Külföld

Egy perces néma csenddel emlékezett Japán Hirosimára

Hetvenegy évvel ezelőtt történt az atomtámadás

Egy perces néma csenddel emlékeztek meg Hirosimában helyi idő szerint szombaton reggel 8 óra 15 perckor arra a pillanatra, amikor az Enola Gay névre keresztelt amerikai B-29-es bombázó fedélzetéről 1945. augusztus 6-án atombombát dobtak a japán városra.

hiroshima_lámpás576
Szakértő: Nehezen mondanak le a nagyhatalmak az atombombáról
Horváth Csaba, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum helyettes parancsnoka szerint nem könnyű az atomfegyverekől lemondani,  mert évtizedek alatt  fejleszettték ki azokat,  és a nagyhatalmi pozíció megőrzését is jelentheti a meglétük. Horváth Csaba kifejtette: az atombombák alkalmazása nem csak az érintett országok berendezkedésére, de hadműveleti kérdésekre is hatással voltak, megváltoztatták a doktrínákat, és a gondolkodásmódot, mivel világossá vált: olyan pusztító erő keletkezett, ami a polgárokat is komolyan veszélyezteti. A hidegháború a szovjet atomfegyver megjelenésével teljesedett ki, majd 1953-ban a koreai háborúban majdnem bevetettek egyet, ami kirobbanthatta volna a harmadik világháborút, de végül - mint fogalmazott - "győzött a józan ész". 
A nagyhatalmak ugyan belátták, hogy sok pénzt költenek az atomfegyverekre, ami nem térül meg, és nem megoldás, mégsem mondanak le róla könnyen, mert szolgálhatja a nagyhatalmi pozíció megőrzését.