Külföld

Elhunyt Helmut Schmidt egykori német kancellár

A tekintélyes politikus kilencvenhat éves volt

Életének 96. évében, kedden elhunyt Helmut Schmidt volt német kancellár - közölte a szociáldemokrata párt (SPD) politikusának orvosa a dpa német hírügynökséggel.

helmut schmidt lead
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) német szociáldemokrata elnöke a Twitter közösségi oldalon azt írta, hogy Helmut Schmidt "kiváló kancellár volt, halála vesztség Németországnak és Európának".

Vezető európai politikusok méltatták Helmut Schmidt érdemeit

"Olyan barát volt, aki  nem csak nekem, de egész  Európának is hiányozni fog" - mondta Jeane-Claude Juncker. Az Európai  Bizottság elnöke emlékeztetett arra:  Valéry Giscard d'Estaign korábbi francia államfő és Helmut Schmidt szoros barátságának volt köszönhető, hogy Franciaország és Németország kapcsolatai elmélyültek, ami lehetővé tette, a közös valutát, az eurót is. Juncker szerint Schnmidt különleges bátorsággal rendelkezett, mégpedig a jövőbe látás bátorságával.  "Több szenvedéllyel lépett fel a kontinens összenövése mellett másoknál, mivel mindig is tudta, hogy össze kell fognunk, ha szerepet akarunk játszani a világban" - mondta Juncker.

Egy nagy européer hunyt el - mondta Francois Hollande francia államfő a volt német kancellárra emlékezve.

"Kancellárként ő készítette elő azokat a lépéseket, amelyeket aztán Francois Mitterrand (francia elnök) és Helmut Kohl (német kancellár) tettek meg" - tette hozzá Hollande, aki attól "a nagy államférfitól" búcsúzott, aki mindig is "a piacgazdaság szociális dimenziójáért" emelt szót, s a munkahelyteremtést az egyik legfőbb feladatának tekintette. "Hatalmon és ellenzékben is figyelembe tudta venni az európai érdekeket. Az euró létét is Helmut Schmidtnek köszönhetjük" - hangsúlyozta a francia elnök.  

A francia nemzetgyűlésben a képviselők spontán módon felálltak, hogy így adózzanak a volt német kancellár emléke előtt. Manuel Valls miniszterelnök a képviselők előtt elmondott rövid beszédében arra a politikusra emlékezett "aki jelentősen hozzájárult a Franciaország és Németország közötti kapcsolatokhoz, szavaival és személyiségével mindig megvilágította Németország helyét és szerepét Európában, és kiemelt kapcsolatát Franciaországgal".

Werner Faymann osztrák kancellár közleményében "nagy és alapelveiben szilárd szociáldemokratának" és az "évszázad politikusának" nevezte Helmut Schmidtet, akinek életműve ország- és párthatárokon túl tiszteletet, rajongást és elismerést hozott számára. "Helmut Schimdttel a szociáldemokrácia egy nagy harcostársat és egy éppolyan éber, de kritikus szellemet vesztett. Felszólalásai,  elemzései és könyvei nélkülözhetetlen útmutatást jelentettek egy egyre bonyolultabbá váló világban" - mondta Faymann.

Heinz Fischer osztrák szövetségi elnök az Osztrák Köztársaság nevében fejezte ki részvételét. Schmidttel - mint emlékezett -  az 1970-es években ismerkedett meg, és mindössze pár hónapja találkoztak utoljára Bécsben. "Minden beszélgetésünk mély benyomást keltett és gyümölcsöző volt" - állt a szövetségi elnök közleményében.

Szeptember óta többször volt kórházban

Helmut Schmidt a szociáldemokrata párt (SPD) politikusa és tekintélyes publicista volt, az egyik legbefolyásosabb véleményformáló Németországban. Környezetéből származó információk szerint a szeptemberi műtét óta több alkalommal vissza kellett térnie a kórházba, vértranszfúziót kapott és beültettek szervezetébe egy úgynevezett portot, amelyen keresztül ellátták folyadékkal és gyógyszerekkel, főleg a megműtött lábában jelentkező fájdalom csillapítását szolgáló szerekkel.

Egy barátja a Bild című lapnak azt mondta, hogy a volt kancellár „nem akarta már ezt az egészet, mintha elhagyta volna az életkedve”. Egy ideje a cigarettázással is felhagyott, holott nyolcvan éven keresztül erős dohányos volt.

„Akinek víziói vannak, menjen orvoshoz”

Helmut Schmidt 1974-től 1982-ig volt a Német Szövetségi Köztársaság kancellárja, de 1987-ig parlamenti képviselőként a politika első vonalában maradt. A higgadt és megállapodásra törekvő, de következetes szociáldemokrata politika megtestesítőjeként tartották számon. Egyik sokat idézett mondása, hogy „akinek víziói vannak, menjen orvoshoz”. Nevezték már a kompromisszumok mesterének és minden európai viták közvetítőjének is.

Publicisztikai tevékenységét a kancellári munka befejezése után kezdte el a liberális szellemiségű Die Zeitnél. 1987-től a hetilap főállású újságírója, 1983-tól pedig a lap szerkesztőbizottsági tagja, társkiadója volt. Írásai révén a pártok fölött álló, csak a közjót szem előtt tartó erkölcsi tekintélyt tisztelték benne. 2008-ban magyarul is megjelent könyvében, a Nyugállományban (Ausser Dienst) az emberiség jövőjét, a várható politikai-gazdasági trendeket, a civilizációt fenyegető veszélyeket elemzi.