Külföld

Cameron aggódik a brit unió miatt

Financial Times: intenzív tőkekivonás kezdődött meg a skót gazdaságból

„Megszakadna a szívem, ha ez a nemzeteknek általunk felépített családja darabokra szakadna” – mondta David Cameron brit miniszterelnök arra az esetre gondolva, ha a jövő heti referendum Skócia függetlenségét hozná – írta az MTI szerdán.

A brit unió fennmaradásáért Edinburgh-ben személyesen kampányoló brit miniszterelnök kijelentette, hogy a valutaunió egy független Skóciával nem lesz működőképes. Nyomatékosította továbbá, hogy a független skótok elbúcsúzhatnak a fonttól is.

A brit királyi ház eközben cáfolta az értesüléseket, mely szerint II. Erzsébet királynő komoly aggodalmának adott volna hangot a jövő heti skóciai függetlenségi népszavazás kimenetelével kapcsolatban, vagy egyéb módon befolyásolni kívánná a referendumot. A közleményt ismertető udvari szóvivő szerint a brit demokrácia egyik alapelve, hogy az uralkodó pártatlan álláspontot foglal el alkotmányos kérdésekben, és II. Erzsébet ehhez tartotta is magát uralkodásának eddigi hatvankét esztendejében. A királynő ennek megfelelően „a politika felett áll”, és szilárd meggyőződése, hogy a jövő heti népszavazáson a döntés kizárólag Skócia népét illeti – hangsúlyozta a szóvivő.

A Financial Times szerdai száma arról számolt be, hogy jelentős tőkekivonás kezdődött a skót gazdaságból a függetlenségpártiak előretörése nyomán. A napilap szerint az alapkezelők, nyugdíjalapok és más pénzügyi szolgáltatók máris fontmilliárdokat telepítettek át főként Angliába a jövő csütörtöki skóciai népszavazás közeledtével, mivel tartanak a függetlenségiek esetleges győzelmének pénzügyi következményeitől.

A kínai sajtóban szerdán megjelent cikkek szerint Nagy–Britannia sokat veszíthet hatalmából, és az „első osztályú ország szerepéből” másodosztályúvá értékelődhet le, ha a skótok jövő héten függetlenségük mellett szavaznak. A Global Times angol nyelvű kiadása szerint amennyiben a függetlenségpártiak nyernek a népszavazáson, David Cameron brit miniszterelnök valószínűleg az ország „történelmének bűnösévé” válik.