Külföld
Egymásnak esett Donald Trump és Hillary Clinton
The Wall Street Journal: Clinton érdekében dolgozik az igazságügyi minisztérium
Hillary Clinton a pénteki napot a pennsylvaniai Pittsburgh városában kezdte, ahol ismét arra hívta fel a figyelmet, hogy vetélytársa alkalmatlan arra, hogy a hadsereg főparancsnoka legyen, valamint támadta a republikánus elnökjelölt személyét és "gyűlölettől fűtött" támogatóit. Ugyanakkor szólt a gazdaságról is, s elsősorban a dolgozó családokhoz, a munkásemberekhez címezte mondandóját: országos minimálbér-emelést ígért, a nőknek pedig a férfiakkal azonos munkáért azonos bért.
Donald Trump az északkeleti New Hampshire államban azt állította, hogy Clinton megnyitná az Egyesült Államok határait a terroristák előtt. Trump hangsúlyozta, hogy elnökként felfüggesztené a szíriai menekültek befogadásának Obama elnök által meghirdetett programját, s hozzátette: "mindannyiunknak van szívünk, de látják, hogy mi történik Németországban és Franciaországban".
Közben pénteken a The New York Times és a CBS televízió közös felmérése szerint tíz amerikai közül nyolcat a kampány leginkább elképesztett. A The New York Times pénteken kiegészítette azt a múlt héten közölt hosszas listát, amely számba veszi, hogy Donald Trump kit, mikor és hogyan sértett meg azóta, hogy bejelentette, harcba száll az elnökségért. A spanyol nyelvű - a demokratákkal rokonszenvező - Univision televízió jelentése szerint pedig Hillary Clinton támogatottsága a spanyolajkú szavazók körében behozhatatlan, immár nagyobb, mint Obama támogatottsága volt 2008-ban az afroamerikaiak körében. Floridában például - ahol a korai szavazásokon már csaknem ötmillió ember adta le a voksát - a spanyolajkúak 60 százaléka Clinton híve.
Pénteken délelőtt bocsánatot kért Hillary Clintontól a Fox televízió munkatársa, Brett Baier, akinek napi műsora van a televízióban. Baier szerdán este ugyanis azt állította, hogy Hillary Clintont "valószínűleg bűnvádi eljárás alá helyezik" a Clinton Alapítványnál folyó vizsgálat miatt. "A szavak mindig számítanak, de különösen így van ez egy ilyen felfokozott hangulatú kampányban és érzékeny ügyben" - fogalmazott a műsorvezet, s hangsúlyozta: "tévedtem, bocsánatot kérek". Baier a "bűnvádi eljárás" kifejezés használata miatt kért bocsánatot, de magát a Clinton Alapítányról szóló riportját nem vonta vissza.
Pénteken a Fehér Ház belpolitikai ügyekben illetékes főtanácsadója, Valerie Jarrett lemondásra szólította fel az FBI igazgatóját, James Comey-t. a Hillary Clinton demokrata elnökjelölt elektronikus levelei miatti nyomozás újraindítását
The Wall Street Journal: az igazságügyi minisztérium átpolitizált és Hillary Clinton érdekében dolgozik
A lap munkatársa a WikiLeaks portál által kiszivárogtatott e-mailekkel támasztja alá állítását, miszerint egyenesen Peter Kadzik igazságügyi államtitkár adott ki belső adatokat, információkat Clintonéknak, John Podesta kampányfőnök révén.
A kampány "legvisszataszítóbb fogásának" nevezi a lap azt, hogy Barack Obama amerikai elnök a héten a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatóját vádolta meg azzal, hogy beavatkozik a kampányba és politizál, miközben éppen az FBI felügyeletét ellátó igazságügyi minisztérium vezetői tették ezt.
A The Wall Street Journal a WikiLeaks e heti kiszivárogtatása nyomán rekonstruálta a történteket. Nyilvánosságra került ugyanis John Podesta, Clinton kampányfőnöke és Peter Kadzik közötti email-váltás, amelyből kiderül, hogy az államtitkár már tavaly májusban, a magán email-fiókjáról figyelmeztette Podestát és a Clinton-kampányt, hogy meghallgatás és jogi eljárás várható Hillary Clinton e-mailjeinek ügyében. A lap ezzel kapcsolatban utánajárt Kadzik korábbi karrierjének és feltárta, hogy mind ő, mint a felesége régóta kapcsolatban áll a Demokrata Párttal. Kadzik ugyanis egy ügyvédi iroda tagjaként a demokraták ügyeit bonyolította, és képviselte a Demokrata Országos Bizottágot. A Bill Clinton elnöksége alatti Monica Lewinsky-ügyben pedig Podestát képviselte Kadzik, míg a felesége Bill Clinton elnöksége idején a Fehér Ház helyettes szóvivője, később pedig a Demokrata Párt kommunikációs vezetője volt.
A lap utal arra, hogy a minisztérium vezetése próbálta elkenni Kadzik kiszivárogtatásainak jelentőségét, arra hivatkozva, hogy "közérdeklődésre számot tartó információkat" adott tovább a Clinton-csapatnak, és ezt "nem is munkaidőben" tette. A The Wall Street Journal szerint ez a levél mindent elmond arról, hogyan működik az igazságügyi minisztérium: munkatársai azon vannak, hogy Hillary Clinton kerüljön ki győztesen az elnökválasztási küzdelemből.
A lap név szerint felsorolja azokat a minisztériumi vezetőket, akik Clintont segítik, és megemlíti azt is, hogy a tárca 228 munkatársa összesen 75 ezer dollárt (21 millió forint) adományozott a Clinton-kampánynak, míg két alkalmazott összesen 381 dollár (106 ezer forint) értékben Donald Trump republikánus elnökjelölt kampányát támogatta.