Külföld
ENSZ-közgyűlés: Hétszázezer migráns érkezhet
Lavrov: Moszkva és Washington ugyanazokat tartja terroristának
"Az UNHCR arra számít, hogy 2015-ben akár a 700 ezret is elérheti az Európában biztonságot és nemzetközi védelmet keresők száma" - olvasható a genfi székhelyű szervezet által közzétett dokumentumban.
Az ENSZ előrejelzése szerint jövőre sem fog mérséklődni a menekültáradat, a szakértők 2016-ban is legalább 700 ezer menedékkérőre számítanak az öreg kontinensen.
A dokumentumban kiegészítő anyagi források biztosítására szólították fel a nemzetközi közösséget. Az UNHCR összesen 128 millió dollárt (36 milliárd forintot) szeretne összegyűjteni a menekültválság kezelésére.
Az ENSZ legfrissebb adatai szerint szeptember 28-ig mintegy 521 ezren választották az életveszélyes földközi-tengeri utazást, hogy Európába jussanak. Közülük nagyjából 387 ezren Görögországban, további 131 ezren pedig Olaszországban értek partot. Az érkezők 18 százaléka gyerek, 13 százaléka pedig nő. A legtöbben Szíriából jönnek Európába, de sokan érkeznek Irakból, Afganisztánból, Afrikából és máshonnan.
A világszervezet előző, szeptember 8-án megjelent előrejelzésében még azzal számoltak, hogy 2015-ben 400 ezer, 2016-ban pedig 450 ezer menedékkérő fog érkezni Európába.
Lavrov: Moszkva és Washington ugyanazokat tartja terroristának
Oroszország és az Egyesült Államok vezette koalíció ugyanazokat a szervezeteket tarja terroristának Szíriában - jelentette ki az ENSZ-közgyűlés 70. ülésszakának általános vitája alkalmából New Yorkban tartózkodó Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön újságíróknak.
Mint mondta, az oroszok, csakúgy mint a koalíció, az Iszlám Államot (IÁ), az an-Núszra Frontot és más szervezeteket tekintik célpontnak. Szavai szerint Moszkva nem tartja a Nyugat által támogatott és mérsékeltnek tekintett Szabad Szíriai Hadsereget terrorszervezetnek, annak ezért a szíriai politikai rendezési folyamat részesének kell lennie.
Szergej Lavrov szerint "nagyon hamarosan" megtörténik majd az orosz-amerikai katonai kapcsolatfelvétel annak érdekében, hogy Szíriában el lehessen kerülni az egymással párhuzamosan működő légierők közötti, nem szándékos konfliktusokat.
Lavrov nem kommentálta az állítólagosan készülő szíriai-iráni szárazföldi offenzíváról szóló jelentéseket. Leszögezte ugyanakkor, hogy az orosz harci gépek Irakban nem terveznek csapásokat végrehajtani. "Udvarias emberek vagyunk. Nem megyünk, ha nem hívnak minket" - mondta.
Az orosz diplomácia vezetője szerint hazájának szíriai katonai fellépése összhangban áll a nemzetközi joggal, az amerikai vezetésű koalíció légicsapásait viszont ebből a szempontból elhibázottnak nevezte.
Oroszország Irak közvetítésével ad fegyvereket a kurdoknak
Lavrov azt is elmondta, hogy Oroszország fegyverekkel látja el a kurdokat. "Az iraki kormány közvetítésével szállítunk fegyvereket a kurdoknak" - mondta a külügyminiszter. Hozzátette, a kurdok fegyverekkel kapcsolatos kérését a bagdadi kormány jóváhagyásával teljesíti Moszkva.
Orosz katonai és diplomáciai források múlt héten közölték, hogy Oroszország, Szíria, Irán és Irak egy közös "információs központot" hozott létre Bagdadban. A források szerint a bagdadi központban a négy ország vezérkarának képviselői dolgoznak, feladatuk az IÁ elleni harccal kapcsolatos információk gyűjtése, feldolgozása, elemzése és cseréje. Később az IÁ elleni közös katonai bevetéseket is ott koordinálhatják.
Lavrov csütörtökön a központ jelentőségét hangsúlyozta, mondván, hogy a létesítmény "résztvevői vagy kontingensek, vagy felderítők felett rendelkeznek, amelyek igen hasznosnak bizonyulhatnak a műveletekben". A külügyminiszter hozzátette, a kurd autonóm területek képviselői is jelen vannak a központban.