Külföld
Engedélyezte a belső határellenőrzések meghosszabbítását az Európai Unió Tanácsa
Nem maradnak Litvániában az áttelepített menekültek
Robert Kalinák, az uniós soros elnökségét betöltő Szlovákia belügyminisztere kijelentette, a végső cél a schengeni övezet lehető leghamarabbi és teljes körű visszaállítása. Hozzátette, noha a helyzet javult, a feltételek még mindig nem adottak a belső határellenőrzéstől mentes, szabad mozgást lehetővé tevő schengeni rendszer működésének teljes körű helyreállítására.
Ausztriában a magyar és a szlovén, Németországban az osztrák határszakasz, Dániában a kikötők és a német határszakasz, Svédországban a kikötőkön kívül az Öresund-híd, Norvégiában pedig a Németországba, a Dániába és a Svédországba induló hajók állomásainak ideiglenes határellenőrzéséről van szó - közölték.
Az Európai Unió Tanácsa május 12-én fogadott el határozatot, amely szerint az érintett országok a kivételes körülményekre tekintettel legfeljebb hat hónapon át fenntarthatják határaik egy-egy szakaszának ideiglenes ellenőrzését. A miniszterek tanácsának tájékoztatása szerint a döntést az is indokolja az EU és Törökország közötti migrációs egyezmény következtében jelentősen visszaesett az Európába érkezők száma, Görögországban viszont menedékkérők tízezrei rekedtek, az ideiglenes határellenőrzések eltörlése pedig a bevándorlók úgynevezett másodlagos mozgásának fokozódásához vezethet.
Nem maradnak a Litvániában az áttelepített menekültek
Harmincöt szíriai menekült úgy döntött, hogy az Európai Unió által számukra kijelölt Litvánia helyett máshol keresi boldogulását - közölték litván tisztségviselők pénteken. A ruklai fogadóközpont vezetője, Robertas Mikulenas elmondta, hogy a 16 felnőttből és 19 gyerekből álló csoport hétfőn hagyta el az intézményt, valószínűleg Németország felé igyekezve. Hozzátette: jogukban áll elmenni, viszont ha nem térnek vissza egy hónapon belül, akkor elveszíthetik a litván államtól kapott juttatásokat és jogosultságokat.
A szíriai Mohammed Ali Abdula korábban az LNK litván tévéadónak azt mondta: társaival azt hitték, hogy Litvánia olyan, "mint Németország vagy Svédország", és miután tévedésük kiderült, "egyértelművé vált, hogy nem akarnak maradni". Abdula a "segélyek és az integrációs folyamat mértékével" indokolta családja távozását.