Külföld
Erdogan: A támadások erősítik Törökország elszántságát
Áder János: Nemzetközi összefogás kell a terrorizmus ellen+VIDEÓ

Erdogan kiemelte: a terrorszervezetek ártatlan civileket vettek célba, mivel a török biztonsági erőkhöz képest az utóbbi időben erőhátrányba kerültek. Törökország nem mond le arról a jogáról, hogy megvédje magát, "térdre kényszeríti a terrorizmust" - fogalmazott.
A külügyminisztérium nem tud magyar sérültről
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) információi szerint nem volt magyar áldozata a vasárnap este Ankara belvárosában történt robbantásos merényletnek - hangzott el az M1 aktuális csatorna Híradójában.
Körülbelül százan lehetnek a török fővárosban - tették hozzá. Menczer Tamás, a KKM szóvivője nem tud magyar áldozatról, vagy sérültről. Hozzátette: mindenkit arra kérnek, hogy minél hamarabb regisztrálja magát a konzuli szolgálatnál, illetve a 00-90-533-699-3694-es ügyeleti számon.
A KKM szóvivője azt is elmondta: folyamatosan elemzik az információkat, de egyelőre nincs olyan döntés, hogy a 2-es kategóriába, vagyis a fokozott biztonsági kockázattal járó országok közé tartozó Törökország besorolásán változtatnának.
A török elnök kifejtette: Törökország azért vált a terrortámadások célpontjává, mert az elmúlt években bizonytalanság volt tapasztalható a térségben.
Erdogan határozottan elítélte a merényletet.
Ahmet Davutoglu török miniszterelnök a vasárnapi terrortámadást követően rendkívül ülésre hívta össze a nemzetbiztonsági tanácsot.
Egy, a neve elhallgatását kérő magas rangú török kormányzati tisztségviselő elmondta, hogy a rendőrség adatai alapján kurd fegyveresek hajtották végre a támadást. Az egyik elkövető nő volt - fűzte hozzá.
Az eset miatt egy ankarai bíróság megtiltotta a hozzáférést a Facebook és a Twitter közösségi oldalakhoz, miután a felhasználók a fővárosi robbantást ábrázoló képeket osztottak meg fiókjaikon.
Áder: nemzetközi összefogás kell a terrorizmus ellen
Áder János magyar köztársasági elnök Recep Tayyip Erdogan török államfőnek hétfőn küldött táviratában fejezte ki részvétét a vasárnapi ankarai terrortámadásban életét vesztettek hozzátartozóinak.
Négy ember őrizetben
Négy embert őrizetbe vettek hétfőn a török hatóságok a főként kurdok lakta Sanliurfa városban az ankarai robbantással kapcsolatban - jelentette az Anadolu török állami hírügynökség.
Az előállítottak mindegyike összefüggésbe hozható az öngyilkos merényletnél használt autóval, egyikük annak tulajdonosa. Három gyanúsítottat még keresnek.
A Dogan hírügynökség tudni véli, hogy a merénylet végrehajtója egy 24 éves egyetemista lány volt, aki turizmus szakon tanult. A tanuló családjától az azonosíthatóság érdekében vérmintát vettek. Az édesapa a hírügynökségnek elmondta: lányuk 2012-ben nyert felvételt az egyetemre, egy idő után azonban nem kaptak hírt felőle, 2013-ban jelezték is a hatóságoknak, hogy eltűnt.
Az elkövető személyét illető információkat mindazonáltal hivatalos forrás még nem erősítette meg.
A magyar államfő táviratában kiemelte: a tragédia - amelyhez hasonló többször is sújtotta Törökországot az elmúlt időszakban - ismételten felhívja a figyelmet a terrorizmus elleni következetes fellépés és az ezt célzó nemzetközi összefogás szükségességére.
"Mély megrendüléssel gondolunk az ártatlan emberekre, akik egy gonosz tömeggyilkosságnak estek áldozatul, és mielőbbi felgyógyulást kívánunk a brutális merénylet sebesültjeinek" - fogalmazott Áder János, aki hangsúlyozta azt is, az értelmetlen és embertelen pusztítás ellen, az emberi értékek védelmében fellépő erők a továbbiakban is számíthatnak Magyarország elkötelezettségére és támogatására.
