Külföld
Egymással szembeni vádaskodásba fulladt a Szíria-konferencia
Mintegy hatmilliárd dollár gyűlt össze a brüsszeli donorkonferencián - Moszkva Obamát, Washington pedig az ENSZ-t bírálta a BT ülésén
"Ez a döntés volt a kiindulópont a vegyi fegyvert is bevető terroristák és szélsőséges szervezetek későbbi provokációi számára, le kívánták járatni a damaszkuszi rendszert, és ürügyet akartak teremteni egy szuverén állam elleni beavatkozásra" - jelentette ki Vlagyimir Szafronkov.
Az Egyesült Államok állandó ENSZ-képviselője kijelentette: Ha a világszervezet következetesen elmulasztja, hogy kollektíven lépjen fel, megtörténhet, hogy az országoknak önállóan kell cselekedniük.
Mikola: A nemzetközi közösség köteles globális megoldást találni a helyzetre
A nemzetközi közösség felelőssége globális megoldást találni a szíriai-iraki helyzetre, a térségbeli konfliktus ugyanis az egész világra komoly veszélyt jelent - hangsúlyozta Mikola István külügyi államtitkár szerdán Brüsszelben, a kétnapos Szíria-konferencia zárónapján.
A biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár "katasztrofálisnak" nevezte a szíriai humanitárius helyzetet, rámutatva, jelenleg a világ nem találja a módját, hogy "ezzel a rettenettel boldogulni tudjon".
Mikola elmondta, a konferencián tett magyar felajánlások három csoportba sorolhatók: ötmillió eurót ajánlottak fel a szíriai egészségügyi katasztrófa kezelésére, 14,6 millió eurót a törökországi menekülttáborokban tartózkodó emberek támogatására, illetve 250 férőhelyet biztosítanak szíriai diákok számára magyar egyetemeken.
Az államtitkár az MTI-nek adott interjújában úgy vélekedett, hogy az iraki és a szíriai válság egyre mélyül, valamint kijelentette, szkeptikus azt illetően, hogy a közeljövőben "megváltozik majd ez a negatív trend és valamifajta rendezés következik, de nem tehetjük meg, hogy nem hiszünk egy hosszabb távú megoldásban".
Mint mondta, a helyzet rendkívül súlyos, soha nem látott humanitárius válság bontakozott ki, amellyel nehezen birkózik meg a nemzetközi közösség. Az értekezleten tett felajánlások célja nem kizárólag a humanitárius helyzet kezelése, hanem a konfliktus tartós rendezése, valamiféle hosszú távú konszolidáció elindítása - közölte.
Nikki Haley egyben Oroszországot ostorozta, amiért nem mérsékelte szíriai szövetségesét. Haley "lelkiismeretlennek" nevezte Bassár el-Aszad szíriai elnököt, és hozzátette, hogy Szíriának, Oroszországnak és Iránnak "nem áll érdekében a béke".
"Ha Oroszország eleget tett volna a kötelességének, semmilyen vegyi fegyver nem maradt volna, amit a szíriai rezsim használhatna" - szögezte le az amerikai nagykövet.
Kedden a nyugat-szíriai Idlíb tartományban harci gépek feltehetően mérgesgáz-támadást hajtottak végre Han Sejhún település ellen, a támadásban 72 ember meghalt. A nyugati országok Damaszkuszt vádolják vegyifegyver-támadással, Moszkva szerint a szíriai kormányhadsereg egy fegyverraktárra csapott le, ahol a lázadók vegyi fegyvereket tároltak.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szerint a Han Sejhúnban történt incidens feltehetően vegyifegyver-támadás volt, a gáztámadás áldozatainak tünetei idegméreg jelenlétére utalnak.
Mintegy hatmilliárd dollár gyűlt össze a brüsszeli donorkonferencián
Mintegy hatmilliárd dollárt ajánlottak fel a polgárháború sújtotta Szíria támogatására a szerdai brüsszeli nemzetközi donorkonferencia résztvevői - jelentette be Hrisztosz Sztilianidisz humanitárius segítségnyújtásért felelős uniós biztos.
"Nagyszerű eredményt hozott az értekezlet. A konferencia résztvevői hatásos üzenetet küldtek a világnak: nem hagyjuk cserben Szíria lakóit" - fogalmazott a ciprusi politikus a közel-keleti ország és a régió jövőjével foglalkozó rendezvényen, amelyet közösen szervezett az ENSZ és az Európai Unió.
Névtelenséget kérő diplomaták szerint a 2017-re felajánlott hatmilliárd dollárral sikerült elérni a kitűzött célt, Sztilianidisz azonban arra nem tért ki, hogy kizárólag új felajánlásokról van-e szó.
Németország 1,169 milliárd euró folyósítását ígérte humanitárius segítségnyújtásra, Sigmar Gabriel külügyminiszter azonban leszögezte, az ország újjáépítésére addig nem fognak felajánlásokat tenni, amíg nem látják, hogy hiteles politikai átmenet kezdődik Damaszkuszban.
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője elmondta, hogy az EU a korábbi felajánlások mellett 560 millió eurót fog nyújtani a szíriai menekültek ellátására Libanonban és Jordániában.
A sajtó beszámolói szerint a résztvevők egyetértettek benne, hogy a szíriai újjáépítés kérdésével csak azután lehet elkezdeni foglalkozni, hogy a háborús felek megegyeznek a politikai megoldásról. "Döntő fontosságú, hogy a nemzetközi közösség felkészüljön erre" - mondta Mogherini.
"Túl sokszor fordult elő, hogy nem voltunk felkészülve a békére egy konfliktust követően" - tette hozzá.
"Ebben a háborúban mindenki veszít"
Sajtótájékoztatóján António Guterres ENSZ-főtitkár azt hangoztatta, hogy "senki sem nyertes ebben a háborúban, mindenki veszít".
A tavalyi londoni donorkonferencián 12 milliárd dollárt gyűjtöttek össze a résztvevők: a felét 2016-ra, a másik felét pedig a 2017-2020 közötti időszakra.
Mikola István külügyi államtitkár arról tájékoztatott, hogy a konferencián tett magyar felajánlások három csoportba sorolhatók: ötmillió eurót ajánlottak fel a szíriai egészségügyi katasztrófa kezelésére, 14,6 millió eurót a törökországi menekülttáborokban tartózkodó emberek támogatására, illetve 250 férőhelyet biztosítanak szíriai diákok számára magyar egyetemeken.
A brüsszeli konferencián mintegy hetven ország képviselői voltak jelen. A résztvevők felmérték, hol tart a nemzetközi közösség a londoni donorkonferencián tett vállalások teljesítésében, illetve megvitatták, miként segíthető elő a polgárháború tartós politikai rendezése.
A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlások hatására polgárháborúba torkolló szíriai konfliktus halálos áldozatainak száma mára meghaladja a 320 ezret.