Külföld

Csehországban a szenátus is jóváhagyta a britekről szóló törvényt a megállapodás nélküli Brexit esetére

A törvényjavaslatot már csak az államfőnek kell aláírnia - Macron: Eljött az idő, hogy a britek döntsenek

Ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, Csehország a brit állampolgárokat meghatározott területeken 2020 végéig úgy fogja kezelni, mintha a szigetország továbbra is az EU tagja lenne. Ezt a cseh kormány törvényjavaslata biztosítja, amelyet a képviselőház januári jóváhagyása után szerdán a parlamenti felsőház, a szenátus is megszavazott.

A törvényjavaslatot már csak az államfőnek kell aláírnia, ami lényegében formalitásnak tekinthető, mert Milos Zeman korábban közölte, hogy egyetért a jogszabállyal.
Az új előírások szerint Prága olyan jogokat biztosít 2020 végéig az országban élő britek számára, mint amilyeneket a szigetország a területén élő cseheknek biztosít.

Jan Hamácek kormányfőhelyettes és belügyminiszter korábban Prágában azt mondta, hogy "a törvényjavaslat elfogadása nélkül a Csehországban élő briteket a kiválás után úgy kellene kezelni, mint az unión kívüli idegeneket, ami problémás lenne". 

Csehországban jelenleg a belügyminisztérium kimutatása szerint mintegy 8000 brit állampolgár él, közülük mintegy ötezret érintene hátrányosan a megállapodás nélküli Brexit. 

A Nagy-Britanniában élő és dolgozó cseh állampolgárok száma a miniszter szerint 40 ezer körül mozog. Más források szerint viszont megközelíti a százezret. 

"Ha nem fogadtuk volna el ezt a törvényt, veszélyeztettük volna a Nagy-Britanniában élő cseheket. Ezt semmiképpen sem akarjuk" - jegyezte meg Hamácek. Hangsúlyozta, hogy a cseh szabályozást a kölcsönösség elve alapján gyorsított eljárásban dolgozták ki.


Macron: Eljött az idő, hogy a britek döntsenek
Emmanuel Macron szerint "eljött az idő", hogy a brit vezetők eldöntsék, az Egyesült Királyság hogyan kíván kilépni az Európai Unióból. A francia elnök ugyanakkor nem zárta ki, hogy megvizsgálja az egy hónap múlva esedékes kilépés elhalasztását, amennyiben London "azt igazolni tudja".

"A szerződést nem lehet újratárgyalni, de ha briteknek több időre van szükségük, meg tudjuk vizsgálni a halasztási kérelmet" - fogalmazott a francia elnök Angela Merkel német kancellárral tartott közös sajtótájékoztatóján a francia elnöki hivatalban. "Ahogy Michel Barnier (uniós főtárgyaló) is mondta, nincs több időnk, amire most mindannyiunknak szüksége van, az egy döntés" - tette hozzá, jelezve, hogy Franciaország és Németország egységes a kérdést illetően. 

A két ország vezetője munkaebéden egyeztet egymással az uniós állam- és kormányfők  március 21-22-i találkozója előtt a Brexitről, az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatokról és a két ország védelmi együttműködéséről.