Külföld
Egy „büntető Brexit” mindenkinek fájna
Weber: Túl szűk a kétéves időkeret a jövőbeli kapcsolatok rendezésére
Sadiq Khan arra sürgette Theresa May brit kormányfőt, hogy jó szándéka jeleként nyújtson "sziklaszilárd" biztosítékokat az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok jogainak garantálására. "Kölcsönösen hátrányos helyzet volna egy rossz Brexit-megállapodás, ártana Londonnak és az EU-nak egyaránt" - közölte Khan a Politico brüsszeli hírportál rendezvényén. Hozzátette: a londoni Cityből esetleg távozó pénzügyi cégek nem maradnának Európában, hanem New Yorkba, Szingapúrba vagy Hongkongba helyeznék át a székhelyüket.
A korábban a bennmaradás mellett kampányoló politikus kijelentette, hogy London a kilépést követően is kulcsfontosságú partnere kíván maradni Brüsszelnek és az európai országoknak. Mint mondta, a brit főváros mai sikere nem független attól, hogy az ország tagja volt az EU-nak és a belső piacnak.
"London sikere évszázadokon keresztül összefüggött azzal, hogy vonzotta magához az embereket, az ötleteket és a kereskedelmet" - hangsúlyozta a volt emberi jogi ügyvéd, reményét fejezve ki, hogy a brit kormány felismeri majd a város "egyedi szükségleteit", és lehetővé teszi egy rugalmas bevándorlási rendszer kialakítását.
A londoni lakosok többsége a távozás ellen foglalt állást az Egyesült Királyság uniós tagságáról kiírt tavalyi népszavazáson.
Khan a rendezvényt követően Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság, Donald Tuskkal, az Európai Tanács és Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével is találkozott.
Szakértők szerint az EU-ban vannak olyan hangok, amelyek "büntető jellegű megállapodást" szorgalmaznak, abból a célból, hogy más országoknak "elmenjen a kedvük" a kilépéstől.
Weber: Túl szűk a kétéves időkeret a jövőbeli kapcsolatok rendezésére
Túl szűk a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelye által meghatározott kétéves időkeret arra, hogy rendezzék a brit EU-tagság megszűnésének kérdéseit, lehetetlen ennyi idő alatt a távozás feltételeiről és a jövőbeli kapcsolatokról is megállapodásra jutni - fogalmazott keddi nyilatkozatában Manfred Weber, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője, aki "történelmi hibának" nevezte a britek távozását,
A német politikus úgy vélekedett, hogy "lehetetlen küldetés" mindössze két év alatt lezárni az egyeztetéseket, amelyet csak súlyosbít, hogy elvesztegettek kilenc hónapot az Egyesült Királyság uniós tagságáról kiírt tavalyi népszavazás óta.
Az uniós tárgyaló fél ragaszkodik hozzá, hogy csak azután kezdődhetnek meg a tárgyalások a jövőbeli kapcsolat feltételeiről, miután sikerült megegyezni a távozás kérdéseiről, a britek azonban abban bíznak, hogy párhuzamosan is folyhatnak majd ezek a megbeszélések.
"Másképp minden összekeveredne, ami tovább bonyolítaná a folyamatot" - érvelt Weber a külön tárgyalások mellett, hangsúlyozva, hogy a harmadik országokkal kötött kereskedelmi egyezményekről általában évekig egyeztetnek. Példaként hozta fel az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodást, amelynek megkötéséhez több mint öt évre volt szükség. Kiemelte, a kilépési feltételekről szóló majdani megállapodás ratifikálására is időt kell hagyni, így még kevesebb idő lesz lezárni a tárgyalássorozatot.
A frakcióvezető "történelmi hibának" nevezte a britek távozását, emellett figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyságnak a kilépést követően is teljesítenie kell majd a közösséggel szemben fennálló pénzügyi kötelezettségeit.
Ugyancsak kedden Pedro López de Pablo, az EPP szóvivője arról beszélt, hogy az Európai Parlament "kész a rossz zsaru szerepét játszani a kiválási tárgyalásokon". "Mi leszünk, akik mindenért szót emelünk" - szögezte le. Bár szakemberek szerint a parlament csak marginális szerepet fog játszani a tárgyalásokon, az Egyesült Királyság és az EU közötti esetleges egyezséget az Európai Parlamentnek is jóvá kell majd hagynia, sok képviselő pedig azzal fenyegetett, hogy nem fogadják el a megállapodást, amennyiben az valamilyen szempontból sérti az unió alapértékeit.