert a brüsszeli támadásokban Európát támadták meg, ezért a válasznak is európainak kell lennie". Szinte sehol Európában nem törődtek "a szalafizmus szélsőséges nézeteinek terjedésével. "Ezenkívül Európában sehol - Franciaországban sem - figyeltünk eléggé az olyan városrészekre, ahol a drogkereskedelemnek és a szélsőséges iszlamizmusnak az elegye megrontotta az ifjúság egy részét" - jelentette ki a kormányfő, akit azzal kapcsolatban kérdezett a rádió, hogy Michel Sapin pénzügyminiszter a brüsszeli merényletekre reagálva azt mondta: "a belga hatóságok naivak a szélsőséges iszlamizmussal szemben".
London: Nem változott a készültségi szint, de szigorodtak az ellenőrzések
Nem változott Nagy-Britanniában a terrorkészültségi szint, de a stratégiai fontosságú pontokon szigorodott a rendőri ellenőrzés - mondta szerdán a brit belügyminiszter.
Theresa May, aki az előző napi brüsszeli terrortámadás után hozott brit intézkedésekről tájékoztatta az alsóház képviselőit, elmondta, hogy továbbra is a második legmagasabb készültségi fokozat van érvényben, amely a hivatalos meghatározás szerint súlyos terrorfenyegetettséget jelent, és azt tükrözi, hogy a brit biztonsági szolgálatok megítélése szerint jelentős valószínűséggel lehet számítani terrortámadási kísérletre.
Theresa May alsóházi nyilatkozatában elmondta azt is, hogy az elmúlt 18 hónapban a rendőrség és a biztonsági szolgálatok hét nagy-britanniai terrortámadási kísérletet hiúsítottak meg. Mindegyik merényletterv vagy közvetlenül az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez kötődött, vagy annak propagandája inspirálta a támadás kitervelőit - tette hozzá a brit belügyminiszter.
Berlin: a merényleteknek nincsenek német szálai, de megerősítették a "kritikus infrastuktúra" védelmét
Továbbra sincsenek arra utaló jelek, hogy a keddi brüsszeli merényleteknek bármilyen német vonatkozásai lennének - mondta a német belügyminisztérium szóvivője szerdán Berlinben. Johannes Dimroth hangsúlyozta, hogy a német biztonsági szervek szorosan együttműködnek belga és más uniós partnerekkel, és egyelőre nem fedeztek fel semmilyen Németországba vezető szálat, de ez még változhat a helyzet.
A szóvivő elmondta, hogy a német hatóságok megtették a szükséges óvintézkedéseket, így megerősítették a repülőterek, pályaudvarok és a "kritikus infrastruktúra" egyéb elemeinek védelmét, és megerősítették a Benelux-államokkal közös határszakaszok ellenőrzését.
Róma: nincs közvetlen veszély, de jobban védik a repülőtereket, pályaudvarokat, metróállomásokat
Olaszországot nem fenyegeti kiemelt terrorveszély, de hatóságai minden szükséges biztonsági intézkedést megtettek a brüsszeli robbantásos merényletek után - mondta Matteo Renzi olasz miniszterelnök szerdán. Az olasz hatóságok nem tudnak Olaszországot fenyegető konkrét terrorista veszélyről. Ennek ellenére megerősítették az olaszországi repülőterek, pályaudvarok, metróállomások védelmét, ahol az eddiginél is több fegyveres katonát és rendőrt látni. Matteo Renzi kijelentette, a biztonságra költött forrásokon túl a terrorizmus legyőzése érdekében "hatalmas kulturális befektetésre van szükség az európai városok peremkerületeinek társadalmi felzárkóztatására".
Lavrov és Steinmeier a terrorellenes összefogás szükségességéről beszélt
A terrorellenes együttműködés szükségességéről beszélt az orosz és a német külügyminiszter szerdán, a brüsszeli merényletek másnapján Moszkvában.
Szergej Lavrov a kétoldalú tárgyalások megkezdésekor reményét fejezte ki, hogy az európaiak a terrorfenyegetés hatására félreteszik a "geopolitikai játszmákat", és az összefogás mellett döntenek. Az orosz diplomácia vezetője emlékeztetett: az Oroszország és az EU közötti terrorelhárítási együttműködést befagyasztották az ukrajnai orosz beavatkozás miatt.
Frank-Walter Steinmeier hangot adott meggyőződésének, hogy közös érdek a terrorfenyegetés elleni közös fellépés, és elmondta, hogy ennek a kérdésnek "szerepelnie kell a napirenden".
A német külügyminisztert fogadta Dmitrij Medvegyev kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki "borzalmas tragikus eseményeknek" minősítette a támadást. Medvegyev "az egész civilizált világ" elleni támadásnak nevezte a Brüsszeli merényleteket, amelyek rávilágítottak Európa sebezhetőségére és a nemzetközi terrorizmus elleni összefogás szükségességére.
