Külföld

Előrenyomult a szíriai hadsereg

Együttműködik Oroszország és Szaud-Arábia a válság rendezésében

A szíriai hadsereg a vele szövetséges fegyveres csoportok támogatásával előrenyomult Szíria nyugati részén, miután orosz harci gépek légicsapásokat mértek a térségben az ország nagyobb városait összekötő országút környékén - közölte a fegyveres konfliktust nyomon követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szíriai emigráns szervezet.

A bejrúti keltezésű tájékoztató szerint súlyos harcok árán a hadsereg és a libanoni Hezbollah síita csoport fegyveresei elfoglalták Tal Szkiket, az Idlíb tartományban fekvő hegyvidéki területet, amely közel van a lázadók állásaihoz a szóban forgó országút mentén.

A Sana szíriai állami hírügynökség is arról tájékoztatott, hogy a szíriai hídsereg "kiterjedt hadművelet" révén elfoglalta Tal Szkiket. Fegyvereket, lőszereket és katonai eszközöket semmisített meg, a légicsapásokban pedig ötven ellenséges fegyveres halt meg. Az OSDH és a libanoni al-Madzsahedin tévé arról tájékoztatott, hogy szerint a harcokban életét vesztette a Hezbollah egyik parancsnoka, aki a szervezet Idlíb tartománybeli hadműveleteit irányította. 

Párizs az Iszlám Állam francia harcosait támadta
Francia és frankofón harcosok is voltak az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet kiképzőtáborában, amely ellen legutóbb légicsapást hajtott végre a francia légierő - erősítette meg vasárnap a francia védelmi minisztérium a Le Journal du Dimanche című hetilap értesülését. "Egy olyan kiképzőtábort céloztunk meg, amelyben az Iszlám Állam külföldi harcosait képezték ki arra, hogy Franciaországba jöjjenek merényleteket végrehajtani" - jelezte a tárca, emlékeztetve arra, hogy Franciaország "a jogos önvédelem" nevében hajt végre légicsapásokat Szíriában. "Közöttük vannak franciák, frankofónok. A külföldi harcosokat céloztuk, nem külön a franciákat" - tette hozzá a minisztériumi forrás. A francia titkosszolgálatok a Szíriával kapcsolatban álló dzsihadisták kihallgatásai során azonosították azokat a külföldi harcosokat, akik jelenleg jelen vannak Szíriában. Franciaország péntekre virradó éjjel hajtotta végre a második légicsapás-sorozatot az Iszlám Állam ellen Rakkában. A két Rafale az Egyesült Arab Emírségekből szállt fel több kísérő géppel, és ismét az Iszlám Állam egyik kiképzőközpontját célozták az IÁ székhelyén, hasonlóan a szeptember 27-én végrehajtott első francia légicsapásokhoz. A Le Journal du Dimanche szerint "több francia és frankofón dzsihadista is volt a mintegy száz harcos között, akik a központban kaptak kiképzést". Jean-Yves Le Drian pénteken azt mondta, hogy "a Rafale (vadászgépek) egy kiképzőtáborra dobtak bombákat, a célpontokat elérték", a vasárnapi lapnak nyilatkozó forrás szerint "mindent leromboltak". "Tudjuk, hogy Szíriában, elsősorban Rakka környékén, külön kiképzőközpontok vannak külföldi harcosok számára, akiknek nem az a feladata, hogy az IÁ soraiban harcoljanak, hanem az, hogy visszajöjjenek Franciaországba, Európába merényleteket végrehajtani" - hívta fel a figyelmet a tárcavezető.

A szíriai hadsereg a vele szövetséges fegyveres csoportokkal - köztük az Irán által támogatott Hezbollahhal - a minap indított átfogó szárazföldi támadást orosz légi támogatással Szíria nyugati részén, a Földközi-tenger partján fekvő területeken. A régiót jobbára síita alaviták lakják, ennek a vallási közösségnek a tagja Bassár el-Aszad szíriai elnök is. Hírügynökségi értesülés szerint a Hezbollah háromezer harcossal vesz részt a támadásban.

Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője vasárnap arról tájékoztatta a sajtót, hogy az orosz harci gépek 24 óra leforgása alatt az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet 53 harci állására mértek csapást, és 63 létesítményét vették célba Hama, Latakija Idlíb és Rakka tartományokban. A rádiólehallgatásokból arra lehet következtetni, hogy az IÁ fegyveresei között egyre nagyobb a pánik, a helyi parancsnokok sürgősen fegyvereket és lőszereket követelnek feletteseiktől, miután az orosz gépek szétbombázták raktáraikat - mondta a szóvivő.

