Külföld
Döbbenet és szolidaritás
Elítéli a világ a nizzai ámokfutást, Orbán szerint elfogadhatatlan, ami történt+VIDEÓ
A támadés helyszíne - Fotó: Reuters
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken "barbár és gyáva terrortámadásnak" minősítette a nizzai tömeges gázolást, és határozottan elítélte azt. A testület 15 tagországa közös nyilatkozatot adott ki, amelyben teljes együttérzéséről és részvétéről biztosította az áldozatok hozzátartozóit és a francia kormányt.
Orbán Viktor: Megdöbbentő és elfogadhatatlan
A magyar miniszterelnök szerint megdöbbentő és elfogadhatatlan, ami Nizzában történt - tudatta Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője, aki elmondta: Orbán Viktor a terrorcselekmény miatt táviratban fejezte ki részvétét Francois Hollande francia köztársasági elnöknek.
"A magyar emberek és a magam nevében ezúton szeretném kifejezni részvétemet és együttérzésemet Önnek, a francia népnek és az elhunytak hozzátartozóinak. Gondolatban Önökkel vagyunk ezekben a nehéz órákban" - írta Orbán Viktor a francia államfőnek.
A testület tagjai megállapították: a terrorizmus az egyik legkomolyabb fenyegetést jelenti a világ békéjére és biztonságára. A terrorcselekmények bűntettnek számítanak, bármilyen cél is vezérelje elkövetőit - tették hozzá a nyilatkozat elfogadói. Hangsúlyozták: elkerülhetetlenül fontos minden eszközzel küzdeni a terrorizmus ellen, mégpedig az ENSZ Alapokmányával, illetve a nemzetközi jog keretein belül rögzített kötelezettségekkel összhangban.
Tusk: Az EU Franciaország mellett áll a terrorellenes harcban
Az Európai Unió a francia kormány mellett áll az erőszak és a terrorizmus elleni küzdelmében – szögezte le Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke péntek hajnalban.
A Mongóliában tartózkodó uniós tisztségviselő újságírók előtt beszélve kiemelte, hogy "szomorú ez a nap Franciaország és egész Európa számára". Különösen méltatlannak nevezte, hogy a támadást azon a napon követték el, amelyen a franciák a szabadság, egyenlőség, testvériség eszméit ünnepelték.
Donald Tusk együttérzését fejezte ki az áldozatokkal, illetve hozzátartozóikkal és a francia lakossággal, a kormányt pedig az unió támogatásáról biztosította. Elítélte a tömeges gázolást Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is.
Obama terrorcselekménynek minősítette az ámokfutást
Barack Obama amerikai elnök terrorcselekménynek minősítette a nizzai tömeges gázolást csütörtök esti közleményében. Az ország első emberét azonnal tájékoztatták a Nizzában történtekről, este pedig maga a Fehér Ház adott ki közleményt. Ebben Obama elnök terrorcselekménynek nevezte és "a leghatározottabban elítélte" a nizzai tömeges gázolást, az amerikai nép nevében is együttérzéséről biztosította a francia elnököt, valamint a francia nemzetet.
A kormányszóvivő részvétét fejezte ki, Áder János részvéttáviratot küldött
A magyar kormány legmélyebb részvétét és együttérzését fejezte ki Franciaország népének és kormányának a nizzai terrortámadás miatt a kormányszóvivő az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában. Kovács Zoltán hozzáfűzte: követik az eseményeket, és minden fórumon tájékoztatást adnak "erről a borzalmas, barbár cselekedetről és következményeiről".
Áder János köztársasági elnök őszinte részvétét fejezte ki a csütörtöki nizzai terrortámadásban elhunyt áldozatok rokonainak és hozzátartozóinak Hollande államfőnek küldött táviratában.
Áder János mély megrendüléssel fogadta a tragikus hírt a csütörtök esti, nizzai "kegyetlen terrorista támadásról", amely csaknem száz ártatlan áldozatot követelt. Az államfő táviratában őszinte részvétét fejezte ki az áldozatok rokonainak és hozzátartozóinak Magyarország népe és a maga nevében. "A megpróbáltatásnak ezekben a nehéz óráiban őszintén együtt érzünk mindnyájukkal, és szívből osztozunk nagy fájdalmukban" - írta. A köztársasági elnök a "brutális merénylet" sebesültjeinek mielőbbi teljes felgyógyulást kívánt.
