Külföld
Elkerülhetetlenné válhat egy újabb skót népszavazás kiírása
Edinburghban édesebb az unió, mint London ölelése
Nicola Sturgeon, aki pénteken, az elszakadást ellenző tábor győzelmével végződött tavaly szeptemberi függetlenségi népszavazás első évfordulóján szólalt fel egy edinburghi rendezvényen, hangsúlyozta: a tavalyi referendum kampányának kezdetén harmincszázalékos volt a skót függetlenség támogatottsága, a népszavazáson ugyanakkor már csaknem negyvenöt százaléknyian voksoltak Skócia elszakadására. „A következő években erről a negyvenöt százalékról kell a támogatottságot egyértelmű többséggé tovább bővíteni” – tette hozzá.
Nicola Sturgeon kijelentette: nem lenne helyénvaló az újabb népszavazás kiírása addig, amíg a körülmények alapvetően meg nem változnak, vagy amíg nincsenek arra utaló erőteljes jelek, hogy a tavaly nemmel szavazók közül sokan meggondolták magukat.
A miniszterelnök kijelentette: a tavalyi népszavazás óta eltelt egy évben huszonnégy közvélemény-kutatást végeztek Skóciában a függetlenségről, és mindegyik azt mutatta, hogy az elszakadás támogatottsága nőtt a referendum óta, sőt voltak olyan felmérések, amelyek szerint a függetlenséget pártolók már többségben vannak.
Sturgeon úgy véli, a brit EU-tagságról tervezett országos népszavazás az egyik olyan fő tényező, amely döntő módon meghatározhatja a skót közvélemény hozzáállását a függetlenség kérdéséhez. A kormányfő szerint, ha Skócia annak ellenére az unión kívül találná magát, hogy a skót választók többsége a bennmaradásra szavazott, az újabb függetlenségi népszavazás iránti igény jó eséllyel megállíthatatlan erősödésnek indulna.
A brit kormány legkésőbb 2017 végéig tervezi a népszavazás kiírását arról, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradjon-e.
Nicola Sturgeon már korábban is többször úgy nyilatkozott, hogy ha a skótok többsége a népszavazáson az EU-tagság mellett voksol, miközben az Egyesült Királyság összlakosságának többsége a kilépésre szavaz, akkor elkerülhetetlenné válhat az újabb függetlenségi népszavazás kiírása Skóciában.