Orbán Viktor részvétét fejezte ki
Felháborodását és szomorúságát fejezte ki a vasárnapi ankarai merénylet miatt Orbán Viktor miniszterelnök abban a táviratban, amelyet Ahmet Davutoglu török miniszterelnöknek küldött hétfő délelőtt - közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
"Kérem, közvetítse részvétnyilvánításomat az elhunytak családjainak. Reménykedünk a merényletben megsérült ártatlan emberek gyors felépülésében" - írta Orbán Viktor miniszterelnök, hozzátéve: "Magyarország élesen elítéli ezt a kegyetlen támadást, és Törökország eltökélt partnere és szövetségese marad a terrorizmus minden formája ellen folytatott harcában."
Törökország számíthat Magyarország támogatására
A magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn közleményben fejezte ki együttérzést a vasárnapi ankarai terrortámadásban elhunytak családtagjainak, és mielőbbi felépülést kívánt a sérülteknek.
Légicsapásokkal a kurdok ellen
A török hadsereg közölte, hogy a légierő a PKK észak-iraki Kandil-hegységben lévő állásait bombázta. A közlemény szerint 18 célpontra mértek megsemmisítő csapásokat.
A délkelet-törökországi Sirnak tartomány kormányzósága bejelentette, hogy kijárási tilalmat rendeltek el a főként kurdok lakta Sirnak városban.
Az ankarai merénylet napján újabb városokban rendeltek el kijárási tilalmat a térségben. A tartományi kormányzók nyilatkozatai szerint azért korlátozzák a mozgásszabadságot a Hakkari tartományban fekvő Yüksekova, valamint a Mardin tartományban lévő Nusaybin városában, mert a török biztonsági erők az állampolgárok védelme és a közrend helyreállítása érdekében felszámolják a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt barikádjait és lövészárkait.
A térségben jelenleg Cizre, Idil és Silopi településeken, valamint Diyarbakir egyes részein van érvényben kijárási tilalom.
A török biztonsági erők az utóbbi hónapokban műveletek sokaságát hajtották végre a kurd kisebbség lakta délkeleti területeken, a helyi fegyveres csoportokkal történő összecsapásokban százak haltak meg. A harcok és a mindennapi életet jelentősen korlátozó kijárási tilalom elől több ezren menekültek el.
Szijjártó Péter közleményében kiemelte, hogy Törökország számíthat Magyarország támogatására a terror elleni küzdelemben.
"A terror semmivel sem igazolható, minden formáját elítéljük" - fogalmazott a külügyminiszter, megdöbbentőnek nevezve azt a támadássorozatot, amely az elmúlt időszakban Törökországot érte.
Elítélték a történteket a világ vezetői
A nemzetközi közösség vezetői elítélték a vasárnapi ankarai merényletet, és részvétüket nyilvánították az áldozatok miatt.
Francois Hollande francia elnök kifejezte mély együttérzését a török néppel. "Franciaország Törökország mellett áll a terrorizmus elleni harc folytatásában" - olvasható Hollande üzenetében. A francia államfő nem sokkal korábban az Elefántcsontparton elkövetett merénylet miatt is adott ki közleményt. A Grand-Bassam üdülővárosban történt támadásban egy francia állampolgár is meghalt.
Matteo Renzi olasz miniszterelnök azt írta a török elnöknek és a kormányfőnek küldött üzenetében, hogy mély szomorúsággal tölti el a szörnyű tett. "A terroristáknak fel kell fogniuk: bármennyire gyilkos is gyűlöletük, nem tudnak sem megtörni, sem megingatni bennünket. A nemzetközi közösség szigorúan, egységesen és határozottan meg fogja torolni tetteiket" - szögezte le.
David Cameron brit kormányfő megdöbbentőnek, Vlagyimir Putyin orosz elnök embertelennek nevezte a merényletet.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára azt írta közleményében: "Semmi nem indokolhatja az ilyen kegyetlen erőszakot. A NATO-erők együttérzők Törökországgal, és mellette állnak, eltökéltek abban, hogy felveszik a harcot a terrorizmus minden formájával szemben."
John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője pedig azt közölte: "Megerősítjük, hogy szilárd szövetségese vagyunk a NATO-tag Törökországnak a mindannyiunkat fenyegető terrorizmus elleni harcban".
Elítélte a merényletet Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is.