Külföld

Észak-Korea hajlandó rendezni az Egyesült Államokkal fennálló vitás kérdéseket

Amerikai admirális: azért nem lesz csúcstalálkozó, mert Peking kihátrált mögüle

Phenjan továbbra is hajlandó "bármikor, bármilyen formátumban" az Egyesült Államokkal fennálló vitás kérdések rendezésére, miután Donald Trump amerikai elnök úgy döntött, hogy lemondja a június 12-re Szingapúrba tervezett csúcstalálkozóját Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel - jelentette be Kim Kje Gvan észak-koreai külügyminiszter-helyettes péntekre virradóra.

"Nagyra értékeljük Trump elnök példa nélkül álló erőfeszítéseit, hogy megvalósuljon a történelmi észak-koreai-amerikai találkozó" - idézte a KCNA észak-koreai állami hírügynökség Kim Kje Gvan közleményét. 

"Ismételten azt mondjuk az Egyesült Államoknak, hogy készek vagyunk bármikor, bármilyen formátumban a problémák megoldására" - tette hozzá.

A külügyminiszter-helyettes szerint az Egyesült Államok egyoldalú döntése bizonyítja, hogy mennyire komoly az ellenszenv Phenjan és Washington között, s egyben rávilágít, milyen égető szükség van a két ország vezetőinek találkozójára. Elmondta, hogy Kim Dzsong Un a lehető legnagyobb erőfeszítést tette, hogy létrejöjjön a találkozó Trumppal.

"Azt a következtetést vonnám le, hogy Trump elnök álláspontja az észak-koreai-amerikai találkozó vonatkozásában nem áll összhangban a világnak a béke és stabilitás iránti vágyával sem globálisan, sem a Koreai-félszigeten" - hangsúlyozta. 

"Változatlanul elkötelezettek maradunk amellett, hogy a világ és a Koreai-félsziget békéjének és stabilitásának érdekében mindent megtegyünk, s nyitottak vagyunk arra, hogy az Egyesült Államoknak időt, illetve lehetőséget biztosítsunk" - emelte ki Kim Kje Gvan.

"A Trump elnök által említett borzasztó düh és nyílt ellenségesség mindössze válaszreakció arra, hogy egyoldalú atomfegyver-mentesítést sürgettek a tervezett észak-koreai-amerikai csúcs előtt" - húzta alá az észak-koreai tárcavezető helyettes.

Ugyanakkor Észak-Korea már korábban kilátásba helyezte a csúcstalálkozó elhalasztását, legalábbis ez derül ki Cso Szon Hui külügyminiszter-helyettes csütörtöki nyilatkozatából, amelyet a Yonhap dél-koreai és a KCNA észak-koreai hírügynökség is idézett még azelőtt, hogy az amerikai elnök lemondta a találkozót.

Döntését az amerikai elnök egy Kim Dzsong Unhoz intézett levélben jelentette be, amelyet a Fehér Ház hozott nyilvánosságra csütörtökön. Miután leszögezte, hogy "türelmetlenül várta" a találkozót, indoklásában Donald Trump arra a "borzasztó dühre és nyílt ellenségességre" hivatkozott, amely szerinte az észak-koreai vezetés legutóbbi nyilatkozatából kitűnik. Ezért - olvasható a levélben - "nem megfelelő" az időpont a hosszú ideje tervezett találkozó megtartására.

Kono Taro japán külügyminiszter péntekre virradóra megértését fejezte ki Trump elnök váratlan döntésével összefüggésben, hogy lemondta a csúcstalálkozót. "Nincs értelme olyan észak-koreai-amerikai csúcsot tartani, amely nem hoz eredményeket" - jelentette ki a japán tárcavezető Mexikóvárosban tett látogatása során

"Folytatni fogjuk az együttműködést az Egyesült Államokkal, hogy eredményes megbeszéléseket tarthassunk Észak-Korea atomfegyver-mentesítésének és a phenjani vezetés által elhurcolt japán állampolgárok ügyének rendezésére" - idézte Tarót a Kyodo japán hírügynökség. Tokió hivatalosan 17 japán állampolgárt tart számon, akiket a kommunista állam az 1970-es és az 1980-as években elhurcoltatott. 2002-ben ötüket szabadon engedték. Phenjan állítása szerint nyolc japán időközben meghalt, míg a névsoron szereplő személyek közül négyen sosem léptek Észak-Korea területére.

