Külföld

Erdogan: A török hadsereg a napokban megkezdte a beavatkozást az Eufrátesz keleti partján

A szír külügyminiszter szerint Törökország nem tartja magát az idlíbi megállapodáshoz

A török hadsereg az elmúlt napokban megkezdte a beavatkozást Szíriában az Eufrátesz keleti partján, amelyet a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia tart ellenőrzése alatt - jelentette ki Recep Tayyip Erdogan elnök kedden Ankarában, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) parlamenti frakcióülésén.

Recep Tayyip Erdogan kifejtette: Fidan egyúttal megkérdezte al-Muadzsibtól, hogy ki küldte Isztambulba a gyilkosság napján, október 2-án a végrehajtókat, valamint, hogy ki az a "helyi kapcsolat", akinek a szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi holttestét állítólag átadták.

A török államfő úgy fogalmazott: nem hagyhatjuk tisztázatlanul ezt az ügyet, különben "közös adósai maradunk az emberiségnek".

Az isztambuli főügyészség "előre kitervelt és különös kegyetlenséggel végrehajtott emberölés" bűntette miatt múlt pénteken kérelmezte a 18 gyanúsított kiadatását. Szombaton Ádel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter azonban kijelentette, hogy a bűnrészes embereket Szaúd-Arábiában fogják bíróság elé állítani.

A szaúdi főügyész hétfőre virradóra érkezett Isztambulba, ahol napközben Fidannal tartott megbeszélést. A találkozó 75 percen át tartott. Al-Muadzsib ezt követően vizsgálatot folytatott az isztambuli szaúdi főkonzulátuson, a gyilkosság helyszínén.

Miközben Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter hétfőn egy isztambuli sajtótájékoztatón hasznosnak nevezte, hogy a török és a szaúdi főügyész megosztja egymással a két fél párhuzamosan folytatott vizsgálatainak információit, a Yeni Safak török kormányközeli napilap kedden arról írt, hogy bár al-Muadzsib a török hatóságok kezében lévő tárgyi bizonyítékok, hang- és videofelvételek átadását kérte a hétfői találkozó során, kérését visszautasították. Fidan csak a kihallgatott főkonzulátusi alkalmazottak vallomásait osztotta meg kollégájával - számolt be róla a Yeni Safak.

A napilap úgy tudja, hogy a szaúdi főügyész - a szaúdi külügyminiszterhez hasonlóan - leszögezte: a 18 gyanúsítottat Szaúd-Arábiában fogják bíróság elé állítani. Al-Muadzsib ugyanakkor megígérte, hogy Rijád "egészséges" eljárást folytat majd a gyanúsítottak ellen és felajánlotta Fidannak, hogy a török hatóságok akár személyesen is figyelemmel követhetik a pert.

Az Anadolu török állami hírügynökség keddi jelentése szerint a szaúdi főügyész kedden ismét tárgyalt török kollégájával, ezúttal is nagyjából egy órán keresztül, majd, ahogy hétfőn, ezúttal is a vahhábita királyság isztambuli főkonzulátusára látogatott. 

A szaúdi monarchiát élesen bíráló 59 éves Dzsamál Hasogdzsit, aki egyebek mellett a The Washington Post című amerikai napilap munkatársa is volt, október 2-án gyilkolták meg, az után, hogy bement országa isztambuli nagykövetségére, hogy a török menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokat beszerezze.

Rijád először azt mondta, hogy az újságíró élve hagyta el a konzulátust, majd nyomásra beismerte, hogy "dulakodás közben" meghalt, majd újabb, egymásnak ellentmondó magyarázatokkal állt elő. 

A szaúdi főügyész a múlt héten jelentette ki először, hogy a gyilkosság "kitervelt" volt.

A szír külügyminiszter szerint Törökország nem tartja magát az idlíbi megállapodáshoz

Valíd al-Moallem szír külügyminiszter szerint a szír ellenzéket támogató Törökország nem tartja magát az északnyugat-szíriai Idlíb tartományra vonatkozó orosz-török megállapodáshoz, amely egy demilitarizált övezet létrehozásáról, illetve a lázadók és nehézfegyverzetük kivonásáról rendelkezett.

"A terroristák még mindig jelen vannak nehézfegyverzetükkel a régióban, és ez annak jele, hogy Törökország nem hajlandó eleget tenni kötelezettségeinek" - mondta a szír külügyi tárca vezetője Damaszkuszban a SANA szír állami hírügynökség hétfő éjszakai jelentése szerint.

Ezzel szemben a Damaszkusszal szövetséges Oroszország azt állítja, hogy Törökország eleget tesz az egyezménynek.

A szeptember 17-én született orosz-török megállapodás egy 15-20 kilométeres demilitarizált övezetet jelölt ki, ahonnét október közepéig kellett volna kivonulniuk a felkelőknek, és eltávolítani a nehézfegyvereket. Az egyezmény elhárította Damaszkusz Idlíb elleni azonnali offenzívájának eshetőségét, de megvalósítása igen bizonytalan.

Jelentések szerint a tartományban mintegy hárommillió civil mellett közel 10 ezer fegyveres van. Az ENSZ szerint egy lehetséges offenzíva egy ilyen területen újabb humanitárius katasztrófához vezetne.

Idlíb nagy részét szíriai lázadók és a Haját Tahrír as-Sám (HTS) szélsőséges iszlamista ernyőszervezet tartja uralma alatt. A HTS élén a Dzsabhat Fatah es-Sám dzsihadista csoport áll, amely korábban an-Nuszra Front néven az al-Kaida egykori szíriai ágaként volt ismert.

A HTS ugyan jóváhagyta a megállapodást, de anélkül, hogy kifejezetten kijelentette volna: be is tartja azt. Idlíb és némely környező terület az egyik utolsó fellegvára a Bassár el-Aszad szír elnök rendszere elleni felkelésnek. A régió északi részén 2017-ben kialakítottak egy övezetet, ahová olyan lázadók költöztek családjukkal, akik elvonulhattak a polgárháború dúlta ország más részeiből a szír kormánnyal kötött megállapodások keretében.