A Francia Köztársaságot ez alkalommal éppen a nemzeti ünnepén érte a terror gyilkos csapása - áll a levélben. "Az alattomos merénylet azonban megerősíti közös meggyőződésünket: úrrá kell lennünk az öldöklés megszállottjain, és mindent meg kell tennünk, hogy a békés emberek életét sehol se fenyegethessék a terror és a pusztítás erői" - hangsúlyozta Áder János. Ebben a küzdelemben Franciaország a továbbiakban is számíthat barátai, köztük Magyarország támogatására és a közös erőfeszítésekhez való hozzájárulására - fűzte hozzá.
A sebesült túlélőknek gyors felépülést kívánt. A közleményben leszögezte azt is, hogy az Egyesült Államok minden szükséges segítséget megad a nyomozáshoz. "Szolidaritásunkkal és partnerségünkkel legrégebbi szövetségesünk, Franciaország mellett állunk" – olvasható a kommünikében.
A Fehér Ház közleménye utal arra is, hogy csütörtökön este a Nemzetbiztonsági Tanács áttekinti a terrorcselekménynek tekintett történéseket és az ennek következtében Franciaországban várhatóan kialakuló helyzetet.
A Vatikán elítélte a nizzai ámokfutást
A Vatikán mélységes aggodalommal követte a dél-franciaországi Nizzában zajló eseményeket, és "a legerőteljesebben" elítélte a legalább 84 halálos áldozatot követelő gázolásos merényletet - írta francia nyelvű közleményében Federico Lombardi vatikáni szóvivő pénteken.
"Ferenc pápa részvétét és együttérzését fejezi ki az áldozatoknak és az egész francia népnek" a támadás miatt, amely egy olyan napon történt, amelynek "ünnepnapnak kellett volna lennie" - tette hozzá a szóvivő.
"A legerőteljesebben elítéljük a gyilkos őrület, a gyűlölet, a terrorizmus és a béke elleni támadás minden formáját" - zárta gondolatait Lombardi.
Közleményt adott ki Donald Trump is. A republikánusok várható elnökjelöltje döbbenetének adott hangot, és szintén együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóival. Bejelentette, hogy a terrorakció miatt elhalasztja péntek délelőttre ígért bejelentését arról, hogy kit választ alelnökjelöltjének.
Medvegyev egységre és erő alkalmazására szólított fel
Egységre és erő alkalmazására szólított fel pénteken az orosz kormányfő a nizzai terrortámadásra reagálva. Dmitrij Medvegyev úgy fogalmazott, "a terroristák és támogatóik csak az erőből értenek, ezért kötelességünk is alkalmazni".
Az orosz kormányfő részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Rendkívül szomorúnak nevezte a történteket, és sajnálatát fejezte ki miattuk. "Muszáj közös választ találnunk ezekre a kihívásokra, szolidaritást kell mutatnunk, és be kell vetnünk a rendelkezésünkre álló összes eszközt, hogy harcoljunk a terrorizmus ellen" – jelentette ki.
„Megrázó a francia nemzeti ünnepen elkövetett nizzai terrorcselekmény könyörtelensége és különös cinizmusa. Újra meggyőződtünk arról, hogy a terrorizmustól teljesen idegen az emberi erkölcs: semmiben se vétkes emberek válnak áldozataivá, köztük nők és gyerekek” – írta Vlagyimir Putyin részvéttáviratában. Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy "eme iszonyatos veszedelem" feletti győzelemhez egyesíteni kell az egész civilizált világ erejét, következetesen és megalkuvás nélkül kell harcolni a terrorizmus minden formája és megnyilvánulása ellen, meg kell semmisíteni és ártalmatlanítani a terroristákat és felbujtóikat, bárhol is rejtőzködnek, szisztematikusan rombolni kell az infrastruktúrájukat, és el kell vágni őket a pénzügyi utánpótlástól.
