Külföld

ENSZ: Ezrek menekültek el Kelet-Aleppóból

Járművekre van szükség, hogy a sebesülteket elszállíthassák

A szíriai arab vörös félhold szervezet 4000 embert regisztrált a kormányerők uralta nyugat-aleppói Dzsibrín kerületében, akik a lázadók kezén lévő keleti városrészekből menekültek el - közölte hétfőn Jens Laerke ENSZ-szóvivő.

UNHCR-segély-Reuters576x356
Humanitárius segély indul a szíriai válságövezetekbe - Fotó: Reuters

Laerke szerint a  szíriai humanitárius szervezet  élelemmel és más nélkülözhetetlen segítséggel látja el ezeket az embereket.

Élesen bírálták a kormányerők vegyifegyver-használatát 
Élesen bírálták Szíriát a vegyi fegyverek betiltását ellenőrző nemzetközi szervezet éves ülésén hétfőn Hágában, több tagállam is felrótta Damaszkusznak, hogy klórgázt vetett be a polgárháború során, amit azonban a szíriai rezsim képviselői határozottan tagadtak.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) hétfői értekezletén Brett Mason, Ausztrália hollandiai nagykövete a vegyi fegyverek betiltását célzó nemzetközi egyezmény "valaha történt legsúlyosabb megsértésének" minősítette a szíriai támadásokat.
Ahmet Üzümcü, a szervezet főigazgatója pedig arról számolt be, hogy vannak "hiányosságok és eltérések" a szíriai vegyifegyver-készletről készített bevallásban.
Az ülésen a szíriai külügyminiszter-helyettes tagadta a damaszkuszi rezsim ellen felhozott vádakat. "A szíriai kormány vegyifegyver-használatáról szóló, bizonyos nyugati körök által számtalanszor megismételt, kézzelfogható bizonyítékok nélküli vádaskodás nem más, mint egy összehangolt hazugságkampány" - közölte Fejszál Mekdad.
Az ENSZ illetékes vizsgálóbizottsága korábban megállapította, hogy többször is bizonyíthatóan vegyi fegyvert vetettek be a harcoló felek Szíriában. Három támadás a Bassár el-Aszad vezette rezsimnek tulajdonítható, egy pedig az Iszlám Állam terrorszervezetnek.
A Damaszkusz peremén 2013 augusztusában elkövetett, emberek százainak életét kioltó feltételezett gáztámadás után a szíriai kormány beleegyezett, hogy bejelenti és beszolgáltatja a vegyifegyver-készletét. Összesen 1300 köbméternyi vegyi fegyvert foglaltak le Szíriában, ezeket később semlegesítették és megsemmisítették az OPCW felügyeletével.
A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlások hatására polgárháborúba torkolló szíriai konfliktus halálos áldozatainak száma mára meghaladja a 300 ezret.

Az elmúlt napokban ezrek menekültek el a szíriai hadsereg és szövetségesei előrenyomulása elől a felkelők uralta keleti negyedekből.

A Szíriai Polgári Védelem, más néven fehérsisakosokként ismert helyi önkéntes mentőalakulat a nap folyamán arra figyelmeztetett, hogy Kelet-Aleppóban felélték az üzemanyag tartalékokat. A járművekben és egyéb berendezésekben maradt üzemanyagból pedig két napon belül kifutnak - közölte a szervezet egyik tisztségviselője.
Az ellenzéki fegyveresek által ellenőrzött területeken működő  alakulat mentősökre és olyan önkéntesekre támaszkodik, akik segítenek az összecsapások miatt összedőlt épületek alól a túlélőket és holttesteket kiásni.

 A lázadók vasárnap leadták nehézfegyvereiket a damaszkuszi rezsim erőinek - közölte az állami sajtó.

Egyes számítások szerint összesen 42 buszra és 25 mentőre lesz szükség, hogy a sebesült civileket és harcosokat is ki tudják vinni a településről. Kán as-Sih az utolsó még az ellenzékiek kezén lévő település egy fontos utánpótlási útvonal mentén, amely Damaszkuszt köti össze a déli el-Kuneitra tartománnyal.
Az ENSZ becslései szerint 12 ezren voltak éveken át a kormányerők ostroma alatt Kán as-Sihban, ahol egy palesztin menekülttábor is működik.

