Külföld
Brüsszel: Nem bírjuk már sokáig, segítség kell
Belgiumban is nemzeti ünnepre készülnek
A polgármester elmondta, több rendőrre van szükség Brüsszel utcáin a biztonság fenntartása érdekében. Különösen akkor, amikor Belgium a július 21-i nemzeti ünnepre készül. A városvezető hozzátette, hogy számos tömegeket vonzó rendezvény lesz a fővárosban, amelyek felügyelete huszonnégy órás szolgálatot jelent majd a biztonsági szolgálatoknak.
A napilap internetes oldalán megjelent cikk arra emlékeztetett, hogy Jan Jambon belga belügyminiszter péntek reggel kijelentette, a nemzeti ünnep programjait nem mondják le, minden aznapi esemény a biztonsági erők teljes felügyelete alatt zajlik majd.
Yvan Mayeur véleménye szerint a rendelkezésre álló lehetőségekkel Brüsszel közbiztonsága egy adott pillanatban össze fog roppanni.
„Azt hittük, kifújhatjuk magunkat, de nincs módunk pihenni, nincs egy percnyi szünet sem” - fogalmazott. Hozzátette: a rendőrség és az őket segítő mintegy 1800 katona hónapok óta állandó készenlétben van, nagyon fáradtak és egyre nehezebben viselik a feszültséget.
Hangsúlyozta: több rendőrre van szükség az utcákon. Arról tájékoztatott, hogy már hetek óta kérvényezte a rendőrség megerősítését, de nem kapott választ a belügyminisztertől, noha a szövetségi kormány korábban 400 millió eurót (mintegy 124 milliárd forintot) szabadított fel a biztonsági intézkedések megerősítésére.
Berlin megerősíti az ellenőrzést a francia határon
Németországban a szövetségi rendőrség megerősíti a Franciaországgal közös határ térsége és a franciaországi járatokat üzemeltető pályaudvarok, repülőterek és kikötők ellenőrzését és megfigyelését - jelentette be pénteken Berlinben a német belügyminiszter. Thomas de Maiziere tájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a nizzai támadásnak egyelőre nincsenek németországi vonatkozásai az „elkövetői oldalon”.
A német hatóságok szorosan együttműködnek a francia partnerekkel és minden segítséget megadnak, hogy feltárják a merényletet, amely ismét megmutatta, mennyire valós az iszlamista terrortámadás veszélye Európában. A hatóságok azért is mindent megtesznek, hogy Németországban ne történjék terrorcselekmény, de „sajnos nincs garancia arra, hogy ez mindig sikerül” - mondta a miniszter.
Hozzátette, hogy ugyan még senki sem jelentkezett a nizzai merénylet elkövetőjeként, de az Iszlám Állam terrorszervezet már „cinikus módon ünnepli a támadást a közösségi oldalakon”.
Intézkedések az Egyesült Államokban is
Washingtonban és New Yorkban is megerősítették a biztonsági intézkedéseket. A Fehér Ház szóvivője, Josh Earnest sajtótájékoztatóján bejelentette: Barack Obama telefonon hívta fel Francois Hollande francia államfőt, együttérzését hangsúlyozta, „biztonságpolitikai együttműködést” ajánlott a nizzai merénylet felderítéséhez. Hozzátette, hogy az amerikai hírszerzés és biztonsági szolgálatok munkatársai állandó kapcsolatban vannak francia kollégáikkal.
A nizzai terrorakciónak, az eddigi információk szerint, két amerikai áldozata is van: egy texasi édesapa és a fia.