Külföld
Elégedetten térhet haza Netanjahu
Tel-Avivban temetik az izraeli–palesztin kétállami megoldást

Rendíthetetlen a szövetség: Benjamin Netanjahu és Barack Obama (Fotó: Reuters/Kevin Lamarque)
Fátylat borított az iráni atomegyezmény miatti nézeteltérésekre, és a jövendő együttműködésről tárgyalt Barack Obama amerikai elnök és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő – írta tegnap az izraeli sajtó. A Háárec című ellenzéki lap szerint Netanjahu egyenesen „felfedezte Amerikát” hétfői, washingtoni tárgyalásán. Beszámolójában a Háárec kiemeli, hogy szemben a régebbi találkozókkal, az izraeli kormányfő ezúttal „kiváló, sőt, emelkedett hangulatban” hagyta el a Fehér Házat.
Az izraeli miniszterelnök saját értékelése szerint ez volt az eddigi legjobb találkozó, és ha nem is értettek mindenben egyet, de a közös cselekvésről tárgyaltak - fűzte hozzá.
A két politikus megvitatta a 2017 és 2027 közötti, Izraelnek szánt amerikai katonai segély ügyét is. Pénzösszegről Netanjahu nem nyilatkozott, de helyi médiaértesülések szerint Jeruzsálem évi ötmilliárd dollárt kér, és valószínűleg valahol négy- és ötmilliárd dollár között születik kompromisszum. Megegyeztek, hogy decemberben amerikai bizottság utazik Izraelbe a tárgyalások folytatására.
A palesztin kérdésben Netanjahu hangsúlyozta, hogy továbbra is a két népnek két államot ígérő olyan megoldás híve, amelyben a palesztin állam fegyvertelen, és elismeri Izraelt zsidó államnak, valamint közölte, hogy kész lépéseket tenni a feszültség enyhítésére. A Fehér Ház már nem kérte a telepépítések befagyasztását, csak a nyugalom és a stabilitás helyreállítását.
A Jediót Ahronót című lap szerint Washingtonban lemondtak róla, hogy Obama idejében békeegyezmény szülessen a palesztinokkal, sőt még a tárgyalások újraindulását sem erőltetik a következő év során. A lap úgy látja, ennek nyílt beismerése akkor is meglepő, ha Obama elődei sem tudtak áttörést elérni.
Netanjahu egyik minisztere, Naftali Bennet oktatási miniszter tegnap a katonai rádióban nyilatkozva elvetette a két népnek két államot ígérő megoldást a palesztin–izraeli konfliktusban. „A palesztin állam léte elhalványodott” – közölte Bennet.