Külföld

Egyre több európai ország sokall be a migránsáradattól

Egyelőre nem irányítanak át további bevándorlókat menekülttáborokból az európai uniós kvótarendszer alapján Lengyelországba

Nekünk, olaszoknak valójában falat kellene építenünk – mondta az olasz rendőrfőkapitány az Il Messaggero című lapnak a Brenner-hágót érintő határvédelemre utalva, ahol többnyire pakisztániak és afgánok próbálnak meg bejutni, vagy azért, hogy a már az országban élő családtagjaikhoz csatlakozzanak, vagy hogy továbbutazzanak Franciaországba vagy Svájcba.

Földközi-tenger 20160813
Bevándorlókat mentenek ki a Földközi-tengerből az olasz Vöröskereszt munkatársai (Fotó: Reuters - Yara Nardi)

Falat kellene építeni az olasz–osztrák határon az Ausztriából Olaszországba érkező menedékkérők tömege miatt – jelentette ki az olasz rendőrfőkapitány egy pénteken közzétett interjúban. Franco Gabrielli szerint országának erős menekülthullámra kell felkészülnie Ausztria irányából. Gabrielli az Il Messaggero című lapnak a Brenner-hágót érintő határvédelemre utalt, de további részleteket nem közölt a fallal kapcsolatban. Egyelőre nem irányítanak át több migránst a dél-európai menekülttáborokból az európai uniós kvótarendszer alapján Lengyelországba, és a többi uniós tagállam is csak vonakodva, illetve egyáltalán nem teljesíti a menedékkérők kvótarendszer szerinti befogadását – írta a Rzeczpospolita című lengyel lap pénteken. Az előző lengyel kormány tavaly szeptemberben fogadta el az Európai Bizottság százhúszezer mig­ráns elosztását előirányzó egyszeri kvótáját, és mintegy hétezer ember befogadására kötelezte el magát 2017 végéig. A lap emlékeztetett: Lengyelországba márciusban érkezett volna a görögországi és az olaszországi táborokból átvállalandó migránsok első, mintegy százfős csoportja. Az átirányítást azonban a görög és az olasz hatóságok megszüntették, mert a táborokban végzendő menedékjogi eljárás nehézségekbe ütközött. Jakub Dudziak, a lengyel idegenrendészeti hivatal szóvivője szerint jelenleg a dél-európai táborokban senki sem nyújtott be olyan áttelepítési kérelmet, mely Lengyelországot jelölné meg célországként. A cikk az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) adatait idézi, amelyek szerint azon európai államok közül, melyekre az egyszeri betelepítési kvóta vonatkozik, tizenegy ország – Lengyelország mellett például Ausztria, Szlovákia és Magyarország – egyetlen menekültet sem fogadott be.

Az Európába érkező menedékkérők újraelosztása az uniós tagállamok között önmagában nem fogja megoldani a problémát – mondta Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter az APA osztrák hírügynökségnek adott, pénteken közölt interjúban. Az EU-nak sokkal inkább a közös határvédelmet kellene tető alá hoznia – jegyezte meg hozzátéve, hogy meggyőződése szerint akkor Magyarország és Lengyelország is kész volna segíteni. A hírügynökség felvetette, hogy Kurz Görögországot és Olaszországot gyakran bírálta, azt azonban nem kommentálta, hogy más országok, így Magyarország és Lengyelország „megtorpedózzák a válság megoldását”. A miniszter erre azt mondta: ő „újra és újra kommentálta” a helyzetet, csak „más irányból”, vagyis azt hangoztatva, hogy az elosztással nem lehet megoldani a menekültkérdést.

Időközben a kvótanépszavazáson történő részvételre buzdította Tőkés László EP-képviselő az erdélyi magyar állampolgárokat.