Német államfő: támadás érte a szabad világot
A szabad világ elleni támadásnak minősítette a nizzai tömeges gázolást a német államfő. A hivatalos látogatáson Chilében tartózkodó Joachim Gauck hivatala útján tudatta, hogy Hollande francia elnöknek részvétnyilvánító táviratot küldött, amelyben kiemelte, hogy július 14., a francia nemzeti ünnep napja a francia forradalom eszméinek ünnepe, és ezek az eszmék "a mi értékeink is". "Ezért egy támadás Franciaország ellen az egész szabad világ elleni támadás" - hangsúlyozta a német szövetségi elnök.
Izrael határozottan elítéli a borzalmas nizzai terrortámadást – áll Benjámin Netanjahu miniszterelnök pénteken kiadott közleményében. Az izraeli kormányfő szerint a csütörtök esti nizzai merénylet „ismét arra emlékeztet minket, hogy a terror bárhol lecsaphat, és mindenütt harcolni kell ellene. Az izraeliek egységesen a francia nép mellett állnak. Osztozunk gyászukban, és mielőbbi gyógyulást kívánunk a sebesülteknek” – áll a hivatalos közleményben. Netanjahu azt is hangsúlyozta, hogy Izrael kész segíteni a francia kormánynak a gonosz elleni harcában a győzelem kivívásában.
A leghatározottabban elítélték pénteken az arab és muzulmán országok, köztük Szaúd-Arábia és Afganisztán is a Nizzában előző este történt, 84 halálos áldozatot követelő gázolásos merényletet, és támogatásukról biztosították Franciaországot a terrorellenes küzdelemben. A közelmúltban szintén véres terrortámadásokat megélt Szaúd-Arábia kormányszóvivője az SPA hírügynökség szerint leszögezte, hogy hazája együttműködik a "baráti" Franciaországgal a terrorizmus minden formája elleni fellépésben.
Kifejezte részvétét az áldozatok hozzátartozóinak Angela Merkel kancellár is, aki a mongóliai Ulánbátorban, az Ázsia-Európa csúcstalálkozó (ASEM) helyszínén német hírportálok beszámolói szerint újságíróknak nyilatkozva kiemelte, hogy "Németország kiáll Franciaország mellett a terrorizmus ellen folytatott harcban".
Előzőleg Steffen Seibert kormányszóvivő egy Twitter-üzenetben azt írta, hogy "alig lehet szavakba foglalni a nizzai támadás miatt érzett megdöbbenést", és a németek együttéreznek "francia barátainkkal".
A német külügyminisztérium egyelőre nem tudni német áldozatokról vagy sérültekről.
Ankara: A világban nincs helye a "modern barbároknak"
Törökország éles hangon ítélte el a legalább 84 halálos áldozatot követelő, csütörtök éjjeli nizzai teherautós ámokfutást, és együttérzéséről biztosította Franciaországot pénteken.
"A támadást elkövető modern barbároknak semmi közük a hithez vagy az emberiességhez" - mondta Ibrahim Kalin, a török elnök, Recep Tayyip Erdogan szóvivője. "Számukra nincs hely ezen a világon."
Kalin úgy vélte, hogy az események tükrében a "terrorizmus elleni közös fellépés globális kötelezettség és szükségszerűség".
Kövér László együttérzését fejezte ki a francia Nemzetgyűlés és a Szenátus elnökének
Együttérzését és szolidaritását fejezte ki Kövér László, az Országgyűlés elnöke a francia Nemzetgyűlés és a francia Szenátus elnökének a nizzai terrortámadás miatt.
Kövér László Claude Bartolone-nak, a Nemzetgyűlés elnökének és Gérard Larcher-nak, a Szenátus elnökének azt írta, hogy mély megrendüléssel értesült a csütörtök esti nizzai vérengzésről. Hozzátette: Franciaország továbbra is a célpontja ezen értelmetlen cselekményeknek, de az az egész európai közösség is érintette.
"Ezért is szeretném kifejezni, a saját és a Magyar Országgyűlés minden tagja és az azt képviselő teljes nemzet nevében a legnagyobb határtalan undorunkat e barbár támadással szemben, valamint mély őszinte együttérzésünket a családok és az áldozatok hozzátartozóinak, és a legteljesebb szolidaritásunkat Franciaországgal a nemzetközi terrorizmus felbujtói, finanszírozói vagy végrehajtóival szemben folytatott küzdelemben" - fogalmazott Kövér László.
