Külföld

„Egységes Európa kell a fennmaradáshoz”

A magyar–bajor kapcsolatoknak hosszú történelme van Stoiber szerint

Az Európai Unió mentalitásának megújulását szorgalmazta egy tegnapi konferencián Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, szerinte ugyanis az unortodox megoldások tehetik erősebbé Európát a válság utáni világban. A rendezvényen felszólalt Edmund Stoiber volt bajor miniszterelnök is, aki szerint csak az egységes Európának van esélye a 21. században.

Edmund Stoiber 20160310
Edmund Stoiber: Olyan menekültpolitika kell, ami mindenkinek jó (Fotó: Csudai Sándor)

A világ folyamatosan változik, és Európának csak akkor van esélye megfelelni a kihívásoknak, ha egységes marad – hangsúlyozta Edmund Stoiber volt bajor miniszterelnök az Antall József Tudásközpont által szervezett think.BDPST elnevezésű fővárosi tanácskozáson, a Várkert Bazárban. Mint mondta, az unió jelenleg nem tud olyan gyorsan alkalmazkodni a világ fejlődéséhez, mint az Egyesült Államok. Hogy erre képes legyen, egységesnek kell lennie. Szerinte az uniónak a migrációs válság megoldása esetében is egységesnek kell lennie. Hozzátette: ha meg akarjuk tartani Európa egységét, közös menekültpolitikára van szükség, amely minden tagállamnak elfogadható.

Edmund Stoiber a magyar–bajor kapcsolatokról szólva kiemelte, hogy azok nagyon hosszú történelemre tekinthetnek vissza. Úgy vélte, Horst Seehofer jelenlegi bajor miniszterelnök múlt heti budapesti látogatása is bizonyítja, hogy a mostani kihívások közepette is szoros a kapcsolat, intenzív az együttműködés Magyarország és Bajorország között.

Csepreghy Nándor beszédében azt mondta: az Európai Unió azért lehet sikeres a jövőben, mert a 2004 után csatlakozott tagállamok alapvetően másként gondolkodnak, mint a nyugat-európai országok, más válaszaik vannak a világ kérdéseire, így fel tudjuk rázni az elkényelmesedett európai intézményeket. Ha a megoldások ortodoxak, az eredmény is csak ortodox, a világgazdasági verseny viszonyrendszerét konzerváló lehet – fogalmazott az államtitkár, hangsúlyozva: az unortodox megoldások vezethetnek olyan eredményekre, amelyek a válság utáni világban Európát erősebbé, a világgazdasági versenyben meghatározóvá teszik. A think.BDPST tanácskozásán a gazdasági élet, a kormányzat és a tudomány képviselői vitatták meg a visegrádi régió fejlesztéspolitikájának legfontosabb kitörési pontjait.

Edmund Stoiber a konferencia után az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemen mutatta be Mert a világ változik című könyvét. A bemutatója után tartott pódiumbeszélgetésen azt mondta: a kelet-európai országoknak ugyan más a hozzáállásuk a menekültkérdéshez, mint nyugat-európai partnereiknek, de nem engedhető meg, hogy ez törést okozzon az Európai Unióban. A migrációról szólva úgy fogalmazott: „Magyarország nehéz partner, a maga útján jár, ezért nem lehet úgy megszelídíteni, hogy diktálnak neki - ehelyett meg kell győzni.”

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke a déli határon épült kerítésről azt mondta, a kerítés nem szép dolog a korábban nyitott és szabad határon, de fontos tudatosítani, hogy ez csak szükségmegoldás, óvintézkedés.