Külföld

CIA-kínvallatás: a felelősök bíróság elé állítását követelik

"George W. Bush elnök kormánya tette lehetővé ezeket a szisztematikus bűncselekményeket" - hangsúlyozta az ENSZ emberi jogi jelentéstevője

Az ENSZ és több emberjogvédő szervezet követeli, hogy állítsák bíróság elé azokat a tisztségviselőket, akik felelősek a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) kínzási gyakorlatáért. Egy amerikai igazságügy-minisztériumi forrás valószínűtlenek nevezte, hogy ez megtörténne. Kína az amerikai módszerek megváltoztatását sürgeti

"A jelentés megerősíti azt, amit a nemzetközi közösség már tudott. A politikát egyértelműen kormányszinten alakították ki, és George W. Bush elnök kormánya tette lehetővé ezeket a szisztematikus bűncselekményeket és az emberi jogok súlyos megsértését" - jelentette ki Ben Emmerson, az ENSZ emberi jogi jelentéstevője.

"Botrányos ez a jelentés, lehetetlen úgy olvasni, hogy az ember ne háborodjon fel amiatt, hogy saját kormánya követte el ezeket a borzalmas bűntetteket. Felelősségre kell vonni azokat a kormánytisztviselőket, akik engedélyt adtak erre a törvénytelen gyakorlatra. Ha ez nem történik meg, akkor a jövőben is előfordulhat kínzás" - mondta Anthony Romero, a befolyásos amerikai jogvédő szervezet, az ACLU vezérigazgatója.Az igazságügy-minisztérium egy meg nem nevezett tisztségviselője azonban közölte, hogy 2009 óta mindössze két eljárást indítottak foglyokkal szembeni kegyetlen bánásmódért, de a vádemeléshez egyik esetben sem volt elegendő bizonyíték. A szenátusi jelentésben nincs semmilyen új információ, amelyet a nyomozók hasznosítani tudnának, ezért nem újítják fel a 2012-ben lezárt két eljárást - tette hozzá.
A CIA vallatási programja "lehetővé tette, hogy büntetlenül hajtsanak végre olyan cselekedeteket, amelyek a kínzásról és az emberek eltüntetéséről szóló nemzetközi jog bűncselekménynek nevez. Ideje alapos vizsgálatokat indítani, bíróság elé állítani a felelősöket, és kártérítést fizetni az áldozatoknak" - jelenttette ki Steven Hawkins, az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet amerikai részlegének főigazgatója.
Kenneth Roth, a Human Rights Watch (HRW) főigazgatója kiemelte: a jelentés alátámasztja azt a már többször ismételt megállapítást, hogy az amerikaiak védelmében szükségesnek mondott szigorú intézkedések teljesen alaptalanok voltak. Megjegyezte, hogy Barack Obama amerikai elnök kormánya megszüntetett több olyan gyakorlatot, amely szerepel a jelentésben. Ettől függetlenül - tette hozzá - "a kínzás továbbra is egy politikai lehetőség marad a jövőbeni elnökök kezében, ha az igazság keresésének e jelentős példája (a jelentés) után sem állítják igazságszolgáltatás elé a felelősöket".
Az ACLU felszólította az Obama-kormányt, gondoskodjon arról, hogy az Egyesült Államok soha többé ne végezzen kínzást, és nevezzen ki egy különleges ügyészt a CIA átvilágítására és megreformálására.
A CIA tisztségviselői azt állítják, hogy a kínzási programot annak idején jóváhagyta az igazságügy-minisztérium és a Fehér Ház is.

Peking az amerikai módszerek megváltoztatását sürgeti

Hung Lej kínai külügyi szóvivő sajtóértekezletén arra az amerikai szenátusi jelentésre reagált, amely megállapította, hogy a CIA félrevezette a Fehér Házat és a közvéleményt az al-Kaida-foglyok vallatásainál alkalmazott brutalitás kínzások mértékéről. A szóvivő úgy vélte, Washingtonnak minderre válaszul változtatnia kell magatartásán és tartania kell magát a nemzetközi egyezményekben foglalt szabályokhoz. A kínai központi televízió (CCTV) szerda reggeli híradásában jelentős terjedelmet szentelt a témának. Washingtoni tudósítója 15 perces beszámolójában egyebek közt azt hangsúlyozta, hogy a CIA hazudott a megkínzottak számával kapcsolatban is. Azt is kiemelte, hogy a vallatókat nem fogják felelősségre vonni, annak ellenére, hogy mind hazájuk törvényeit, mind a genfi egyezményt megsértették. A CCTV műsorvezetője a „magát az emberi jogok védelmezőjeként feltüntető amerikai kormány súlyos arculcsapásának" nevezte a történteket.

Az időeltolódás miatt a nyomtatott kínai sajtó nagyobb része nem foglalkozott a témával, de a több mint 500 ezres példányszámú, Beijing News című napilap egy teljes oldalt szentelt a kínzásokkal kapcsolatos hírnek és hátterének. A lap idézte George W. Bush volt amerikai elnök nyilatkozatát, amelyben a CIA munkatársait "hazafiaknak" nevezte.

A Hszinhua hivatalos hírügynökség az emberi jogok világnapjára időzítve ugyancsak az amerikai emberjogi gyakorlat bírálatára összpontosított. A kongresszusi jelentésben foglaltak mellett az afroamerikaikkal szembeni hátrányos megkülönböztetést rótta fel Washingtonnak, illetve az amerikai bűnüldöző szerveknek. Úgy fogalmazott, hogy "a mélyen gyökerező rasszizmus mellett az amerikai polgárok és külföldi vezetők megfigyelésének botránya, valamint a súlyos áldozatokat követelő, külföldi területen végrehajtott terrorellenes kampányok ugyancsak aggodalmat keltenek nemzetközi szinten".