Külföld

Csalódott az EU-ban Macedónia elnöke

Csak Szudán és Egyiptom között húszmillió migráns várakozik, akik mind át akarnak kelni Európába – mondta Gjorge Ivanov

Elkeseredett, és csalódott az Európai Unióban Macedónia elnöke, miközben a szlovén miniszterelnök Berlin menekültpolitikáját bírálta. Mindkét ország Brüsszel és Berlin elhibázott döntései miatt szenved, s bár Európát védelmezik a bevándorlók áradatától, uniós segítséget alig kapnak.

migránsok 20160312
Élelmiszersegélyért tülekednek a görög-macedón határnál rekedt migránsok (Fotó: Reuters - Stoyan Nenov)

Németország ellentmondásos politikát folytat a menekültkérdésben - fogalmazott Miro Cerar szlovén miniszterelnök a Die Welt című német lapnak nyilatkozva. „Egyfelől Berlin azt állítja, hogy a német határok továbbra is nyitva állnak a menekültek előtt, másrészt jó ideje különböző korlátozásokat vezetett be a beutazók számára” - mondta a szlovén kormányfő. Ugyanakkor egy ideje Németország egyre több embert toloncol vissza Ausztriába, ami viszont azt jelenti, hogy Ausztria is egyre több embert toloncol vissza Szlovéniába - tette hozzá. Cerar szerint a német kormánynak egyértelművé kell tennie, hogy az Európába vezető út zárva van az illegális bevándorlók előtt, és az sem fog segíteni, ha a migránsok az életüket az embercsempészekre bízzák.

Ljubljana röviddel az uniós-török csúcsot követően a hét elején szigorította az illegális bevándorlók beengedésének szabályait, és csak azokat a migránsokat engedi be, akik érvényes útlevéllel és vízummal rendelkeznek vagy menedéket kérnek Szlovéniában. Ezzel a kis EU-tagállam láncreakciót indított el, Szerbia, Horvátország, valamint Macedónia is csatlakozott, és hasonló intézkedéseket vezettek be határaikon. Azóta a menekültek által használt balkáni útvonal gyakorlatilag lezártnak tekinthető.

Nem elégedett Macedónia államfője sem. Gjorge Ivanov szerint országa fizet meg a menekültválságban az Euró­pai Unió hibáiért. A balkáni ország elnöke a Bild német napilapban megjelent interjúban kiemelte: „nem ez az első alkalom, hogy az EU cserbenhagyja Macedóniát”. A koszovói háború idején Macedónia 360 ezer menekültet fogadott be, de nem segített senki, ezért most „proaktív” módon reagál, a hadsereggel védi a határt.

Az EU hibái miatt már 25 millió euró közpénzt kellett elkölteni, de Macedónia „egyetlen centet sem” kapott az EU-tól, holott nem EU-tagként védi Európát az EU-tag Görögországtól, amely „már megint kapott 700 millió eurót”, és minden egyébhez is hozzájut, amit csak akar, jóllehet nem végzi el feladatait - fejtette ki Gjorge Ivanov. „Senkik vagyunk, az EU-ban, Schengenben és a NATO-ban sem vagyunk benne”, és „nem akar minket senki”, mégis „mi védjük Európát egy olyan európai országtól, amely hiá­nyosan ellenőrzi a menekülteket, illetve egyszerűen továbbküldi őket” - tette hozzá a macedón elnök.

Ivanov hangsúlyozta, hogy a biztonság szempontja háttérbe szorult a menekültválságban, és ha Macedónia „Brüsszelre várt volna”, akkor már régen „elárasztották volna a dzsihadisták”. Németország is „csődöt mondott”, hiszen nem volt hajlandó együttműködni a dzsihadisták kiszűrésében - mondta a macedón elnök. Rámutatott, hogy a macedón hatóságok már kilencezer hamis vagy lopott útlevelet foglaltak le. Gjorge Ivanov elmondta, hogy hazája az EU és Törökország tárgyalásain csupán „az étlapon szerepel”, és mindig is az uniós intézmények áldozata volt. Az EU huszonöt éve megtéveszti és manipulálja Macedóniát - jelentette ki.

Németországról kiemelte, hogy Angela Merkel kancellár „humanitárius gesztusával bátorságról tett tanúbizonyságot”, ahhoz viszont senkinek sincs bátorsága, hogy elmondja, mi következik most. „Csak Szudán és Egyiptom között húszmillió migráns várakozik, akik mind át akarnak kelni Európába” - mondta. Ivanov úgy vélte, a menekültválság megmutatta, hogy az EU ilyen helyzetben „nem működik”, és a jövőben egyre több tagország hoz majd döntéseket saját hatáskörben.


Röviden
Szófia kerítést építene a görög határnál

- A rossz körülmények miatt csaknem nyolcszáz migráns döntött úgy, hogy távozik a görög-macedón határnál fekvő Idomeninél kialakított fogadótáborból, ahol továbbra is több mint 12 500-an várnak arra, hogy továbbutazhassanak Nyugat-Euró­pa felé, de a balkáni útvonal gyakorlatilag lezárult előttük.

- Nem minden menekült marad Németországban, az irakiak közül havonta három­ezren térnek vissza hazájukba - mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön pártja egy választási gyűlésén. A kancellár kiemelte, hogy az Irakba visszatérők száma emelkedő tendenciát mutat.

- Az anglikán egyház első számú vallási vezetője szerint felháborító az a tendencia, hogy rasszistának bélyegzik azokat, akik aggályokat fogalmaznak meg a bevándorlással szemben. Justin Welby, Canterbury érseke szerint igazolható érzelmi megnyilvánulás a félelem a mostanihoz hasonló „kolosszális” válságok közepette.

- Többet kellene tennie Görögországnak a migránsok ellátása érdekében, aminek megkönnyítésére Washington közvetlen támogatást nyújthat - mondta Victoria Nuland, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes külügyi államtitkára pénteken Athénban.

- Ezer tábori ágyat, majdnem hat és fél tonnányi, több mint tizenhatmillió forint értékű szállítmányt indított útjára a migránsválságtól sújtott Görögországba pénteken Budapestről az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

- A terrorizmus minden vallás híveit érinti, köztük sok ezer muszlimot is - emelte ki a terrorizmus európai emléknapjával kapcsolatban pénteken kiadott közleményében Gilles de Kerchove, az Európai Unió terrorizmusellenes koordinátora.

- Bulgária kerítés építését fontolgatja a görög határon is, megelőzendő, hogy a migránsok a balkáni útvonal lezárását követően bolgár területen keresztül próbáljanak Nyugat-Európába jutni.