Külföld

Donald Trump: Mindkét oldal nagyon erőszakos volt

Az amerikai elnök a Charlottesville-ben történt támadásra reagált

Donald Trump amerikai elnök a kedd délutáni nyilatkozatában a bal és a jobboldali csoportokat egyaránt hibáztatta a Charlottesville-ben történt atrocitásokért.

"Addig nem tehettem nyilatkozatot, amíg nem ismertem valamennyi tényt" - fogalmazott Trump a szombati Charlottesville-i történésekre utalva.

António Guterres ENSZ-főtitkár keddi Twitter-üzenetében ítélte el a rasszizmust és az idegengyűlöletet, miután a virginiai Charlottesville-ben erőszakba fordult egy szélsőjobboldali rendezvény a hétvégén.

"A rasszizmus, az idegengyűlölet, az antiszemitizmus, az iszlamofóbia megmérgezik társadalmainkat" - írta Guterres a szombaton Charlottesville-ben megtartott szélsőjobboldali demonstrációra utalva.

"Fel kell lépnünk ellenük. Mindenkor és mindenhol" - olvasható tovább a világszervezet főtitkárának a bejegyzésében.

Az elnök a New York-i Trump-toronyban tett nyilatkozatot. Eredetileg az amerikai infrastrukturális fejlesztésekről éppen aláírt elnöki rendeletét jelentette be, de újságírói kérdésekre válaszolva visszatért a Charlottesville-ben történtekre, ugyanis az amerikai híradásokat ez a téma uralta.

 Álláspontja szerint mindkét oldalon voltak tévedések. "Az egyik oldal rossz, a másik oldal szintén nagyon erőszakos volt, szemernyi kétségem sincs efelől. Szerintem mindkét fél hibáztatható. Elítélem a neonácikat és a fehér felsőbbrendűséget hirdetőket, de higgyék el nekem, a demonstráción nem mindenki volt neonáci vagy fajgyűlölő" - fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy addig nem akart egyértelmű nyilatkozatot tenni, amíg nem volt tisztában valamennyi ténnyel. Ezzel azokra a bírálatokra utalt, amelyek mind republikánus, mind demokrata párti politikusok részéről érték őt azért, mert a halálos áldozatokat is követelő zavargások kirobbanásakor megnyilatkozott ugyan, elítélte az erőszakot, de csak hétfőn nevezte néven a felelősöket. "Szeretek korrekt lenni, meg akarom ismerni a tényeket" - szögezte le. Hozzátette: a szombati "szörnyűséges nap volt" az amerikai nemzet számára. Az ellentüntetőkbe belerohanó autó vezetőjét gyilkosnak, tettét megbocsáthatatlannak nevezte.  

Donald Trump egyébként a sajtótájékoztatón azt jelentette be, hogy aláírta az elnöki rendeletet az országban tervezett nagyszabású infrastrukturális beruházások megindításához szükséges engedélyek felgyorsításáról. Kormányzata ugyanis - Trump választási ígéreteihez híven - utak, hidak, épületek megújítására készül. Az elavult infrastruktúrák megújítására a kormányzat ezermilliárd dollárt szán."Többé nem engedjük meg, hogy csodálatos országunk infrastruktúrája omladozzék és tönkremenjen" - hangsúlyozta Trump. Leszögezte: "miközben új utakat, hidakat, vasútvonalakat, alagutakat és autópályákat építünk majd, gondot fordítunk a  környezetvédelemre is. Amerikai munkásokkal, amerikai vassal, amerikai acéllal építjük újjá az országot" - hangoztatta.

Trump két tanácsadói testületet is feloszlatott

Donald Trump amerikai elnök szerdán  feloszlatott két tanácsadói testületet is,  ahonnan egymás után távoztak a gazdasági vezetők, helytelenítve az elnöknek a Charlottesville-i erőszakra adott ellentmondásos nyilatkozatait.

Az elnök az Amerikai Ipari Tanács és a Stratégiai és Politikai Fórum tanácsadó testületek feloszlatását jelentette be. Twitter-bejegyzésében azzal indokolta döntését, hogy inkább beszünteti a testületek munkáját, sem mint a gazdasági szakemberek "nagy nyomásgyakorlásnak" legyenek kitéve.
A The New York Times című lap értesülései szerint az elnöki döntés  azt követően született meg, hogy a Blackstone-csoport vezérigazgatója, Stephen Schwarzman - aki egyébként Trump személyes barátja - telekonferenciát szervezett a Stratégiai és Politikai Fórum elnöki tanácsadó testület tagjai számára. A téma az volt: hogyan reagáljanak az elnöknek a Charlottesville-i események után tett nyilatkozataira. A megbeszélésről kiszivárgott információk szerint a mintegy egytucatnyi gazdasági vezetővel folytatott egyeztetések után az a döntés született, hogy a tagok testületileg kivonulnak a tanácsadó szervezetből. Ebben a tanácsadói bizottságban a többi között az IBM, a Clevelandi Klina, vagy egy bostoni pénzügyi cég vezetői vettek részt.
Mielőtt azonban Donald Trump nyilvánosságra hozta döntését, a másik elnöki tanácsadó testületből, az Ipari Tanácsból is újabb két tag jelentette be kilépését.
Valamennyi kilépő az elnöknek a Charlottesville-i erőszakra adott ellentmondásos válaszaira hivatkozott távozása okaként.
A Stratégiai és Politikai Fórum a telekonferencia után kiadott közleményében leszögezte: "Miként azt tagjaink elmúlt napokban egyénileg is kinyilvánították, türelmetlenségnek, rasszizmusnak és erőszaknak abszolút nincs helye ebben az országban, ezek az amerikai alapértékek meggyalázását jelentik".
Szerdán délután egy - a The Wall Street Journal című laphoz is eljutott - belső körlevélben Jamie Dimon, a J.P.Morgan Chase bankház vezérigazgatója is  közölte: "mélységesen" nem ért egyet az elnök Charlottesville-re adott válaszaival. "A rasszizmus, az intolerancia és az erőszak mindig helytelen... Kétértelmű beszédnek nincs helye ezen a téren" - szögezte le Dimon.

Közben a Fehér Ház szóvivője közölte: az elnöki rendelet kétéves határidőt ír elő az infrastrukturális beruházások valamennyi engedélyének megszerzéséhez, majd ezt követően indulnak meg a munkálatok.