Spanyolországban félárbócra eresztik a zászlókat és megerősítik a francia határ ellenőrzését
Spanyolországban félárbócra eresztik a zászlókat, délben egyperces néma főhajtással emlékeznek az áldozatokra és megerősítik a francia határ ellenőrzését – jelentette be az ügyvezető spanyol kormányfő péntek reggeli rendkívüli sajtótájékoztatóján, amelyen barbárságnak, őrült bűncselekménynek nevezte az előző esti nizzai támadást, és a spanyolok együttérzését tolmácsolta Franciaország felé.
"Sajátunknak érezzük a fájdalmat, amely sújtja szomszédainkat; ez minden jóravaló ember fájdalma" – fogalmazott Mariano Rajoy, aki egyúttal felajánlott mindenfajta segítséget és támogatást francia "szövetségeseiknek, barátainkat", a terroristák és pártfogóik "felderítéséhez, üldözéséhez és megbüntetéséhez". Mint mondta, a világon senki sem lehet teljesen védett a támadásokkal szemben, ez egy globális fenyegetés, amely átfogó és teljes választ követel a demokratákról, és ebben Spanyolország aktívan jelen van. "Ez a mélységes fájdalom napja azok számára, akik szeretik az életet és a szabadságot" - mondta Mariano Rajoy.
Iohannis: csak összefogva győzhetjük le a terrorizmust
Klaus Iohannis romániai államfő szerint a terrorizmust vissza kell verni, és ezt csak összefogással lehet megtenni. A román elnök az elnöki hivatal honlapján közölt üzenetében határozottan elítélte a Franciaország nemzeti ünnepén történt nizzai merényletet, és Románia szolidaritását fejezte ki. "A terrorizmust vissza kell verni, a kegyetlen megnyilvánulásokat le kell állítani, és ezt csakis összefogva tehetjük meg azok ellen, akiknek semmilyen magyarázatuk nincsen tetteikre" – fogalmazott az elnök.
Az egyik közösségi hálón közölt román és francia nyelvű bejegyzésében fejezte ki Románia együttérzését Dacian Ciolos miniszterelnök is, aki azt hangsúlyozta, hogy csütörtök esti embertelen megnyilvánulásnak olyan emberek estek áldozatául, akik a szabadság, egyenlőség és testvériség jelszavával ünnepeltek Nizzában.
A román külügyminisztérium péntek reggeli közleményében tudatta: a nizzai merénylet kórházba szállított sebesültjei között két román állampolgár is van. Lazar Comanescu külügyminiszter a Digi 24 hírcsatornán elmondta: huzamosabb ideje Franciaországban élő román állampolgárok sebesültek meg.
Fico: Hónapokon át nyugtalanságban fogja tartani a világot a terrortámadás
Nem csak Európát, hanem az egész világot hónapokon át nyugtalanságban fogja tartani a nizzai terrortámadás – jelentette ki pénteken Robert Fico szlovák miniszterelnök, és felhívta a figyelmet arra, hogy terrortámadások manapság már a világ minden sarkában előfordulnak. A szlovák kormányfő nyilatkozatában sajnálatát és együttérzését fejezte ki a nizzai terrortámadás áldozatainak és sérültjeinek, valamint szolidaritását Franciaországnak. Hozzátette: a történtekről az éjszaka folyamán már egyeztetett a szlovák biztonsági szolgálatokkal, és ezek alapján életbe léptetik az ilyen esetekben szokványos biztonsági intézkedéseket.
A kínai kormányfő elítélte a terrorizmus minden formáját
A terrorizmus minden formáját elítélte Li Ko-csiang kínai kormányfő és együttérzését fejezte ki a nizzai teherautós tömeggyilkosság áldozatai hozzátartozóinak pénteken Ulánbátorban, az Ázsia-Európa csúcstalálkozó (ASEM) színhelyén.
A csütörtök éjszakai támadásban az eddigi hírek szerint két kínai állampolgár sérült meg. Sajtójelentések szerint az ASEM-csúcstalálkozó megnyitóját a tömeges gázolással kapcsolatos részvétet és felháborodást kifejező megnyilatkozások uralták. Az eurázsiai együttműködés fórumán egyperces csenddel emlékeztek a nizzai áldozatokra.
Az alábbi összeállításban mobiltelefonos felvételek láthatóak, amelyek a nizzai merénylet után készültek: