Külföld
Ciprasz már a főbejáraton térhet vissza
A Sziriza – győzelme ellenére – egyedül nem lesz képes kormányt alakítani, így a héten újabb koalíciós tárgyalások kezdődnek

Urnazárás után a Sziriza az első becsült eredmények szerint 30-34, az Új Demokrácia pedig 28,5-32,5 százalékos szavazati arányra számíthatott. A két párt eredménye között olyan kicsi volt a különbség, hogy fennállt a lehetősége, hogy a sorrend még megfordulhat közöttük. A szélsőjobboldali Arany Hajnal eredményét 6,5-8, a Görög Kommunista Pártét (KKE) 5,5-7 százalékra, a szocialista Pánhellén Szocialista Mozgalomét (PASZOK), illetve az eurózóna-tagságot támogató To Potami (A folyó) nevű balközép pártét egyaránt 4-5,5 százalékra tette az exit poll felmérés. Szavazata leadásakor mindkét esélyes párt vezére biztos volt a saját győzelmében, így nemcsak Ciprasz, hanem Evangelosz Meimarakisz, a konzervatív Új Demokrácia párt vezetője is magabiztosan nyilatkozott. Alekszisz Ciprasz a voksoláskor kijelentette: a mai napon „a görög nép meg fogja pecsételni”, hogy az ország „új korszakba lépjen”. Azt is rögzítette, hogy országa az Európai Unió teljes jogú és erős tagja marad. A fiataloknak pedig azt ígérte, hogy nem kell elhagyniuk az országot álmaik eléréséhez.
A Sziriza – győzelme ellenére – önmagában nem lesz majd képes kormányt alakítani, ezért a jövő héten újabb koalíciós tárgyalások indulhatnak. Azt mindkét pártvezér leszögezte: eleget tesznek az országnak nyújtandó legújabb pénzügyi segélycsomag feltételeinek. A voksoláson csaknem tízmillió szavazó járult az urnákhoz este hat óráig. A háromszáz fős athéni törvényhozás kétszázötven tagját arányos rendszerben választják meg, míg a maradék ötven helyet automatikusan a győztes párt kapja.
Az újabb, egy éven belül már második előre hozott választást az váltotta ki, hogy Ciprasz a Szirizán belüli ellentétek miatt egy hónapja lemondott posztjáról. A párt januárban a nemzetközi hitelezők által megkövetelt megszorítások felmondásának ígéretével jutott hatalomra, de végül kénytelen volt aláírni egy újabb, szigorú feltételeket szabó mentőcsomagot. Ez élesen megosztotta a Szirizát, amelynek balszárnya végül kivált a pártból.
Görögország a hat éve tartó adósságválság alatt eddig már négyszer váltott kormányt, miközben a GDP az ötödével csökkent, a munkanélküliség pedig huszonöt százalékra nőtt.