Külföld

David Cameron leköszönt

Theresa May az új brit kormányfő

Theresa May eddigi belügyminiszter lett szerdán Nagy-Britannia új miniszterelnöke. Az 59 éves Mayt II. Erzsébet királynő bízta meg szerdán kormányalakítással, miután David Cameron, az eddigi miniszterelnök benyújtotta lemondását.

Theresa May az uralkodó tizenharmadik miniszterelnöke - az első Sir Winston Churchill volt -, egyben ő Nagy-Britannia második női kormányfője a három éve elhunyt Margaret Thatcher után.

Skót miniszterelnök: Az új brit kormányfő nem alkalmazhatja a Brexitet Skóciára
Theresa May új brit kormányfőnek nincs felhatalmazása Skóciára alkalmazni a Brexitet, vagyis az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból történő kilépését - jelentette ki szerdán Nicola Sturgeon skót miniszterelnök a BBC brit közszolgálati televíziónak, órákkal May hivatalba lépése előtt adott interjújában.
Sturgeon azt mondta: Theresa May szerint a Brexit Brexitet jelent. Leszögezte ugyanakkor, hogy mivel Anglia és Wales a kilépésre szavazott, May-nek felhatalmazása van a kiválást ott kezdeményezni, de ahhoz nincs, hogy a Brexitet Skóciára alkalmazza, ahol a nagy többség a maradásra voksolt a referendumon. Hozzátette: a skót meglátás szerint a maradás maradást jelent, és reméli, hogy az új brit miniszterelnök tiszteletben tartja a skótok döntését.
Nicola Sturgeon May miniszterelnöki hivatalba lépésével kapcsolatban üdvözölte azt, hogy egyre több nő foglal el fontos politikai pozíciókat.
A skót miniszterelnök emellett hangsúlyozta: azt akarja, May biztosítsa a skót kormány számára az EU-ban való maradás lehetőségeinek megvizsgálását.
Sturgeon az interjúban megismételte többször hangoztatott álláspontját, hogy "a skót függetlenség kérdése az asztalon van". Rámutatott, hogy vannak "alternatív megegyezések" az Egyesült Királyság részei és az unió között, például a második legnagyobb Csatorna-sziget, Guernsey, amely a brit korona függősége, és nem tagja az EU-nak. Ennek fényében - fejtegette Sturgeon - nem elképzelhetetlen, hogy Skócia és az Egyesült Királyság többi része különböző megállapodásokra jut az unióval.A Konzervatív Párt alsóházi frakciója nagy többséggel választotta Theresa Mayt a párt új vezetőjévé, és ennek alapján Cameron azt javasolta a királynőnek, hogy Mayt bízza meg az új brit kormány megalakításával.
A palota szóvivője szerda este bejelentette, hogy az uralkodó felkérte a kormányalakításra Theresa Mayt, aki elfogadta a megbízatást.

Az új kormányfő első miniszterelnöki nyilatkozatában az Egyesült Királyság uniójának fenntartása mellett tett hitet. Theresa May a Downing Street-i miniszterelnöki rezidencia előtt tett rövid nyilatkozatában kijelentette: nem mindenki tudja, de a kormánypártot teljes nevén Konzervatív és Unionista Pártnak hívják. "Az Unionista szó az Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország közötti kincset érő köteléket jelenti" - fogalmazott Theresa May.

 Boris Johnson az új brit külügyminiszter, Hammond a pénzügyminiszter
Az új kormányban Boris Johnsont, London volt polgármestere lett a külügyminiszter, míg az eddigi külügyminiszter, Philip Hammond a pénzügyminiszteri tisztséget kapta, az eddigi pénzügyminiszter, George Osborne pedig távozik a kormányból.

Johnson a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legbefolyásosabb politikusa, aki a brit EU-tagságról júniusban tartott népszavazáson a Brexit-tábor, vagyis a kilépést pártoló kampánycsoport frontembere volt. Korábban őt tartották a szerdán lemondott David Cameron előző miniszterelnök legesélyesebb utódjelöltjének, de belvillongások miatt végül nem is indult az utódválasztási versenyben.

Cameron leköszönt
Befejezte szerdán miniszterelnöki tevékenységét David Cameron. Utolsó munkanapján egyebek mellett szólt a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok jogairól is, kijelentve: viszonossági alapon mindenképpen biztosítható e jogok további érvényesülése.
A konzervatív párti brit kormányfő a 2010-es parlamenti választások után költözött be a Downing Street-i miniszterelnöki rezidenciára, és ott 2256 napot töltött.

 

Cameron június 24-én, a brit EU-tagságról rendezett népszavazás másnapján bejelentette, hogy távozik, miután a választók többsége a kilépésre voksolt. A brit kormány hivatalos álláspontja az volt, hogy az Egyesült Királyság maradjon az Európai Unió tagja, bár Cameron engedélyezte, hogy a kabinettagok személyes meggyőződésüknek adjanak hangot a referendum kampányában.
Cameron szerdán, utolsó hivatalos kormányfői teendőjeként részt vett a londoni alsóházban a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos heti félóráján.

 Juncker és Schulz a tárgyalások mielőbbi megkezdésére ösztönzi Mayt
Theresa May mielőbb kezdje meg a tárgyalásokat az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövendő viszonyáról - ezt az üzenetet küldte szerdai Twitter-üzenetében az új brit miniszterelnöknek Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság, illetve Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.
Az Egyesült Királyságban rendezett népszavazás eredménye "új helyzetet teremtett", amelyre mind a szigetországnak, mint az EU-nak mielőbb meg kell találnia megoldást - ezt a gondolatot fejtette ki Juncker a Theresa Mayhez intézett rövid levelében, amely a Twitter közösségi portálon olvasható. "Igyekezni fogok Önnel szorosan együttműködve dolgozni és megismerni a szándékait ebben a kérdésben" - olvasható az üzenetben. "Remélem, hogy a közeli jövőben találkozhatok Önnel" - tette hozzá az Európai Bizottság elnöke, aki sok sikert kívánt a miniszterelnöknek az új kormány megalakításához.
Schulz ugyancsak a Twitteren sarkallta a tárgyalási folyamat mielőbbi megindítására a Downing Street-i miniszterelnököt. Megállapította: miután eldőlt a brit vezetők személyének a kérdése, most már gyorsan hozzá kellene fogni a stabilitás megteremtésére irányuló munkához.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerdán nyilvánosságra hozott levelében jókívánságait fejezte ki Theresa Maynek, "gyümölcsöző munkakapcsolatot" kívánva a Brexittel kapcsolatos egyeztetésekhez.
Charles Michel belga miniszterelnök szerdai nyilatkozatában kifejtette: "Nem engedhetjük meg magunknak, hogy hosszú ideig húzódjon el a bizonytalanság időszaka". Hozzáfűzte: mind az Európai Uniónak, mind az Egyesült Királyságnak érdeke, hogy tisztázódjék a helyzet.

A vitát bevezető első, ceremoniális kérésre, hogy sorolja fel napi teendőit - ezt a kérést a szerdai ülések elején egy kormánypárti képviselő mindig előterjeszti -, Cameron a szokásos választ kissé megmásítva kijelentette: délelőtt kabinetbeli kollégáival és másokkal tárgyalt, délután pedig még egy teendője van, II. Erzsébet királynő felkeresése a Buckingham-palotában, hogy felajánlja lemondását az uralkodónak, utána viszont naptára "figyelemreméltóan üres".
Az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn méltatta Cameron hatévi miniszterelnöki tevékenységét. Felvetette ugyanakkor azt is, hogy a konzervatív párti kormány - amelynek vezetője szerda estétől Theresa May eddigi belügyminiszter lesz - eddig nem adott egyértelmű garanciát arra, hogy a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgároknak nem kell távozniuk a kilépési feltételekről szóló tárgyalások eredményeként.
Válaszában Cameron úgy fogalmazott, hogy ilyen kimenetelre "semmi esély" nincs, a brit kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy garantálhassa a külföldi EU-állampolgárok jogainak érvényesülését a jövőben is. 
Hozzátette ugyanakkor: egyetlen esetben tudja elképzelni, hogy valamely jövőbeni brit kormány elálljon ettől a garanciától, akkor, ha más EU-tagországok nem biztosítják viszonossági alapon az ott élő brit állampolgárok jogait. Az új brit miniszterelnök azonban "keményen dolgozik majd azon", hogy ezt a kölcsönös garanciát meg lehessen adni - tette hozzá Cameron.
Képviselői kérdésre elmondta azt is, hogy az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorcsoport az ellene végrehajtott, összehangolt hadművelet eredményeként elvesztette iraki területeinek 45 százalékát, több mint 25 ezer fegyverese meghalt a harcokban, egyre többen dezertálnak soraiból, és az újonnan csatlakozó külföldiek száma 90 százalékkal zuhant.
Szerdai utolsó parlamenti szereplése után - az alsóház protokolláris szokásaitól eltérően - a kormánypárti és az ellenzéki frakciók tagjai egyaránt vastapssal búcsúztatták Cameront, aki miniszterelnökségének hat éve alatt hozzávetőleg 5500 képviselői kérdésre válaszolt.
Cameron a politikától azonban nem búcsúzik, Oxfordshire megyei választókörzetét továbbra is képviseli az alsóházban.