Külföld
Észak-Korea képes rakétahajtóművet gyártani
Amerikai hírszerzési források szerint az ország nem szorul importra a területen
Ezzel elutasították a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) azon következtetését, miszerint annak a rakétának a hajtóműve, amelyet Észak-Korea fejleszt az Egyesült Államok elleni nukleáris csapáshoz, valószínűleg ukrán vagy orosz gyárban készült, és Phenjan a feketepiacon jutott hozzá.
Az IISS megállapítását a The New York Times című amerikai napilap idézte hétfőn. Eszerint Észak-Korea RD-250 jelű rakétahajtóművet használ. Ráadásul a lap azt állította, hogy az amerikai hírszerző ügynökségek is hasonló eredményre jutottak, mint az IISS. A londoni intézet azokat a fényképeket elemezte, amelyeket maguk az észak-koreaiak készítettek, és hoztak nyilvánosságra saját rakétáikról.
A Reutersnak nyilatkozó amerikai tisztségviselők nem árulták el, hogy mivel tudják alátámasztani a véleményüket, miszerint Észak-Korea maga is képes előállítani olyan rakétahajtóművet, amely a képeken látszik.
Az ukrán állami űrhivatal vezetője tagadta kedden, hogy az országból valaha rakétahajtómű-technológia vagy kész hajtómű Észak-Koreába jutott volna. Az IISS által megnevezett, állami tulajdonú Déli Gépgyár (Pivdenmas, oroszul Juzsmas) pedig közölte, hogy Ukrajna függetlenségének 1991-es kezdete óta nem gyártott katonai célú ballisztikus rakétát.
Egy másik meg nem nevezett amerikai hírszerzési tisztségviselő azt mondta a Reutersnak, hogy Észak-Korea úgy is előállíthatott RD-250-es hajtóművet vagy ennek egy javított változatát, hogy külföldi vagy Oroszországban, illetve máshol tanult hazai szakembereket alkalmazott.
Egyes független atomfegyver-szakértők is vitatják az IISS megállapításait - írta a Reuters. Jeffrey Lewis, a Stratégiai Tanulmányok Middlebury-i Intézetének (Monterey, Kalifornia) egyik igazgatója például teljesen tévesnek nevezte ezeket. Az említett észak-koreai fényképeknek az elemzése alapján kutatócsoportja arra jutott, hogy a rakétahajtóműveket Észak-Koreában gyártották, és nem is hasonlítanak az RD-250-esekre.
Trump: Kim Dzsong Un bölcs döntést hozott
Kim Dzsong Un nagyon bölcs és jól megindokolt döntést hozott - írta Twitter-profilján szerdán Donald Trump amerikai elnök, reagálva arra, hogy Kim Dzsong Un észak-koreai vezető előző nap úgy fogalmazott, hogy "még egy ideig" figyelemmel kíséri az Egyesült Államok cselekedeteit, mielőtt döntést hozna a Guam amerikai külbirtok ellen indítandó rakétatámadásról.
Az amerikai elnök Twitter-üzenetében úgy fogalmazott, hogy a másik lehetőség, a Guam elleni rakétatámadást elhatározó döntés "katasztrofális és elfogadhatatlan" lett volna. Guam szigetén az amerikai haderő számos hadászati jelentőségű katonai létesítménye található.
Az észak-koreai vezető országa rakétaerőinek főhadiszállásán tett hétfői látogatásakor ugyanakkor aláhúzta: kész elrendelni a támadást, s úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok már érzi a "hurkot a nyaka körül", amit saját háborús csörtéje váltott ki. Hangsúlyozta: a Koreai-félszigeten kialakult feszültségek tükrében, az amerikaiak "józanul mérlegeljék, mit nyerhetnek és mit veszthetnek".
Észak-Korea és az Egyesült Államok a múlt hét óta egymást fenyegeti katonai akcióval. Donald Trump amerikai elnök kedden "olyan tűzzel és haraggal" fenyegette meg Phenjant, "amilyet még nem látott a világ", ha Észak-Korea tovább fenyegetné az Egyesült Államokat, később azonban már visszafogottabban nyilvánult meg. Phenjan ugyanakkor szerdán bejelentette, hogy komolyan fontolgatja négy ballisztikus rakéta indítását Guam irányába.
James Mattis amerikai védelmi miniszter arra figyelmeztette hétfőn Észak-Koreát: amennyiben rakétát indít az Egyesült Államok ellen, a konfliktus háborúvá szélesedhet.