Külföld

Egyre távolabb kerül Erdogan rezsimje az uniós csatlakozástól

Folytatódtak a tömeges elbocsátások Törökországban, Washington és Ankara között továbbra is feszült a viszony a hitszónok miatt

Elküldte a török igazságügyi minisztérium Washingtonba azokat a bizonyítékokat, amelyek alapján kéri az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen hitszónok kiadatását – jelentette be tegnap Binali Yildirim török miniszterelnök. Kormánypárti tüntetők Recep Tayyip Erdogant éltették Isztambulban, a török államfő még nem zárta ki a halálbüntetés visszaállításának lehetőségét.

Binali Yildirim 20160720
Binali Yildirim kormányfő kollégái körében vizsgálja a parlament épületében keletkezett károkat (Fotó: Reuters - Umit Bektas)

„Több, mint elég bizonyítékunk van, több, mint amennyit kérhetnek tőlünk Gülen ellen” – mondta Bekir Bozdag igazságügy-miniszter tegnap azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentették, hogy hivatalosan is kérték Washingtontól a pénteki sikertelen puccskísérlet kitervelésével vádolt Fethullah Gülen letartóztatását és kiadatását.

Binali Yildirim miniszterelnök Gülen kiadatása mellett arról is szólt, hogy kormánya ma fontos intézkedéseket hoz a további esetleges hatalomátvételi kísérletek kizárása, és a lakosság biztonságának garantálása érdekében. Részleteket azonban a kormányfő nem közölt. A nyilatkozatokból kiderült, hogy tovább folyik az államapparátusban a puccs utáni tisztogatás. A miniszterelnök hivatala közölte, hogy kétszázötvenhét alkalmazott munkavégzését felfüggesztették. Washington tegnap este jelezte, hogy még nem kapta meg Ankarától a hitszónokra vonatkozó kiadatási kérelmet.

Recep Tayyip Erdogan egy, a CNN amerikai hírtelevízión hétfőn este sugárzott interjúban arról beszélt, hogy nem zárja ki a halálbüntetés visszaállításának lehetőségét a katonai puccskísérlet után, de a döntést a török parlament hatáskörébe utalta. „Ez nyílt árulás volt” – magyarázta, de hozzátette: „természetesen a parlamentnek kell lépéseket tennie (…) a vezetőknek össze kell gyűlniük, meg kell vitatniuk a kérdést (…) én, mint elnök, jóváhagyok minden döntést, amely a parlamentből jön”. A halálbüntetés visszaállítását a Nemzeti Mozgalom Pártja (MHP) elnevezésű nacionalista ellenzéki párt is támogatná.

„A halálbüntetés törökországi bevezetése kizáró ok az Európai Unióhoz történő csatlakozásban” – nyomatékosította Johannes Hahn, az Európai Unió bővítési biztosa az uniós parlament külügyi bizottságának rendkívüli ülésén kedden. Hahn aggasztónak nevezte a török puccskísérletet követő bírói letartóztatásokat is. Véleménye szerint az elbocsátási lista már készen volt, és a török vezetés csak a megfelelő pillanatra várt, hogy elővegye azt. Habár a török külügyminisztérium elfogadhatatlannak nevezte a listavádat, mégis ezt az elméletet támasztja alá az ausztriai török nagykövetnek a széles körű tisztogatásról mondott álláspontja, miszerint „ismertek voltak a nevek, a hadseregen belül is. Ezért történt a puccs, mert tudták, hogy készülnek ellenük”. Hasan Gögüs bécsi török nagykövet a Kurier című osztrák napilapnak azt mondta, hogy az állam, a kormány és a hadsereg sorait „államellenes csoportok lepték el, és ennek eredménye a puccskísérlet”. Hozzátette: „semmilyen kormány nem tolerálhat egy másik államot az államon belül”.

Tegnap mintegy ezer kormánypárti demonstráló gyűlt össze Isztambulban, hogy éltesse az államfőt. A tüntetők azt követelték, hogy halálbüntetést szabjanak ki a péntek esti puccskísérlet felelőseire.


Röviden
Súlyosbodhat a menekültválság a pénteki puccskísérlet miatt

- A török puccskísérlet után Görögország arra számít, hogy az országba érkező bevándorlók száma növekedni fog - derül ki Jannisz Muzalasz migrációért felelős görög miniszter friss nyilatkozatából. „Nagyon valószínű, hogy a törökországi események hatással lesznek a menekülthelyzetre is” - mondta Muzalasz a parlament ülése után a Skai görög televíziónak. Hangsúlyozta, hogy nem pánikot akar kelteni, de a parlamentnek kötelessége, hogy minden eshetőségre felkészüljön.

- Törökország az idén már nem kapja meg az uniós vízummentességet - mondta az Európai Bizottság német tagja, Günther Oettinger a Berliner Morgenpostnak a német lap keddi beszámolója szerint. Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa hátborzongatónak nevezte Recep Tayyip Erdogan török elnök kijelentését, miszerint Isten ajándéka a múlt heti katonai puccskísérlet.

- Felfüggesztették állásából tegnap a török titkosszolgálat mintegy száz tagját, mert állítólag kapcsolatban álltak Fethullah Gülen, Amerikában élő hitszónok mozgalmával, amely a török kormány szerint a múlt heti puccskísérletet szervezte. Egy magas rangú tisztviselő azt is elmondta: többségük nem aktív ügynökként dolgozott. A nap folyamán a török oktatási minisztérium tizenötezerkétszáz dolgozóját függesztette fel tisztségéből a sikertelen puccskísérlettel összefüggésben - jelentette az NTV hírtelevízió.

- Törökországban a médiafelügyelet kedden törölte az összes olyan rádióállomás és tévécsatorna műsorszórási engedélyét, amely kapcsolatban volt Fethullah Gülen hitszónok vallási mozgalmával.

- Őrizetbe vették Törökországban azt a két pilótát, aki tavaly novemberben lelőtt egy Szu–24-es orosz bombázót – erősítette meg kedden Bekir Bozdag török igazságügyi miniszter a Habertürk tévében. Ankara adatai szerint a két pilóta részt vett a szombatra virradó éjszaka végrehajtott katonai hatalomátvételi kísérletben. A hatóságok szerint a puccs értelmi szerzői a török légierőhöz tartoztak.

- Rövid távon instabilitást okozhat Törökországban a puccskísérlet, ami növeli a terrortámadások esélyét is – mondta Egeresi Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa kedden a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Szerinte hosszú távon azt eredményezheti a bukott államcsíny, hogy Erdogan elnök bebetonozza a hatalmát és megkísérli az elnöki rendszer bevezetését. Annál is inkább, mert az ellenzéki pártok ezt nem támogatják.

- Barack Obama amerikai elnök telefonon beszélt a török elnökkel kedden, és felajánlotta neki az Egyesült Államok segítségét a pénteki puccskísérlet hátterének feltárásában.