Sorra esnek el Aleppó felkelők ellenőrizte negyedei
 felkelők által ellenőrzött  városrészek több mint 40 százalékát foglalták el a damaszkuszi rezsim csapatai hétfő estig Aleppóban - jelentette a Hmejmimben működő orosz katonai parancsnokság.

"A felszabadított városrészekben több mint 80 ezren élnek, akik most az orosz megbékélési központtól és a szíriai hatóságoktól humanitárius segítséget, ivóvizet, meleg élelmet és gyógyszereket kapnak. Emellett több mint 5000 lakos hagyta el a nap folyamán Kelet-Aleppó terroristák ellenőrzése alatt álló déli negyedeit biztonságos kerületek felé" - olvasható a közleményben. Damaszkusz és Moszkva is terroristának nevezi a Kelet-Aleppóban maradt ellenzéki fegyveres csoportokat.
A parancsnokság szerint a menekülteket humanitárius központokban helyezték el, ahol minden szükséges segítséget megkapnak.
Az orosz megbékélési központ korábbi jelentése szerint a szíriai hadsereg és a vele szövetséges erők Aleppó 12 kerületét foglalták el: Bajadín, Sejk Faresz, el-Kadiszíja, Hejdaríja, al-Gáni, Sejk Haszr, Sejk Hodr, Dzsabal Badru, Tarik Sejk Nadzsár, Tirabl el-Halek és Szakúr negyedeket.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet szerint a kormányerők sorra  foglalták  vissza az észak-szíriai város keleti kerületeit, s közben az ostromlott városrészből egy nap alatt ezrek menekültek át más negyedekbe. A kormányerők hétfő délelőttre teljesen elfoglalták Kelet-Aleppó északi részét, és ezzel kettévágták a lázadók kezén lévő városrészt.
Az OSDH úgy tudja: egy nap alatt tízezren menekültek el Aleppó keleti feléből.
"Legalább hatezren (a kurd erők által ellenőrzött) Makszud sejk negyedben kerestek menedéket, a többiek Aleppónak a kormányerők kezén lévő övezetébe mentek" - fűzte hozzá a helyi aktivistahálózata révén tájékozódó emigráns csoport.
Az Oroszország és Irán katonai támogatását élvező, Bassár el-Aszad elnökhöz hű erők ezzel jelentős áttörést értek el a november közepén nagy erőkkel megkezdett aleppói offenzívájukban, amelynek célja, hogy teljes egészében elfoglalják az ország második legnagyobb városát.

Aleppó keleti szektorában a legutóbbi időkig mintegy 250 ezer ember élt a damaszkuszi rezsim négy hónapja tartó teljes ostromzára alatt, november 15-e óta azonban a szíriai légierő minden korábbinál pusztítóbb bombázásainak voltak kitéve.
A keleti városrész legnagyobb negyedének, a Maszakin Hannano kerületnek szombati elfoglalását követően a kormányerőknek vasárnap további öt szomszédos kerületet sikerült bevenniük - számolt be róla az OSDH.
"A lázadók aleppói területük legalább 30 százalékát elvesztették, mindenekelőtt az eddig általuk ellenőrzött szektor északi kerületeinek nagy részét" - mondta el az AFP francia hírügynökségnek Rámi Abder-Rahmán, az OSDH vezetője.
Hétfőn már arról számolt be, hogy a kormányerők elfoglalták Hejdaríja, Szakúr és Sejk Hodr negyedeket, a kurd harcosok pedig Sejk Faresz negyedet, és ezzel végleg kettévágták Aleppó keleti részét.
Rámi Abder-Rahmán hozzátette, hogy a hadsereg gyors előretörése a több irányból egyszerre végrehajtott támadásnak köszönhető.
A felkelőket egyelőre nem lehetett elérni, hogy megerősíthessék a veszteségeikről szóló jelentést. Szakúr negyed elfoglalását a szíriai állami média megerősítette.