 A szöuli külügyi tárca pénteki közlése szerint Mike Pompeo amerikai külügyminiszter telefonbeszélgetést folytatott dél-koreai kollégájával, Kang Kjung Vhával. A két tárcavezető egyetértett abban, hogy folytatni fogják erőfeszítéseiket, hogy megfelelő körülményeket biztosítsanak az Egyesült Államoknak és Észak-Koreának a párbeszédhez.

Peking miatt?

A Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető közötti csúcstalálkozó terve azért omlott össze, mert Kína kihátrált mögüle - állította csütörtök este egy televíziós interjúban James Stavridis az Egyesült Államok haditengerészetének nyugalmazott admirálisa. 

A tengernagy - aki korábban a NATO szövetséges fegyveres erőinek európai főparancsnoka volt, jelenleg pedig a Tufts egyetem dékánja - az NBC televíziónak adott interjújában úgy vélekedett: Kína bátorította arra Észak-Koreát, hogy lépjen vissza a tárgyalásoktól, Phenjan az elmúlt napokban ezért nem reagált az ismételt amerikai kapcsolatfelvételi kísérletekre.

Stavridis admirális szerint Kína "nyilvánvalóan irányító szerepet akar betölteni ebben a folyamatban". A tengernagy emlékeztetett arra, hogy a csúcstalálkozó szervezése nagyon olajozottan haladt, a világ amerikai-észak-koreai csúcsról beszélt, amelyben szerepet kapott Dél-Korea is, de - James Stavridis szerint - Kína szerepe nem domborodott ki, "és ezt Hszi Csin-ping kínai elnök elfogadhatatlannak találta". 

A nyugalmazott tengernagy hangsúlyozta, hogy a phenjani magatartásban Kim Dzsong Un május elején tett, második pekingi látogatása után állt be érzékelhető változás. 

 Donald Trump elnök egyébként a Mun Dzse In dél-koreai államfővel kedden tartott közös sajtóértekezletén szintén azt hangsúlyozta, hogy az észak-koreai álláspont Kim Dzsong Un és Hszi Csin-ping találkozója után változott meg. Az amerikai elnök kedden "világszínvonalú pókerjátékosnak" nevezte a kínai elnököt. 

Az NBC televízió elemzése szerint Kína egyre jobban aggódhat a két Korea esetleges egyesítése miatt is. Az NBC emlékeztetett arra, hogy Kína az elmúlt napokban "provokálta" az Egyesült Államokat, mert stratégiai bombázót landoltatott a Dél-kínai-tenger egyik vitatott hovatartozású szigetén. Erre válaszként a Pentagon (amerikai védelmi minisztérium) visszavonta Kína meghívását a Csendes-óceáni térségben tartandó közös hadgyakorlatról. A döntést a Washingtonban tárgyaló Vang Ji kínai külügyminiszter szerdán negatívnak, nem konstruktívnak minősítette. 

Az amerikai sajtóban egyébként többféle értékelés jelent meg Donald Trumpnak a csúcstalálkozó lemondására vonatkozó csütörtöki döntéséről. A Politico című lap például úgy vélekedett: meglehet, hogy az elnök ugyanazt a tárgyalási stratégiát alkalmazta most a politikában, amelyet korábban bevallottan az üzleti életben szokott. Vagyis lélektani nyomást próbál gyakorolni tárgyalópartnerére azzal, hogy szinte a megállapodás előtti utolsó pillanatban feláll a tárgyalóasztaltól, arra késztetve ezzel a másik felet, hogy mindent próbáljon megtenni a tárgyalások folytatásáért.