Külföld
Egyre több német vállalat foglalkoztat menekülteket
Csak tavaly nagyjából 400 ezer munkaképes korú migráns érkezett az országba
Tűz ütött ki vasárnap egy menedékkérőket befogadó állomáson a németországi Caldenben, legkevesebb 15 ember megsérült. A Hessen tartományi központi befogadóállomáson tucatnyi lakókonténerből csaptak fel lángok. A tűzoltóság és a rendőrség nagy erőkkel vonult a helyszínre. A füstoszlopot több kilométer távolságból is lehetett látni. A tűz oka egyelőre ismeretlen, de a rendőrség szerint kizárt, hogy gyújtogatásos támadás történt.
A lap kiemelte: a Mi-Együtt kezdeményezés megítélése vegyes, a bírálók rámutatnak, hogy a résztvevő cégek számához és méretéhez viszonyítva a gyakornoki és szakmai gyakorlati helyek száma nem túl nagy. A kezdeményezéshez a többi között olyan óriásvállalatok csatlakoztak, mint az egyedül Németországban 114 ezer embert foglalkoztató Siemens vagy a Lufthansa, amelynél világszerte csaknem 120 ezren dolgoznak.
A tavaly 350-400 ezer munkaképes korú bevándorló érkezett
A szövetségi munkaügyi ügynökség (BA) számításai szerint a tavaly érkezett mintegy 1,1 millió menedékkérő várhatóan nagyjából 60 százaléka kapja meg a menekültstátuszt vagy a nemzetközi védelem más formáját, vagyis durván 600 ezer ember szerezhet munkavállalásra is feljogosító tartózkodási engedélyt. Ennek a csoportnak a 70 százaléka lehet munkaképes korú, azaz mintegy 350-400 ezer embernek kell helyt állnia a munkaerőpiacon.
Ritka, hogy rögtön az első évben elhelyezkednek
A BA tapasztalatai szerint azonban a piaci belépés utáni első évben a menekültek csupán 10 százaléka talál munkát, főleg a nyelvtudás, valamint az elhelyezkedéshez szükséges formális képzettség és munkatapasztalat hiánya miatt. A nyelvtudás erősödésével és a képzettségi szint emelkedésével aztán a foglalkoztatottsági arány javul, 5 év alatt 50 százalékra, 15 év alatt 70 százalékra emelkedhet, vagyis a menekültek inkább "a holnapután munkavállalói" lehetnek a német munkaügyi szakértők szerint.