Külföld

Csökkent a migrációs nyomás a szerb-horvát határon

Több mint száz katonát és rendőrt küldhet Prága hazánkba

Több mint száz katonát és rendőrt küldhet Magyarországra a schengeni határ védelmére Csehország. Csökkent a migrációs nyomás a szerb-horvát határon, az utóbbi időben naponta átlagosan három-négyezer bevándorló érkezett Horvátországba - tájékoztatott a horvát sajtó pénteken. Az Európai Unió egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa alaptalannak nevezte pénteken azt a félelmet, hogy a menekültek betegségeket hurcolhatnak be Európába. Október közepéig nem járnak a vonatok a München-Salzburg vonalon. A németek egyre keményebb hangot ütnek meg a migránsokkal szemben.

Akár több hónapot is eltölthetnek hazánkban a schengeni határ védelme érdekében érkező cseh katonák és rendőrök - közölte Milan Chovanec cseh belügyminiszter. További néhány száz embert Szlovákia és Lengyelország is küldhet közösen a magyar határra - tette hozzá.

Csökkent a csomás a szerb-horvát határon

migráns_macedónia576
A németek többsége aggódik a menekülthullám miatt

A menekültválság miatt nyolc nappal, október 12-ig meghosszabbították a München és Salzburg közötti vasúti járat felfüggesztését - közölte pénteken az ÖBB osztrák vasúttársaság.

Németországban a lakosság többsége aggódik a menekülthullám miatt, és támogatja a kormány menekültügyi reformjavaslatait egy csütörtökön ismertetett felmérés szerint, amely azt is kimutatta, hogy Angela Merkel kancellár támogatottsága tovább csökkent.

Az ARD országos közszolgálati televízió késő esti híradójában ismertetett reprezentatív felmérés szerint a lakosság 51 százaléka aggódik, 47 százaléka nem aggódik a menekülthullám miatt. Az adatok fordulatot jeleznek. Egy hónappal korábban az ARD DeutschlandtTrend című kutatásában megkérdezettek nagy többsége, 59 százaléka még arról számolt be, hogy nincsenek félelmei a menekülthullám miatt, és csak 38 százalék volt az aggódók aránya.

Angela Merkel kancellár támogatottsága tovább süllyedt, a tevékenységével elégedettek aránya 54 százalékos. Szeptember elején ez az arány még 63 százalék volt, ami 4 százalékpontos csökkenés augusztus elejéhez képest.

A hagyományosan rendkívül népszerű kancellár támogatottsága így az európai menekültválság eddigi legsúlyosabb szakaszában - augusztusban és szeptemberben - jelentősen, összesen 13 százalékponttal csökkent. A menedékkérők beáramlásának korlátozását erélyesen sürgető bajor miniszterelnök, Horst Seehofer munkájával elégedettek aránya viszont egy hónap alatt 11 százalékponttal növekedett, 39 százalékra.

Ugyanakkor a lakosság többsége támogatja a kormány menekültügyi reformcsomagjának legfőbb elemeit. Albánia, Koszovó és Montenegró biztonságos származási országgá minősítésével 80 százalék ért egyet, a menedékkérők készpénzes juttatásainak csökkentését, illetve természetbeni juttatásaik növelését 71 százalék támogatja, és 79 százalék üdvözli a várhatóan hosszú ideig Németországban maradó menedékkérők munkaerő-piaci esélyeinek javítását szolgáló intézkedéseket.

A menekültügyi csomagról csütörtökön kezdett tárgyalni a törvényhozás. A lakosság túlnyomó többsége szerint egy további jogszabályt is ki kellene dolgozni: 77 százalék üdvözölne egy törvényt, amely rögzítené, hogy a menekülteknek el kell fogadniuk a német alapértékeket. A németek 59 százaléka nem tart attól, hogy a menekültek veszélybe sodorhatják a németországi jólétet, és 58 százalék úgy véli, hogy a menekültek megtalálják a helyüket a munkaerőpiacon. A németek relatív többsége, 47 százaléka szerint a menekültek gazdagítják a németországi mindennapokat.

A német lakosság 18 éven felüli, választójoggal rendelkező részére nézve reprezentatív felmérésben 1001 embert kérdeztek meg szeptember 28. és szeptember 30. között. A felmérést az Infratest-dimap kutatóintézet végezte el, amely 1997 óta készíti az aktuális politikai kérdésekkel kapcsolatos lakossági véleményáramlatokat havonta feltérképező ARD-DeutschlandTrend kutatássorozatot.