Külföld
Elvi megállapodás született az új-zélandi fegyvertörvény módosításáról
Az ausztrál kormányfő több milliós támogatást nyújt a vallási helyek biztonságának növeléséhez
Ardern aláhúzta, hogy a módosítások nem érintik a vidéki közösségeket, és egyúttal arra biztatta a fegyvertulajdonosokat, hogy adják le lőfegyvereiket a rendőrségnek.
A kormányfő hozzátette: megvizsgálják a pénteki támadáshoz vezető eseményeket, illetve azt, hogy tehettek-e volna bármit az állami szervek a tömeggyilkosság elkerülése érdekében.
Ardern korábban rámutatott, hogy a mészárlás gyanúsítottjának volt fegyverviselési engedélye, és a terrorcselekményhez használt fegyvereit a jelek szerint legális úton szerezte be. További jogi problémának nevezte, hogy a támadáshoz használt fegyvereket az elkövető átalakította. A miniszterelnök a mészárlást követően az automata fegyverek betiltása mellett foglalt állást.
Új-Zéland 5 milliós lakossága a becslések szerint összesen 1,5 millió lőfegyverrel rendelkezik. Hivatalos adatok szerint a 2017-ben fegyverengedélyért folyamodók több mint 99 százalékának elfogadták kérvényét.
A szomszédos Ausztráliában a világ legszigorúbb fegyvertörvényeinek egyike lépett életbe az 1996-os Port Arthur-i vérengzést követően, amelyben egy magányos támadó 35 emberrel végzett egy félautomata AR-15-ös gépkarabéllyal, amilyet a christchurchi merénylő is használt. Ausztrália az eseményt követően betiltotta a félautomata lőfegyvereket, szigorított a fegyverbirtoklás szabályain, és országos amnesztiát hirdetett, amelynek során tízezrek adták le fegyvereiket.
Az új-zélandi Gun City fegyveráruház tulajdonosa, David Tipple hétfőn közölte, hogy a két mecsetben elkövetett vérengzés gyanúsítottja 2017 decembere és 2018 márciusa között az áruházuktól online vásárolt négy lőfegyvert és lőszereket, de a mészárláshoz használt fegyvert nem tőlük szerezte be. Tipple hozzátette, hogy a későbbi tömeggyilkos a rendőrség által ellenőrzött, e-mailes megrendelési folyamat után juthatott csak hozzá a fegyverekhez. A fehér felsőbbrendűség eszméit követő férfi pénteken két mecsetben ötven imádkozó muszlimmal végzett, ötvenet pedig megsebesített. Tettét élőben közvetítette az interneten.
Az új-zélandi média szerint a 28 éves ausztrál férfi saját magát fogja védeni pere során. Szakértők attól tartanak, hogy a férfi eszméi terjesztésére használhatja fel a bírósági tárgyalásokat. A következő meghallgatása április 5-én lesz.
A helyi rendőrség - amelynek 250 szakértője dolgozik az ügyön - úgy tudja, hogy az ausztrál férfi egyedül követte el tettét. Egy 18 éves fiatal ellen hétfőn vádat emeltek, mert megosztotta a merénylő felvételét, és "célpont bemérve" felirattal képet tett közzé az egyik mecsetről - értesült a The New Zealand Herald című napilap. A pénteken őrizetbe vett tizenévesnek a rendőrség szerint nem volt köze a támadáshoz.
Az ausztrál kormányfő több milliós támogatást nyújt a vallási helyek biztonságának növeléséhez
Ötvenöt millió ausztrál dollár (mintegy 11 milliárd forint) támogatást nyújt az ausztrál kormány az országban lévő vallási helyek biztonságának növeléséhez az új-zélandi Christchurchben történt terrortámadást követően - jelentette be hétfőn Scott Morrison kormányfő.
A politikus az ausztrál-izraeli kereskedelmi kamara ülésén azt mondta, a pénzből elsősorban a vallási iskolák, imahelyek és vallási gyülekezetek részesülnek. Ebből biztonsági megfigyelő kamerákat telepítenek, forgalomkorlátozó oszlopokat, kerítéseket emelnek, továbbá biztonsági- és hangosbeszélő rendszereket telepítenek.
Kifejtette, hogy a korábban hozott hasonló jellegű intézkedésekkel összhangban a cél az, hogy megvédjék az ausztrálok biztonságát.
A pénteki christchurchi terrortámadásban ötven ember halt meg és további ötven megsebesült. A tettes ausztrál állampolgár.
Morrison a történteket szélsőjobboldali terrorcselekménynek minősítette.
Az ausztrál rendőrség házkutatást tartott két városban
Az ausztrál rendőrség terrorelhárítási részlege házkutatást tartott hétfőn két keleti parti városban a pénteki christchurchi terrortámadás nyomozásának keretében.
Az ausztrál rendőrök Új-Dél-Wales állam északi partvidékének két településén végeztek házkutatást, annak a Grafton városnak a közelében, amelyben a muszlimok ellen végrehajtott tömeggyilkosság gyanúsítottja, Brenton Tarrant felnőtt. Sandy Beachben és Lawrence-ben a szövetségi nyomozó hatóságokkal és a hírszerzéssel együttműködésben végrehajtott akció elsődleges célja az volt - közölték -, hogy olyan dolgokat találjanak, amivel segíthetik a nyomozást.
A rendőrség azt is közölte, hogy a két mecsetben összesen ötven muszlim imádkozót megölő, ötven embert megsebesítő 28 éves ausztrál férfi családja változatlanul együttműködik a hatóságokkal.
A wellingtoni kormány a tervek szerint már hétfőn ülést tart, hogy a christchurchi vérengzés nyomán lépéseket tegyen az ország fegyvertörvényének módosítására. Jacinda Ardern miniszterelnök az új-zélandi rádiónak azt nyilatkozta, hogy megpróbálnak "a lehető leggyorsabban lépni" az ügyben.
A kormányfő korábban azt mondta, hogy a gyanúsítottnak volt fegyverviselési engedélye, és a terrorcselekményhez használt fegyvereit a jelek szerint legális úton szerezte be. További jogi problémának nevezte, hogy a támadáshoz használt fegyvereket Tarrant átalakította.
A muszlimok elleni vérengzés egyik christchurchi helyszínét, az al-Núr mecsetet vasárnap felkereste Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter és Fuat Oktay török alelnök, hogy leróják tiszteletüket az áldozatok emléke előtt, akik között török, pakisztáni, szaúdi, bangladesi, indonéz és malajziai muszlimok is voltak. A török delegációt a rendőrség beengedte a vizsgálat miatt elzárt területre.
A hozzátartozóknak eddig várniuk kellett szeretteik eltemetésével, az első gyászszertartásokra hétfőn kerülhet sor. Jacinda Ardern miniszterelnök vasárnap azt mondta, hogy szerdáig minden áldozat holttestét átadják családjának.