Külföld

Egymást vádolják a nagyhatalmak

Peking és Washington is jelentést adott ki az emberi jogi visszaélésekről

Az amerikai külügyminisztérium legfrissebb emberi jogi ország­jelentéseiben kiemelte a terrorszervezetek kegyetlenségét és a helyzet súlyosságát egyebek között a Közel-Keleten, Afrikában, Észak-Koreában és Oroszországban.

A washingtoni külügyi tárca csütörtökön nyilvánosságra hozta éves emberi jogi országjelentéseit. John Kerry külügyminiszter a kétszáz ország és terület 2014-es emberi jogi gyakorlatára vonatkozó, a kongresszusnak készített összeállítás előszavában a kirívó példák között említette a pakisztáni tálibok és a nigériai Boko Haram iskolás gyerekek elleni támadását, a Charlie Hebdo újságíróinak meggyilkolását és az Iszlám Állam terrorszervezet által elkövetett mészárlásokat. Kitért a szíriai kormány által elkövetett atrocitásokra és arra, hogy Irakban kudarcot vallott a kirekesztés nélküli kormányzás kialakítása.

Az amerikai diplomácia vezetője rámutatott, hogy eközben a kormányok egyebek között Kínában, Egyiptomban, Eritreában, Etiópiában, Iránban, Oroszországban és Szaúd-Arábiában folytatták a szabad és nyílt média és a civil társadalom fejlődésének elfojtását újságírók, bloggerek, és erőszakmentes bírálók bebörtönzése által.

Magyarország esetében a jelentés a már ismert washingtoni fordulatokat tartalmazza. Kifogásolták benne a civil társadalom elleni „komoly” kormányzati és rendőrségi fellépést és a médiapluralizmus „további megnyirbálását”. Az amerikai külügyi tárca hiányolta a fékek és egyensúlyok, a demokratikus intézmények és az átláthatóság magyarországi rendszerét.

A Romániáról szóló jelentés az országban élő 1,2 milliós magyar közösség képviselőinek emberi jogi panaszait is lajstromozza, s a moldovai csángók helyzetéről megállapítja: a régió egyes településein a hatóságok megakadályozták a budapesti finanszírozású magyar oktatási program lebonyolítását.
Kerry kilátásba helyezte, hogy Washington továbbra is nyomást fog gyakorolni a kormányokra az alapvető emberi jogok támogatása érdekében, valamint fel fogja emelni szavát a civil társadalom és a mindenkire vonatkozó emberi jogok védelmében.


Egy „hanyatló” nyugati rendszer helyzete

A magát jogvédőnek kikiáltó Egyesült Államok friss országjelentése nem utal arra, hogy Washington javítanivalót talált volna saját „borzasztó” emberi jogi helyzetén – írta a kínai kormány pénteken az amerikai jelentésre válaszul kiadott dokumentumában, amely az Egyesült Államokban tapasztalható emberi jogi állapotokat egyre súlyosabbnak, az általa más országokban elkövetett emberi jogsértéseket pedig mind „arcátlanabbnak” tartja. A terjedelmes összeállítás külön fejezetben tárgyalja Washington határon túli jogsértéseit. A szerzők utalnak az erőszakos bűncselekmények, a fegyverhasználat gyakoriságára, a rendőrség túlzó fellépésére, valamint a törvénytelen lehallgatásokra. Külön is megemlítik a fegyintézetek túlzsúfoltságát, a börtönökben tapasztalt növekvő számú erőszakos esetet és halálozást. Az amerikai politikai rendszert a jelentés „hanyatlónak” írja le, és úgy véli, hogy az élesen polarizált, decentralizált rendszer nagy erővel nyom el egyes érdekcsoportokat és aktivista szervezeteket. Kiemelik a pénz szerepét a választásokban, a lobbitevékenységet, az adományozásokat, mint a „legális vesztegetés” formáit, a támogatások illegális csatornáit, az úgynevezett „politikai manipulációt”.