Külföld
EBESZ-főtitkár: Súlyos veszélyeket rejt magában a NATO és Moszkva viszonya
„Új hidegháború felé sodródunk”
Lamberto Zannier mint a világ legnagyobb kormányközi biztonságpolitikai szervezetének, ennek keretében a NATO-orosz katonai megállapodások betartását felügyelő szervezetnek a vezetője a Financial Times című brit napilapnak nyilatkozott.
Osztva Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök azon hétvégi kijelentését - amelyet a müncheni biztonságpolitikai fórumon mondott -, hogy „gyorsan sodródunk egy új hidegháború korszaka felé”, Zannier kijelentette, hogy szerinte a helyzet sok tekintetben még rosszabb. „Fokozatosan elveszítjük azokat az eszközöket, és feladjuk azt a fajta logikát, amelyeknek a hidegháború idején még a birtokában voltunk. A szándék még megvan, hogy tartsuk magunkat az egyezményes viselkedésformákhoz, de ha ezeket is elhagyjuk, akkor már nem lesznek szabályok” - szögezte le a főtitkár.
Az EBESZ felügyeli, hogy a NATO-tagországok és Oroszország betartja-e azokat a hidegháborús szerződéseket és mechanizmusokat, amelyek az európai katonai támaszpontokra, csapatvezénylésekre és gyakorlatokra vonatkoznak. Moszkva tavaly a NATO állítólagos provokációira hivatkozva egyoldalúan felmondta az Európai Hagyományos Erőkre (CFE) vonatkozó szerződést, amelynek a megvalósítását az EBESZ segíti. A CFE maximálja, hogy egyes meghatározott területeken hány gyorsan bevethető katona állomásozhat. Bár a NATO mindig tartotta magát a szerződés betűjéhez, értelmezési vitát kezdett róla, hogy forgórendszerben - és ezzel kijátszva az állandó létszámra vonatozó szabályt - több ezer további katonát állomásoztathasson az Oroszországhoz közeli kelet- és közép-európai országokban - írta a lap.
Zannier figyelmeztetett, hogy az ehhez hasonló, régóta fennálló megállapodások sorozatos figyelmen kívül hagyása súlyos konfliktusok kockázatát rejti magában Európára vagy annak perifériájára nézve, mert nehezebb azokat előre látni, illetve megoldani.
„Egy súlyosabb betegség egyik tünete az ukrán konfliktus”
A NATO terjeszkedése és rakétavédelmi tervei, valamint Oroszország növekvő harciassága miatt a NATO-orosz viszony évek óta folyamatosan romlik. A Krím 2014-es annektálása és a kelet-ukrajnai szakadár lázadók Moszkva általi támogatása miatt pedig már majdnem teljesen tönkrement.
A főtitkár „egy súlyosabb betegség egyik tünetének” nevezte az európai biztonságot gyengítő ukrajnai konfliktust. „Van egy vonulat, amely az európai architektúra fejlődésével, az EU és a NATO bővítésével kapcsolatos, és amelyet Oroszország az elmúlt két évtizedben úgy értelmezett, mint egy nem feltétlenül barátságos történet részét” - mondta Zannier.
A főtitkár felszólította a nyugati országokat, hogy „térjenek vissza az alapokhoz az Oroszországgal fennálló párbeszédben”, és figyelmeztetett: a jelenlegi feszültség árthat a biztonsági intézkedések és annak, hogy a szabályok helyreállítása sikeres legyen. „Nem vagyok biztos abban, hogy a megfelelő közös szellemi állapotban vagyunk ahhoz, hogy leüljünk és kidolgozzunk egy új CFE-szerződést. Eltérő a helyzetünk, az oroszok a székükben hátradőlve vizsgálnak különböző elképzeléseket, de nem kapunk tőlük egyetlen bátorító jelzést sem” - mondta Zannier.
A hadgyakorlatok átláthatóságát szabályzó bécsi dokumentum felülvizsgálatáról szóló első megbeszélések is nehéznek bizonyultak Moszkvával - tette hozzá.
Nehéz az egyeztetés minden egyes ügyben Oroszország és a NATO vezetői között, mert „külön világban élnek”. „Nagyon különböző a jövőképük, és nagyon nehéz közös nevezőt találni. Monológból sok van, párbeszédből kevés” - jelentette ki Lamberto Zannier.