Külföld

Dollármilliárdos „mentőöv” Szíriának

Szijjártó Péter: A menekültválság megoldása az Európai Unión kívül van – Újra kiéleződött a török–orosz nyilatkozatháború

A Szíriában és a vele szomszédos országokban kialakult humanitárius válság megoldására több mint tízmilliárd dollárt ajánlottak fel a londoni donorkonferencia résztvevői – jelentette be Londonban David Cameron brit miniszterelnök. A hazánkat képviselő Szijjártó Péter közölte: rövid távon nem várható a bevándorlási nyomás enyhülése.

Szijjártó 20160205
Vang Ji kínai és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter (Fotó: MTI - KKM - Paczolay Máté)

Összesen tizenegymilliárd dollárt ajánlottak fel a fejlett országok kormányai tegnap a humanitárius válságban tengődő Szíriának. A házigazda brit miniszterelnök szerint a tanácskozás részvevői 2016-ra hatmilliárd, a 2020-ig terjedő időszakra pedig további mintegy ötmilliárd dollár folyósítását ígérték. David Cameron hangsúlyozta, hogy ekkora összeget még sohasem ajánlottak fel humanitárius válság enyhítésére.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: be kell látni, hogy a szíriai válság megoldását célzó nemzetközi erőfeszítések eddig nem vezettek eredményre, ezért nem lehet azzal számolni, hogy az Európára háruló bevándorlási nyomás rövid időn belül enyhül. Szijjártó kijelentette: Szíriában és a térség más országaiban – vagyis Európa szomszédságában – összességében 30–35 millió ember van olyan élethelyzetben, ami miatt könnyen dönthet úgy, hogy Európa felé veszi az irányt, és ez súlyos következményekkel fenyeget.

Hozzátette: a bevándorlási válság még súlyosabbá válásának elkerülése érdekében egyértelműen fel kell ismerni, hogy a válság megoldása az Európai Unió területén kívül van. Szijjártó Péter Philip Hammond brit külügyminiszterrel is tárgyalt a brit fővárosban, elsősorban az Európai Unió szabályozási rendszerének átalakítására tett brit javaslatokról.

Ahmet Davutoglu török miniszterelnök nyomatékosította: emberek tízezrei menekülnek el az északnyugat-szíriai Aleppo városból a török határ felé a fokozott ütemű légitámadások elől. „Gondolatban nem Londonban vagyok, hanem a határunkon: hogyan fogjuk elszállásolni az újonnan érkezőket Szíriából?” Megjegyezte, hogy háromszázezer aleppói lakos indulhat el Törökország irányába.

Tovább mélyült tegnap a török-orosz konfliktus: Davutoglu háborús bűnök elkövetésével vádolta meg Moszkvát a londoni donorkonferencián. Kijelentette: „Akik segítik az Aszad-rezsimet, azok részesei annak háborús bűneinek is.” Nem sokkal később Igor Konasenkov tábornok, az orosz védelmi tárca szóvivője sajtótájékoztatóján közölte: egy török katonai beavatkozás titkos előkészületeire utaló jeleket figyelt meg az orosz védelmi minisztérium Törökország és Szíria határán, több átkelőhelyen. „Komoly okunk van feltételezni, hogy Törökország fokozott ütemben készül egy katonai beavatkozásra a Szíriai Arab Köztársaság szuverén államának területén” – jelentette ki Konasenkov. Ahmet Davutoglu ezt követően rágalmazással vádolta meg Moszkvát.