Külföld

Ellenzéki küldöttség nélkül folytatódtak az asztanai tárgyalások

Mogherini: Az EU fokozná szerepvállalását Szíriában

A Törökország támogatását élvező szíriai fegyveres ellenzék résztvétele nélkül kezdődött meg kedden a szíriai fegyvernyugvás kérdéseivel foglalkozó kétnapos tárgyalások harmadik fordulója Asztanában.

Mogherini: Az EU fokozná szerepvállalását Szíriában
 Az Európai Unió  a szíriai politikai ellenzék és a civil társadalmi szervezetek megerősítése révén szeretné fokozni szerepvállalását a közel-keleti ország békéjének és stabilitásának megteremtésében - ez derül ki egy kedden Brüsszelben bemutatott, uniós stratégiát tartalmazó javaslatból. Az Európai Bizottság és Federica Mogherini, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője közös közleményében arról adott tájékoztatást, hogy a háború sújtotta Szíria békéjének megteremtése, az ország stabilitásának javítása és újjáépítése érdekében az unió fokozni akarja szerepvállalását.  Az ezt részletező javaslat áttekinti, hogy az EU miként tudna továbbra is segítséget nyújtani a Szíriában élő több mint 13 millió rászorulónak, hogyan tudja elősegíteni a stabilitás megteremtését az országban. Az EU kezdeményezése azt is mérlegre teszi, hogy a hiteles politikai átmenet megindulását követően a szervezet miként tudja támogatni az újjáépítést és a menekültek önkéntes, méltóságteljes és biztonságos visszatérését Szíriába. "A szíriaiak békét akarnak és meg is érdemlik, mint ahogy azt is óhajtják, hogy végre lehetőségük nyíljon országuk jövőjének alakítására. Mi a szíriaiak mellett állunk és támogatjuk Szíria jövőjét" - fogalmazott a főképviselő.

A szíriai rezsim legfőbb támogatója, Oroszország meglepőnek minősítette az ellenzéki küldöttség döntését, miszerint távol marad a kazah fővárosban folytatott egyeztetésekről, indokairól pedig azt állította, hogy nem meggyőzőek.

A Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) nevű ernyőszervezet azzal magyarázta a bojkottot, hogy Oroszország nem hajlandó véget vetni a felkelők uralta területek bombázásának Szíriában, illetve nem képes rábírni szövetségeseit, a damaszkuszi rezsimet és az Irán támogatását élvező milíciákat a tűzszünet betartására. Az SZSZH már hétfőn jelezte: távol marad a tárgyalásoktól.

A szíriai kormány képviselője, aki a lázadókat török ügynököknek minősítette, kijelentette, hogy Ankara nem tartotta be ígéretét, hogy elkötelezi magát az asztanai békefolyamat mellett. "Minden párbeszéd jobb a hallgatásnál" - e szavakkal bírálta a szíriai ellenzék bojkottját Alekszandr Lavrentyjev, az orosz delegáció vezetője. Egyúttal közölte: Oroszország szerint a szíriai rendezést szolgáló genfi béketárgyalásokat semmilyen módon nem veszélyezteti az, hogy az ellenzék nem ment el az asztanai tanácskozásra. Az ellenzék részvétele nélkül is számos dokumentumon dolgoznak, méghozzá elég hatékonyan - hangsúlyozta.

Lavrentyjev szerint Asztanában két fontos témát tárgyalnak meg: egy mechanizmus kidolgozását a tűzszünetsértések megbüntetésére és a fogolycsere lebonyolításának kérdését. Az orosz küldöttség ez utóbbival kapcsolatban egy munkacsoport felállítását javasolja.  

Lavrentyjev elmondta: az orosz delegáció emellett egy alkotmányos kérdésekkel foglalkozó bizottság létrehozásáról is tárgyal a szíriai kormányküldöttséggel. A bizottság feladata egy új szíriai alkotmány kidolgozása lesz, s az ezzel kapcsolatos javaslatokat - Moszkva szerint - felhasználhatják majd a genfi béketárgyalásokon is. Az orosz küldöttségvezető egyúttal sajnálkozását fejezte ki, hogy a fegyveres ellenzék nem vizsgálja az orosz szakértők által kidolgozott, az első asztanai tárgyalási forduló végén ismertetett alkotmánytervezetet. Lavrentyjev szerint az ellenzéki küldöttség várhatóan szerdán sem fog megjelenni a tanácskozásokon.

A szíriai kormánnyal szövetségesi viszonyban álló Oroszország és az ellenzéket támogató Törökország védnökségével december vége óta törékeny tűzszünet van érvényben a kormányhadsereg és a nem dzsihadista szíriai ellenzék között, a kazah fővárosban pedig a damaszkuszi kormány és fegyveres ellenzéki csoportok képviselői között folynak tárgyalások a fegyvernyugvás fenntartásáról. Januárban és februárban két fordulót tartottak. A politikai rendezést szolgáló genfi béketárgyalásokon ugyanakkor március 3-án már a negyedik forduló fejeződött be, mindenfajta eredmény nélkül.