Konasenkov elmondta, hogy megtartották az orosz és az amerikai védelmi minisztérium szakértőinek második videokonferenciáját. A szakértők a szíriai légi hadjáratban részt vevő harci gépek biztonságának szavatolásáról tanácskoztak. Előrehaladás tapasztalható az orosz-amerikai egyeztetéseken - tette hozzá a szóvivő.

Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap a Rosszija 1 orosz tévének adott interjúban azt mondta, hogy az orosz hadműveletek Szíriában nem spontán cselekmények, a légierő gépeit a korábban kidolgozott tervek alapján vetik be. Hosszú időn át folyt a felderítés az űrből és a levegőből egyaránt, és az orosz vezérkar képviselői a szíriai vezérkarral és más térségbeli országokkal egyeztettek - mondta az orosz elnök.

Putyin leszögezte, hogy Oroszország célja a szíriai törvényes hatalom megszilárdítása, illetve a kompromisszumkeresés feltételeinek megteremtése katonai úton. Hozzátette, hogy a szíriai hadsereg megmutatja, képes felvenni a harcot a terrorizmussal, ami növelni fogja a politikai kompromisszum lehetőségét. Putyin ismételten kizárta az orosz hadsereg szárazföldi bevetését Szíriában.

A török hadsereg közben vasárnap egy előző napi határ menti légi incidensről adott hírt. Arról tájékoztatott, hogy szíriai föld-levegő rakétarendszerek radarjai két percen át "rajta voltak" három F-16-os török vadászbombázón, amelyek a szíriai-török határ mentén járőröztek. Eközben szíriai Szu-22 és Szu 24-es harci gépek két perc 35 másodpercen át befogva tartották őket. Hírügynökségek ezzel összefüggésben emlékeztetnek arra, hogy két orosz gép a minap rövid időre berepült Törökország légterébe, ami a NATO és a NATO-tagország Törökország határozott tiltakozását váltotta ki.

Együttműködésben állapodott meg az orosz elnök a szaúdi védelmi miniszterrel

A szíriai helyzetről tárgyalt vasárnap Szocsiban az orosz elnök és a szaúdi védelmi miniszter, és egyetértés volt köztük abban, hogy a két ország célja azonos, illetve együtt kell működniük a válság rendezésének érdekében.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Mohamed bin Szalmán szaúdi védelmi miniszter - az uralkodó fia -, megbeszéléseiről a két ország külügyminisztere tájékoztatta a nyilvánosságot.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, a tárgyalások során megerősítették, hogy a szíriai válság rendezését illetően teljes mértékben azonos a két ország célja. "Elsősorban az, hogy nem engedhető meg Szíriában a terrorista kalifátus diadala" - mondta Lavrov, és hozzátette, hogy a másik közös cél a nemzeti megbékélés elérése és a politikai folyamat mihamarabbi beindítása. 

Putyin egyértelműen megerősítette, hogy az orosz légierő bevetései kizárólag az Iszlám Állam (IÁ), az an-Nuszra Front és más terrorista csoportok ellen irányulnak. Moszkva kész a szorosabb együttműködésre Rijáddal az orosz légicsapásokkal kapcsolatos kétségek eloszlatása végett - mondta Lavrov.

Adel al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter azt hangoztatta, hogy a szélsőséges fegyveresek mindkét országot veszélyeztetik, ezért a terrorizmus elleni harc sikere érdekében kötelesek fokozni a lépéseik összehangolására irányuló erőfeszítéseiket. A szunnita királyságot aggasztja Oroszország szíriai beavatkozása és esetleges szövetsége a damaszkuszi rezsimet ugyancsak támogató síita Iránnal - erősítette meg Mohamed bin Szalmán a tárgyaláson. 

Oroszország szeptember 30-án indította meg légitámadásait a négy éve háború sújtotta közel-keleti országban, hivatalosan az Iszlám Állam visszaszorításának céljával. Később elismerte, hogy más terrorszervezetek is célpontjai közé tartoznak. Nyugati és helyi ellenzéki források azonban arról számoltak be, hogy több bevetés során nem a szélsőségesek, hanem a nyugati támogatással bíró szíriai felkelőket bombázták. Rijád, Washington és Ankara is attól tart, hogy Moszkvának inkább Bassár el-Aszad rezsimjének fenntartása a célja, semmint a terroristák elleni harc.