Külföld
Drótkerítéssel fogja vissza a menekültek áradatát Szlovénia
Robert Fico szembeszáll a kvótarendszerrel
Szlovénia drótkerítést is tartalmazó „műszaki akadályt” emel a napokban Horvátországgal közös határán a migránsáradat megfékezésére - közölte tegnap rendkívüli sajtótájékoztatóján Miro Cerar szlovén kormányfő. Elmondta, kormánya hétfői ülésén döntött a műszaki akadály építéséről, beleértve a kerítést is, amelynek az lesz a célja, hogy bizonyos pontokra terelje a migránsokat. Kiemelte, „a határt teljesen nem zárják le”, és annyi migránst fogadnak, amennyit el tudnak látni.
„Harmincezren vannak jelenleg is úton az EU felé, akiknek érkezését Szlovéniába csütörtökre várjuk.
A migránsok száma nem csökken a külső uniós határokon” - mondta Cerar. A horvát kormány minden szükséges intézkedést megtesz, hogy megvédje a horvát állam érdekeit - így reagált a horvát kabinet Szlovénia bejelentésére.
Vesna Györkös Znidar szlovén belügyminiszter szerint a schengeni határok védelme nemcsak Szlovénia, hanem az unió számára is kulcsfontosságú. Elmondta, kormánya tájékoztatta Ausztriát és Németországot a műszaki akadály építéséről.
Angela Merkel német kancellár szerint Szlovénia nem kényszerülne ilyen rendkívüli intézkedésekre, ha „meg lehetne oldani a problémákat a görög-török külső határon”. A kancellár hangsúlyozta, a szlovéniai fejlemények aláhúzzák annak „sürgősségét, hogy összeurópai megoldáson kell dolgoznunk”, és mindenekelőtt biztosítani kell a görög–török uniós külső határt.
A német belügyminisztérium tegnap bejelentette, hogy Berlin ismét alkalmazza a szír menedékkérők esetében is a menekültügyet uniós szinten szabályozó dublini előírásoknak azt az elemét, amelynek alapján vissza lehet küldeni a menedékkérőket abba a tagállamba, ahol EU-területre léptek. Az előírást jelenleg valamennyi származási országgal, így Szíriával kapcsolatban is követik, a dublini rendszerben részt vevő uniós tagországok közül pedig Görögországon kívül mindegyikkel kapcsolatban érvényesíti.
Robert Fico szlovák kormányfő tegnap bejelentette, országa decemberben fogja benyújtani az EU luxembourgi székhelyű bíróságán azt a keresetet, amellyel megtámadja az unió belügyminiszterei által jóváhagyott - számukra százhúszezer migráns kötelező elosztását előirányzó - kvótadöntést. Hozzátette: olyan belső információk birtokában van, hogy a beadványhoz más uniós tagállamok is csatlakozni készülnek. Megjegyezte: a magyar törvényhozás már jóváhagyott egy olyan dokumentumot, amely lehetővé teszi az uniós belügyminiszterek döntésével szembeni fellépést, Románia pedig hasonló lépést fontolgat.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke tegnap részt vett az Európai Parlament külügyi bizottságának ülésén. A találkozót követően az MTI-nek elmondta: nincs egységes európai álláspont, nincs egységes európai vízió a migránsválság megoldására, ugyanakkor az unió országai között egyetértés körvonalazódik arról, hogy Európa külső határait egy közösen létrehozott határőrség segítségével kell megvédeni.
Röviden. Újabb összecsapások Calais-nál
Németországban az európai menekültválság miatt tovább gyengült a kormányzó konzervatív CDU/CSU pártszövetség választói támogatottsága, és minden korábbinál nagyobbra nőtt a parlamenten (Bundestag) kívüli, populistának tartott Alternatíva Németországnak (AfD) párt támogatottsága.
Összecsapások voltak keddre virradó éjjel az észak-franciaországi Calais közelében a rendőrök és mintegy kétszázötven migráns között, akik a Nagy-Britanniába tartó kamionokra próbáltak feljutni – közölték az illetékes hatóságok. „A rendőröknek többször is vissza kellett szorítaniuk a migránsokat” – mondta a megyei prefektúra szóvivője, aki arról is beszámolt, hogy a rendőrök közül tizenegyen könnyebben megsebesültek, amikor a migránsok kavicsokkal megdobálták őket.
Január és október között több mint 540 ezer migráns érkezett a görög szigetekre a Földközi-tengeren keresztül, vagyis tizenháromszor annyian, mint az előző év azonos időszakában – közölte a Frontex uniós határvédelmi ügynökség tegnap Varsóban.
Svédországban a menekültszállások továbbra is gyújtogatók célpontjai. Keddre virradóan a Vaermland tartománybeli Forshaga településen egy üresen álló irodaépület égett ki, amelyet a hét végén lehetséges menekültszállásként jelöltek ki.
Drótkerítéssel fogja vissza a menekültek áradatát SzlovéniaRobert Fico szembeszáll a kvótarendszerrel - „Műszaki akadá...
Szerző: Magyar Hírlap, 2015. november 10.