Külföld
Donald Tusk nem zárná ki a görögöket
Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke méltatta a közös megoldáskeresésre irányuló visegrádi nyilatkozatot
Görögország kizárása a schengeni övezetből semmit nem oldana meg a menekültválság okozta problémák közül – jelentette ki tegnap Athénban Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. „Ettől nem szűnne meg a szíriai háború, és Európa sem szűnne meg vonzónak lenni a migránsok előtt. Azonkívül ez nem lenne közös európai megoldás. Ehelyett meg kell erősítenünk az unió külső határainak védelmét, nem utolsósorban Görögország határaiét. Ez több erőfeszítést követel Görögországtól, de több támogatást is EU-partnereitől” – jelentette ki.
A csütörtök-pénteki uniós csúcson elfogadandó, migrációval foglalkozó szövegben minden megoldási stratégia végcéljaként azt kell rögzíteni, hogy minden intézkedés elsődleges célja a migrációs folyamat lassítása és leállítása – mondta el újságíróknak Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség uniós ügyekért felelős államtitkára az uniós tagországok európai ügyekkel foglalkozó tárcavezetőinek keddi tanácskozása után. Az államtitkár arra is kitért, hogy a visegrádi négyek hétfőn Prágában elfogadott nyilatkozata a gazdaságilag és társadalmilag is nagyon fontos schengeni vívmányok megőrzését szolgálja sajátos közép-európai szempontok szerint. Ezzel kapcsolatban Takács azt mondta: a tanácskozáson Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke elismeréssel szólt a visegrádi országok migrációs nyilatkozatáról. Az alelnök úgy vélekedett: ez olyan dokumentum, amely arra törekszik, hogy érdemben hozzájáruljon a közös európai megoldáskereséshez, s „lehet vele dolgozni”. Eközben Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter bejelentette, hogy menekültek áradata miatt további tizenkét beléptető pontot építenek ki. Az osztrák–magyar határon, a burgenlandi Miklóshalmánál (Nickelsdorf) és Rábakeresztúrnál (Heiligenkreuz) is rendezett formában léptetik majd be a menekülteket.
Közben ismét kritikák kereszttüzébe került Dánia migrációs gyakorlata, a Politiken cikke szerint ugyanis a dán rendőrség ötvenöt, kísérő nélküli kiskorú menedékkérő mobiltelefonját kobozta el az elmúlt hónapokban. A hatóság szerint akkor folyamodnak ehhez a megoldáshoz, ha másként nem állapítható meg a menedékkérő személyazonossága, ugyanakkor több kiskorú is egy hónapot várt, mire visszakapta a mobilját.
Lapvilág
Rzeczpospolita – Lengyelország: Orbán Viktor a V4-ek természetes koordinátora
A migrációs válság – a brit EU-tagság esetleges megszűnése (brexit) mellett – a visegrádi együttműködés katalizátora lett. A visegrádi csoport egységes abban az erős szembenállásban, amelyet a Németország által megszabott európai migrációs politika iránt tanúsít. A visegrádi négyek közül egyedül Magyarországnak kellett komolyan szembesülnie a migrációs hullámmal, ez az országcsoport migrációs politikájának természetes koordinátorává teszi Orbán Viktor magyar kormányfőt.
WSieci – Lengyelország: Meg kell szokni a négyek közös javaslatait
A visegrádi országokat már nem lehet úgy rendreutasítani, mint az előző lengyel kormány idején. Nyugati szomszédainknak hozzá kell szokniuk: a négyek (és talán mások is) ezentúl közös javaslatokkal lépnek fel az uniós fórumon.
Spiegel Online: A négyek lezárnák a balkáni útvonalat
A V4-ek már régóta egységesek menekültellenes politikájukban, Magyarország kerítésekkel bezárkózott a menekültek előtt, és úgy tűnik, a négy ország elszánt arra, hogy lezárja a balkáni útvonalat a menekültek előtt, aminek az lenne a következménye, hogy Görögország kiszorulna a schengeni övezetből.
Lidové Noviny – Csehország: Most vált valósággá a szövetség
Negatív motivációkra volt szükség, hogy a négy visegrádi ország negyedszázad után végre valódi szövetségesi csoportként kezdjen el viselkedni. A csoport tagjai a múltban inkább az individuális érdekeiket helyezték előtérbe, és nemigen tudtak közösen fellépni. Ma a visegrádi szövetség valósággá vált.
Hospodárské Noviny – Csehország: Nem hangzott el semmi új Prágában
A V4-ek prágai csúcstalálkozója semmi újat nem hozott. Nem hangzott el ott semmi, ami eltért volna a menekültellenes populista hisztériától, amelyet leginkább Budapest, Pozsony és Prága lovagol meg, annak ellenére, hogy ezekben az országokban szinte nincsenek is menekültek, és nem is akar ide senki jönni.
Süddeutsche Zeitung – Németország: A kancellár egyedül maradt
A V4-ek törekvései belpolitikailag is szorult helyzetbe hozzák Angela Merkel kancellárt, és a csoport a merkeli menekültpolitika legkeményebb ellenfelének tartja magát. Az országcsoport sokáig jelentéktelen hang volt az európai házban, most viszont önállóan folytat uniós politikát.