Külföld

Ellentéteken átívelő viszony

A lengyel–német kapcsolatokat méltatta Gauck

Németországnak erős Lengyelországra van szüksége, az európai közösségnek pedig erős Németországra – jelentette ki Joachim Gauck német szövetségi elnök Varsóban, ahova tegnap Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök meghívására érkezett.

A lengyel–német jószomszédsági és baráti együttműködési szerződés aláírásának 25. évfordulójára emlékezett tegnap Berlin és Varsó, az esemény alkalmából Andrzej Duda lengyel államfő kétnapos látogatásra hívta Joachim Gauck német szövetségi elnököt. Duda a varsói megemlékezések előtt érkezett haza kétnapos berlini látogatásáról, ahol mások mellett Angela Merkel német kancellárral tanácskozott. A második világháború utáni kétoldalú viszonyokat rendező szerződést a két ország 1991. június 17-én írta alá.

Joachim Gauck úgy értékelte, a szerződés – a felmerülő nézeteltérések ellenére – máig alapja a német–lengyel együttműködésnek. Hangsúlyozta: Németországnak nem gyenge Lengyelországra, hanem erős keleti szomszédra van szüksége. A jó kétoldalú együttműködés különösen a mai helyzetben fontos, „amikor többen kétségbe vonják, hogy az integrálódó Európa a helyes megoldás” – mondta. Hasonlóképpen az Európai Unióban senkinek, sem Lengyelországnak, sem Franciaországnak nem lehet érdeke egy gyenge Németország – folytatta Gauck. Úgy vélte: jelenleg nincsenek és a következő nemzedékekben sem lesznek olyan német politikusok, akik országuk hegemóniájára törekednének, mert „Németország ma az európai közösségi tudatából meríti erejét”.

Angela Merkel az Andrzej Dudával közösen tartott berlini sajtótájékoztatóján a fennálló nézeteltérések ellenére sikertörténetként jellemezte a német–lengyel kapcsolatokat. „Jó szomszédok, sőt barátok vagyunk, és ez teremt lehetőséget arra, hogy utat találjunk a párbeszédhez, még akkor is, ha eltérő véleményen vagyunk” – mondta Merkel. Duda a szerződést példaértékűként méltatta más országok számára is. „Mint egy jó és régi házasságban, mindig vannak vitás kérdések. De ha fennáll a kölcsönös rokonszenv és jóakarat, az együttmaradás szándéka, akkor sikerül megoldásokat találni” – vélekedett a lengyel államfő. Berlin és Varsó között egyebek mellett az európai menekültügyi politikában vannak nézeteltérések.