Külföld

Emberiség ellenes bűncselekmények miatt vizsgálatot indít Párizs az Aszad-rezsim ellen

Az orosz és az amerikai hadsereg közvetlen kommunikációs vonalat létesít

Emberiség ellenes bűncselekmények miatt vizsgálatot indít Franciaország Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen, 2011 és 2013 között elkövetett jogtiprások alapján. Az amerikai és az orosz hadsereg között közvetlen távközlési kapcsolatot hoznak létre, hogy elkerüljék az esetleges incidenseket Szíriában.

"Az emberi lelkiismeretet sértő bűncselekményeknek, a hatóságok borzalmas tevékenységének és az emberi értékek tagadásának láttán felelősek vagyunk azért, hogy fellépjünk a gyilkosok büntetlensége ellen" - hangoztatta Laurent Fabius külügyminiszter az AFP francia hírügynökséghez eljuttatott nyilatkozatában.

Az ügyhöz közel álló egyik forrás közlése szerint a párizsi ügyészség szeptember 15-én előzetes nyomozást indított "háborús bűncselekmények" ügyében egy, a francia külügyi tárca által rendelkezésre bocsátott tanúvallomás alapján. A nyomozás mindenekelőtt a szíriai katonai rendőrség egyik volt fotográfusának, bizonyos Césarnak a tanúvallomásaira támaszkodik. A férfi 2013 júliusában menekült el Szíriából, ötvenötezer, megkínzott emberek holttestéről készült borzalmas fotót menekítve ki az országból.

A nyomozás lefolytatásával az Emberiesség Elleni Bűncselekmények, Népirtások és Háborús Bűncselekmények Elleni Harc Központi Hivatala (OCLCHGCG) elnevezésű francia hatóságot bízták meg.

Az ENSZ Közgyűlésén New Yorkban tartózkodó Laurent Fabius nyilatkozata szerint a borzalmas fotókon, amelyek valódiságát több szakértő is megerősítette, a szíriai rezsim börtöneiben megkínzott vagy éhhalált halt foglyok tetemei láthatók, és ezek "Bassár el-Aszad rezsimjének szisztematikus kegyetlenségét tanúsítják".

A francia diplomácia vezetője New Yorkban a világszervezetet és a Szíria ügyében felállított nemzetközi vizsgálóbizottságot is felszólította, hogy "fokozott elszántsággal folytassa feltárásait".

Orosz és amerikai beavatkozás

Oroszország harci repülőgépek telepítését kezdte meg egy nemrégiben létesített szíriai támaszponton, és az amerikai tárca szerint már harmincnégy géppel rendelkezik ott. Az amerikaiak vezette nemzetközi koalíció pedig már egy éve hajt végre bevetéseket Szíria légterében az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni fellépés keretében. A szíriai rezsimet támogató Moszkva is elképzelhetőnek mondta, hogy légicsapásokat intéz az Iszlám Állam ellen. 

Peter Cook, a Pentagon szóvivője hangoztatta, hogy a közvetlen kommunikációs vonal létrehozását azért tartják elengedhetetlennek, mert teljesen ki kívánják zárni a balesetek eshetőségét. "A koalíciós pilóták biztonsága kiemelt fontosságú számunkra. Nem követhetünk el hibákat a célpontok meghatározásában vagy megítélésében" - emelte ki. Hozzáfűzte, hogy már Ashton Carter védelmi miniszter is engedélyezte a közvetlen összeköttetés megteremtését. 

Az Egyesült Államok az ukrán válság kezdete, illetve a Krím orosz elcsatolása után megszakította a katonai kapcsolatokat Moszkvával. A szíriai konfliktus megoldásának előmozdítása érdekében azonban Carter nemrégiben újra felvette a kapcsolatot orosz kollégájával, Szergej Sojguval. A két miniszter szeptember közepén telefonon beszélt is egymással, először a viszony befagyasztása óta. 

Cook szóvivő kedden azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok szünetet tart a szíriai fegyveres ellenzékiek kiképzésében. Washington ez év elején indította el a programot, amelynek keretében évente ötezer szíriai ellenzékit készítenek fel arra, hogy hatékonyan vegye fel a küzdelmet az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel. Múlt héten azonban amerikai kiképzésű felkelők járműveket és lőszereket adtak át az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szíriai ágának tartott an-Nuszra Frontnak, hogy biztonságban áthaladhassanak a szervezet uralta területeken, ami az amerikai hadsereg szerint a kiképzési program irányelveinek megsértését jelenti.

A szóvivő most azt mondta, hogy felül kell vizsgálni a programot, mert eddigi eredményeit nem tartják kielégítőnek. A program keretében eddig mindössze két, összesen mintegy 130 fős csoportot képeztek ki teljesen. 

A felfüggesztés azt jelenti, hogy a kiszemelt fegyvereseket egy ideig nem viszik át a jordániai és törökországi kiképzőközpontokba. A toborzás ugyanakkor folytatódik, és a már megkezdett kiképzéseket nem szüneteltetik - fejtette ki Peter Cook.