Külföld
Dragnea elítélése tüntetéssorozatot indított el
A kisebbik román kormánypárt elnöke cáfolta, hogy sürgősségi rendelettel módosítanák a büntetőjogot
Romániában az ellenzéki szervezetek országszerte tüntetéssorozatba kezdtek az elmúlt hétvégén, tiltakozásul az ellen, hogy az első fokon letöltendő börtönbüntetésre ítélt Liviu Dragnea szociáldemokrata (PSD) pártelnök kilátásba helyezte: a kormánytöbbség most már "radikálisabb" módszerekkel fogja megvalósítani az ellenzék által óvásokkal hátráltatott igazságügyi reformot. Az ellenzék ezt úgy értelmezte: a kormánykoalíció sürgősségi kormányrendelettel akarja megszünteti vagy enyhíti a hivatali visszaélés büntethetőségét, hogy a fellebbviteli tárgyaláson megmentse Dragneát a börtöntől.
Tariceanu azt mondta: a hétfő reggeli, Viorica Dancila miniszterelnökkel és a PSD elnökével tartott koalíciós egyeztetésen nem merült fel, hogy - azonnal hatályba lépő, a parlament által utólag megvitatandó - sürgősségi kormányrendelettel, vagy úgynevezett kormányzati felelősségvállalással léptessék hatálya a büntetőtörvénykönyv és a büntető eljárás módosításait. Az utóbbi egy olyan törvényhozási eljárás, amikor a parlament meg sem vitatja a kormány által előterjesztett törvénycsomagot, s annak hatályba lépését az ellenzék kizárólag a kormány megbuktatásával akadályozhatja meg.
Tariceanu közölte: a bukaresti kormány tájékoztató anyagot állít össze európai és euroatlanti partnerei számára az igazságszolgáltatási törvényekkel és büntetőjog "európai szellemű módosításával" kapcsolatos terveiről, az ezekről terjesztett rágalmak megcáfolása érdekében.
Hétfőn Cseke Attila, a kormánykoalícióval együttműködő RMDSZ szenátusi frakcióvezetője is jelezte: az RMDSZ sem támogatja, hogy ilyen fontos témában sürgősségi rendeletet hozzon a kormány.
A jobboldali Klaus Iohannis államfőt támogató ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője, Ionel Danca úgy vélekedett: nem lehet bízni Tariceanu bejelentésében, mert az szerinte csak utcai tüntetések "leszerelését", az ellenzéki szervezetek "éberségének elaltatását" szolgálja, a szociálliberális kormány pedig bármikor kész tények elé állíthatja az országot, ahogyan tette azt tavaly januárban a büntetőtörvénykönyvet módosító, éjszaka elfogadott 13-as számú kormányrendelettel, amelyet csak a több százezres tüntetések hatására vont vissza az akkori Grindeanu-kormány.