Külföld
Elítélte a növekvő idegengyűlöletet az ENSZ
Az ember jogi főbiztos nehezményezi a különutas menekültpolitikát is
"A szíriai, az iraki és a többi fegyveres konfliktus rosszindulatú erők mérgező keverékét szabadította el, visszataszító atrocitásokat és embercsempész-bandák felemelkedését eredményezte" - jegyezte meg al-Huszein.
Úgy vélte, hogy a migránsok által átélt, szörnyű traumák a nemzetközi közösség együttérzését és szimpátiáját érdemlik. Nehezményezte, hogy a menekültek ehhez képest idegengyűlölettel kénytelenek szembenézni.
"Kegyetlenség és önámítás ezeknek a kétségbeesett embereknek a menekülésére válaszként egyre magasabb kerítéseket építeni" - szögezte le az emberi jogi főbiztos. Zaid el-Husszein szerint kegyetlenség néhány állam kísérlete arra, hogy "magas falakkal" határolja el magát a menekültektől és a migránsoktól..
"Számos vezető a banális nacionalizmushoz nyúl vissza a radikális nézetek káros és leegyszerűsítő »mi« és »ők« ellentétpárjának keretében, ami az előítéletek és félelmek megerősödéséhez vezet. A migránsok és a kisebbségek elleni retorika megnehezíti az integrációt azokban az országokban, ahol menedékre számítanak" - jelentette ki.
Csak káoszhoz vezet néhány állam azon igyekezete, hogy áthelyezze a felelősséget szomszédjai, vagy más országok vállára, illetve az, hogy fokozatosan lezárják határaikat
Az emberi jogi főbiztos hangsúlyozta, a menekültek nem jelentenek veszélyt a társadalomra, miközben kiemelte, hogy a tranzit- és a befogadó országok "logisztikai problémáit" egyáltalán nem szabad lebecsülni.
A szíriai, burundi, iraki, jemeni, szudáni, líbiai, mali vagy szomáliai konfliktus milliók életét veszélyezteti, és következményeik még sokáig érezhetőek maradnak - mutatott rá al-Huszein.
A 2011. márciusában békés tiltakozásokkal kezdődött, majd véres polgárháborúvá szélesedett szíriai konfliktusban hivatalos becslések szerint mintegy 250 ezer ember halt meg, és 11 millióan váltak földönfutóvá. A szomszédos országok az ENSZ adatai szerint 4,7 millió menekültet fogadtak be.
Az ENSZ Világélelmezési Programja (PAM) hétfőn közölte, donorországoktól "példa nélküli" mértékű pénzügyi segítséget kapott, s ez lehetővé teszi azt, hogy az év végéig újraindítsa segélyprogramját a Jordániában, Egyiptomban, Libanonban és Irakban tartózkodó szíriai menekültek megsegítésére.