Erdogan: az egyik elkövetőt tavaly Törökország kiutasította
A keddi brüsszeli robbantások egyik elkövetőjét a török rendfenntartó erők 2015 júniusában kiutasították - közölte Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán Ankarában. Elmondta, hogy Törökország tavaly július 14-én jelentést küldött az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet harcosának kitoloncolásáról a belga hatóságoknak, de azok figyelmen kívül hagyták a figyelmeztetést és később szabadon engedték a férfit. Erdogan hozzátette: a férfit saját kérésére Hollandiának adták ki, s a fogadó állam szintén kapott tájékoztatást a terrorista kilétéről.
Összeül a miniszterek uniós tanácsa
Belgium kérésére összehívja a miniszterek uniós tanácsát a brüsszeli terrortámadás nyomán kialakult helyzet megvitatására a tanács soros elnökségét betöltő Hollandia. Egyes hírek szerint a fokozott terrorveszély miatt teljesen lezárták Belgium határait, és több uniós tagország is fokozta biztonsági intézkedéseit. Mark Rutte holland miniszterelnök még kedd délelőtt, a kormány ülése után tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy országa közvetlen kapcsolatban marad Németországgal, Belgiummal és Franciaországgal arra az esetre, ha további uniós intézkedésekre lenne szükség.
Washington merényletek veszélyére figyelmezteti az Európába utazókat
További merényletek veszélyére figyelmeztette az Európába utazó amerikai állampolgárokat az Egyesült Államok külügyminisztériuma, több eddigi terrortámadásra, köztük a több mint harminc halálos áldozatot követelő brüsszeli robbantásokra hivatkozva."Terrorista csoportok további merényletek elkövetését tervezik a közeli jövőben Európa-szerte, sporteseményeket, turisták által látogatott helyszíneket, éttermeket és a közlekedést célba véve" - áll a külügyi tárca nyilatkozatában.
A tárca felszólítja az amerikai állampolgárokat, hogy legyenek éberek, amikor nyilvános helyeken tartózkodnak, vagy tömegközlekedési eszközökön utaznak, kerüljék a zsúfolt helyeket, és különösen legyenek óvatosak vallási ünnepek idején, továbbá a nagyszabású fesztiválokon és eseményeken.
A kiadott figyelmeztetés a június 20-ig terjedő időszakra vonatkozik, tekintettel a Franciaországban június 10-én kezdődő labdarúgó Európa-bajnokságra.
Obama: A világnak össze kell fognia
Keddi havannai sajtótájékoztatóján Barack Obama elnök határozottan elítélte a brüsszeli robbantásokat, és úgy fogalmazott, hogy a világnak össze kell fognia a terrorizmus elleni harcban. A Fehér Ház közölte, az elnök telefonon beszélt Charles Michel belga kormányfővel, és biztosította őt arról, hogy az Egyesült Államok kiáll Belgium, az Európai Unió és a NATO mellett, és felajánlotta Washington segítségét a nyomozáshoz.
Obama emellett elrendelte, hogy a brüsszeli merényletek áldozatainak tiszteletére az Egyesült Államokban eresszenek félárbocra minden amerikai zászlót szombatig.
A brüsszeli robbantások nyomán a szövetségi kormány országszerte fokozta a biztonsági intézkedéseket a főbb amerikai tranzit csomópontokban, miközben a hírszerzési szolgálatok vezetői a brüsszeli támadások egyesült államokbeli leutánzásának veszélyére figyelmeztettek. Jeh Johnson belbiztonsági miniszter hangsúlyozta, hogy nem áll rendelkezésükre "konkrét, hitelt érdemlő értesülés" egy hasonló amerikai merénylet veszélyére vonatkozóan, mindazonáltal mindenütt növelik a biztonsági erők létszámát a nagyobb repülőtereken és pályaudvarokon.
Clinton: rajtunk a sor, hogy segítsünk Európának
Most rajtunk a sor, hogy segítsünk Európának - jelentette ki Hillary Clinton, a Demokrata Párt elnökjelölt-aspiránsa Kaliforniában, a belgiumi terrorakciókra utalva. A volt külügyminiszter kampánykörútja során szerdán Palo Altóban mondott beszédet, amelyben elsősorban külpolitikáról, s a brüsszeli robbantások okán a terrorizmus elleni összefogásról beszélt, valamint arról, hogy Amerikának össze kell fognia Európával. "Érthető, hogy az amerikaiak itthon is aggódnak, a terrorizmus ugyanis nem ismer határokat. A fenyegetés valós, sürgősen kell cselekedni, s össze kell fognunk. Most rajtunk a sor, hogy segítsünk Európának" - fogalmazott a volt külügyminiszter.