Külföld
Észak-Korea Washingtonnak címzett figyelmeztetésnek szánta rakétakísérletét
A szakértők úgy vélik, az eddigieknél nagyobb hatótávú rakéta akár Chicagót is fenyegetheti
Az adatok igen közel állnak a japán, dél-koreai és amerikai becslésekben szereplőkhöz. A kísérletet Kim Dzsong Un, a kommunista diktatúra vezetője rendelte el, és személyesen felügyelte a tesztet. Un közölte: országának fegyverprogramja "felbecsülhetetlen értékű", és nem lehet attól eltántorítani.
A rakéta akár Chicagót is fenyegetheti
Jóval nagyobb lehet a hatótávolsága a korábbinál a Phenjan által tesztelt rakétatípusnak: akár Chicagót is fenyegetheti - állítják amerikai szakértők.
David Wright fizikus becslése szerint, ha a jelentésekben szereplő adatok helyesek a rakéta által elért maximális magasságról és repülési idejéről, akkor indítási helyétől számítva elméletileg 10 ezer 400 kilométerre lévő célpontra is lecsaphat. Hatótávolságába így belefér Los Angeles, Denver vagy Chicago egyaránt, attól függően például, hogy mekkora tömegű és méretű robbanótöltettel szerelik fel - véli a fizikus.
Észak-Korea immár másodszor bocsájtott fel sikeresen interkontinentális ballisztikus rakétát. Az első tesztet alig pár hete, július 4-én hajtotta végre. Az a rakéta 40 percet repült és - csupán az Egyesült Államokat tekintve - jobbára Alaszkát érhette volna el. A pénteken fellőtt öt perccel hosszabb ideig hasította a levegőt, majd - akárcsak az első - a Japán-tengerbe csapódott. A megtett távolság rövid voltának oka, hogy - japán közlés szerint - a rakétát nagyon meredek szögben lőtték ki fel az észak-koreaiak.
Donald Trump amerikai elnök a rakétatesztről értesülve pénteken azt mondta, hogy az Egyesült Államok megtesz minden szükséges lépést területének biztonsága és Észak-Koreához közeli szövetségeseinek védelmében.
Az észak-koreai állami televízió felvételt közölt a kísérletről
Az észak-koreai állami televízió bemutatta azt a felvételt, amelyen az egy nappal korábban felbocsátott, Hvaszon-14-es típusú interkontinentális rakétája látható - közölte szombaton az NHK japán tévé.
A sötétedéskor készült képeken az látható, ahogy a rakétát a kísérlet helyszínére szállítják, akárcsak a rakéta felbocsátása, amelyet több szögből is megmutattak. A felvétel hossza 45 másodperc.
A japán védelmi minisztérium adatai szerint a rakéta a Japán-tengerbe zuhant, az ország gazdasági övezetében, 150 kilométerre nyugatra Okusziri szigetétől. A tájékoztatás szerint a július 4-én felbocsátott észak-koreai rakétához képest a mostani ezer kilométerrel magasabbra jutott, a levegőben tartózkodása pedig öt perccel meghosszabbodott.
Az orosz védelmi minisztérium adatai szerint ugyanakkor a rakéta 681 kilométeres magasságba jutott el és 732 kilométeres távolságot tett meg, majd a Japán-tenger középső részén csapódott a vízbe. Ezek a jellemzők egy közepes hatótávolságú rakétának felelnek meg.
Peking aggodalmát fejezte ki az amerikai rakétavédelmi rendszerek dél-koreai telepítése miatt
Peking hivatalos formában fejezte ki aggodalmát szombaton amiatt, hogy Dél-Korea a THAAD rakétavédelmi rendszerek további telepítéséről kíván tárgyalni az amerikaiakkal.
A phenjani rakétatesztről azonnal tájékoztatták Mun Dzse In dél-koreai államfőt, aki összehívta a nemzetbiztonsági tanács ülését, majd bejelentette, hogy országa tárgyalásokat tervez az Egyesült Államokkal további amerikai THAAD rakétavédelmi ütegek telepítéséről. A rakétaindítást követően magas rangú amerikai és dél-koreai katonai tisztségviselők már meg is kezdték az egyeztetést a katonai válaszlépésekről.
Pekinget éppen ezek a lehetséges válaszlépések aggasztják, különösen attól tart, hogy az amerikai hadsereg által a Koreai-félsziget déli csücskében telepített két THAAD rakétavédelmi komplexumot további néggyel egészítik ki, noha ez utóbbiak hadrendbe állítását környezetvédelmi megfontolásokból eddig elhalasztották.
Peking határozottan ellenzi újabb rakétaelhárító ütegek telepítését a dél-koreai területen lévő amerikai támaszponton - közölte a kínai külügyi szóvivő. Hangsúlyozta: ennek a rakétavédelmi rendszernek a bővítése nem oldja meg sem Szöul, sem a térség biztonsági problémáit, csupán bonyolultabbá teszi a helyzetet. Az ilyen lépés komolyan veszélyezteti a térség stratégiai egyensúlyát, sérti az ottani országok stratégiai érdekeit, így Kínáét is - tette hozzá a külügyi tisztségviselő, aki szerint a meglévő ütegeket is le kell szerelni.
A két ország tavaly júliusban állapodott meg egy THAAD-üteg Dél-Koreába telepítéséről, ami nemcsak Észak-Koreát, de Kínát is feldühítette, mert Peking saját biztonságát érintő fenyegetésnek tekinti a rakétarendszer nagy hatótávolságú radarjait. A kínai külügyminisztérium már korábban is figyelmeztetett arra, hogy az ország határozottan meg fogja védeni biztonságát az amerikai rakétavédelmi pajzs Dél-Koreába telepítése után.