Külföld
Dzsihadisták több mint százötven túszt ejtettek Bamakóban
Véget ért a túszdráma
A Mohtar Belmohtar algériai dzsihadista vezér által alapított al-Murabitum Twitter-üzenetében azt írta, hogy a csoport áll a támadás mögött. A Reuters brit hírügynökség közölte, hogy a terrorszervezet bejelentésének valódiságát egyelőre nem erősítették meg.
Tiszteletbeli konzul: a terrortámadásnak lehet köze a párizsi merényletekhez
A bamakói terrortámadásnak lehet köze a párizsi merényletekhez, egyelőre azonban nincs erre bizonyíték, meg kell várni, hogy kiderüljön, pontosan kik álltak az afrikai túszejtés mögött - jelentette ki Magyarország tiszteletbeli mali konzulja az M1 aktuális csatornán péntek délután. A tiszteletbeli konzul úgy tudja, Maliban jelenleg nyolc magyar tartózkodik, közülük hatan katonák. Magyar turisták ritkán fordulnak meg az országban - tette hozzá. A tiszteletbeli konzul hangsúlyozta, hogy nemrég járt Bamakóban, és a várost biztonságosnak találta. A településen külföldiek szórakoztak, a terrortámadásnak nem volt előjele.
Ellentmondó hírek keringtek a túszok számáról. A halottak számáráról sincs még pontos adat. Egyelőre 27 halottról számoltak be a híradások, de nem tudni, hogy mennyi közülük a túsz és mennyi a terrorista. Az áldozatok között biztosan van egy francia, egy belga és két mali állampolgár is.
Korábban a híradások százhetven túszról szóltak, akik közül nyolcvanat később kimenekítettek, ám a szállodatulajdonosok információi szerint mégis százharmincnyolc embert tartottak még fogva abban a bamakói szállodában, amelyet pénteken délelőtt támadtak meg szélsőséges dzsihadisták. A szemtanúk szerint a túszejtők „Allah Akbar” kilátással rontottak be az épületbe. A franciák után az amerikai különleges erőket is bevonták a mentőakcióba. A túszejtők később szerint elbarikádozták magukat a luxusszálloda hetedik emeletén.
A Radisson Hotelbe nagy erőkkel vonultak ki a fegyveresek. Beszámolók szerint a támadók pénteken reggel egy diplomáciai jelzésű járművel érkeztek az egyébként szigorúan őrzött hotelhez, majd megrohanták a szállodát. Az épületből lövöldözés hallatszott, és egy szemtanú szerint kézigránátokat is bevetettek a támadók, akik az AFP francia hírügynökség egy biztonsági forrása szerint dzsihadisták.
Franciaország a csendőrség túszszabadításra szakosodott osztagának negyven tagját küldte Maliba. Francois Hollande államfő egyúttal elővigyázatosságra intette „az érzékeny országokban” tartózkodó honfitársait.
Egy forrás szerint az akció a százkilencven szobás hotel hetedik emeletén kezdődött. A támadók száznegyven vendéget fogtak el, valamint harminc főt a személyzet tagjai közül. A hotel egyébként meglehetősen frekventált helyen található, a városközpontnak azon részén, amely különböző minisztériumoknak és diplomáciai épületeknek is otthont ad.
A szálloda hivatalos közelénye szerint saját biztonsági csapatuk állandó kapcsolatban volt a helyi hatóságokkal és igyekezett segíteni őket, hogy a lehető leggyorsabbban véget vessenek a kialakult helyzetnek.
Az Egyesült Államok bamakói nagykövetsége a Twitteren erősítette meg a támadás hírét, és arra kérték az amerikai állampolgárokat, hogy maradjanak biztonságos helyen.
Mali északi része 2012-ben egy katonai államcsíny után szélsőséges iszlamisták ellenőrzése alá került, akiket 2013-ban francia katonai beavatkozással vertek vissza. Az országban ENSZ-békefenntartók, illetve legalább ezer francia katonai állomásozik.
Az al-Dzsazíra pánarab hírtévé korábban arról számolt be, hogy a túszok között van Aliko Dangote nigériai milliárdos, Afrika leggazdagabb embere is, de ezt később maga Dangote cáfolta a Twitteren, s közölte, hogy már elutazott Maliból.
Forrás: MTI, The Guardian