Külföld

„Brexit-ügyben a legjobb megoldás egy új brit népszavazás lenne”

Tusk: Április 12-éig bármi lehetséges a brit kilépés kapcsán - Macron: Az EU nem maradhat a Brexit túsza

Nagy-Britannia Európai Unióból tervezett kiválásával (Brexit) kapcsolatban a legjobb forgatókönyv az lenne, ha London újabb népszavazást tartana, és azt követően az EU tagja maradna - jelentette ki Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök Brüsszelben pénteken, az EU-tagországok állam- és kormányfőinek találkozójára érkezve.

EU-csúcs lead
Mark Rutte holland miniszterelnök sajtótájékoztatóján kijelentette: "Európának magabiztosabban és tudatosabban kell képviselnie magát a világ színpadán". Azt is elmondta, hogy az Európai Bizottság összehangolt ötödik generációs mobil távközlési fejlesztésre vonatkozó (5G-) stratégiát fog kidolgozni, részben Hollandia kérésére.

Tusk: Április 12-éig bármi lehetséges a Brexit ügyében

Rendelettel biztosítja a zavartalan vasúti közlekedést az EU rendezetlen Brexit esetén
Az Európai Unió Tanácsa rendkívüli esetre vonatkozó rendeletet fogadott el annak biztosítására, hogy folytonosak maradjanak a Nagy-Britannia és Franciaország, valamint Írország és az Egyesült Királyság közötti vasúti szolgáltatások abban az esetben is, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lépne ki az unióból.
Az uniós közlekedési tanács írásbeli eljárás keretében - figyelemmel az Egyesült Királyság várható uniós tagságának megszűnésére - meghosszabbította a vasúti szolgáltatások folytonosságának biztosításához szükséges tanúsítványok és engedélyek érvényességét az esetleges zavarok elkerülése érdekében.
Az intézkedések feltétele, hogy az Egyesült Királyság a határokon átnyúló vasúti összeköttetés tekintetében az unióéval azonos előírásokat, követelményeket és eljárásokat alkalmazzon.
A rendelet azt követően válik érvényessé, amikor az uniós szerződések a továbbiakban már nem lesznek érvényesek az Egyesült Királyságra, kivéve, ha az adott nap előtt hatályba lép egy az Egyesült Királysággal kötött, a rendezett kilépésről rendelkező megállapodás.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csúcstalálkozó után elondta, hogy április 12-ig minden lehetőség nyitva marad az Egyesült Királyság európai uniós kiválási folyamatát illetően, akár a kilépési szándék egyoldalú visszavonása is. "Április 12-ig bármi lehetséges: a rendezett kiválás, a hosszú halasztás, amennyiben az Egyesült Királyság úgy dönt, hogy újragondolja a stratégiáját, vagy akár a Lisszaboni Szerződés 50. cikkének visszavonása is, amely a brit kormány hatásköre" - mondta Tusk. "A Brexit sorsa brit barátaink kezében van. Mi felkészültünk a legrosszabbra, de a legjobbakat reméljük. Mint tudják, a remény hal meg utoljára" - tette hozzá a találkozót lezáró sajtótájékoztatón.

Macron: Az EU nem maradhat a Brexit túsza

Emmanuel Macron úgy fogalmazott: tiszteletben kell tartani a brit nép akaratát, amellyel Nagy-Britannia uniós tagságának megszüntetése mellett foglalt állást, de tiszteletben kell tartani az Európai Unió egységét is,  az unió  nem maradhat a Brexit túsza.

Macron sajtótájékoztatóján aláhúzta, "nem tehetjük, hogy addig szavaztatjuk meg az embereket, ameddig nem nekünk megfelelő eredmény születik". Leszögezte, a Brexit mindenekelőtt egy politikai lecke. Le kell vonni a Brexit tanulságait:  holtponthoz vezet, úgy szavazásra bocsátani az uniós tagság megszűnésének kérdését, hogy nincs kész terv annak bármilyen kimenetelére. Ezzel mindenkinek tisztában kell lennie - tette hozzá.

"A Fidesz tagságát felfüggesztő néppárti határozatban nem az elvek érvényesültek"

A francia elnök újságírói kérdésre szót ejtett a Fidesz EPP-tagságának felfüggesztéséről is. Szerinte az európai néppárti döntés nagyon hasonlít az elmúlt években hozott számos döntésre, amelyekben nem az elveket helyezték előtérbe, hanem a "törzsi logika" érvényesült.

Macron elmondta, mivel pártja nem az EPP tagja, nem lehetnek elvárásai, de az EPP döntése nem egyértelmű számára. Véleménye szerint a Fidesz tagságának felfüggesztéséről szóló határozat "nem volt valódi döntés, valójában semmi sem változott".

Az eredmény "bizonyára jó az EPP-nek, és jó hír Orbán Viktornak, de nem biztos, hogy jó az európai projektnek, e projekt szilárdságának és tisztaságának" - tette hozzá. Véleménye szerint számos olyan dolog van, amelyekről lehet vitatkozni, de vannak olyanok, amelyeknek egyértelműeknek és megkérdőjelezhetetlennek kell lenniük.  "Az EPP szavazása kudarc Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és mindazok számára, akiket Orbán Viktor megsértett" - tette hozzá. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy nagyon jó a személyes kapcsolata Orbán Viktorral.

A legnagyobb északír párt szerint "megalázó" a Brexit halasztása

A legnagyobb észak-írországi protestáns párt szerint a csúcsértekezleten Theresa May miniszterelnök "megalázó módon" vonta vissza azt a gyakran ismételgetett álláspontját, hogy az Egyesült Királyság március 29-én kilép az Európai Unióból, a Brexit feltételrendszeréről szóló megállapodással kapcsolatban pedig "semmi nem változott".

Nigel Dodds, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) helyettes vezetője rendkívül éles hangú pénteki nyilatkozatában "kiábrándító és megbocsáthatatlan kudarcnak" nevezte, hogy Theresa May az uniós csúcsértekezleten nem terjesztett elő olyan javaslatokat, amelyek javíthatták volna egy elfogadható kilépési megállapodás kidolgozásának esélyeit.

Az északír párt második emberének állásfoglalása azért rendkívüli jelentőségű, mert jórészt a DUP tízfős alsóházi frakciójának támogatásától függ, hogy a kisebbségben kormányzó Konzervatív Párt el tudja-e fogadtatni a parlamentben az EU-val novemberben elért, az alsóházban azonban eddig kétszer is nagy többséggel elvetett Brexit-megállapodást.

Az EU továbbra is elkötelezett Ukrajna szuverenitása és területi egysége mellett

A tanácskozáson az uniós vezetők leszögezték, hogy az Európai Uniónak öt évvel a Krím félsziget Oroszország általi törvénytelen annektálása után továbbra is szilárd az elkötelezettsége Ukrajna szuverenitása és területi egysége mellett. Az EU-csúcson elfogadott zárónyilatkozatban az aláírók megerősítették, hogy az EU nem ismeri el és elítéli a nemzetközi jogot sértő bekebelezést, amely közvetlen biztonsági fenyegetést jelent. Az Európai Unió továbbra is elkötelezett az el nem ismerési politikája mellett - írták.

Juncker: Kölcsönösségre van szükség az EU-Kína kereskedelmi kapcsolatokban

Kína egyszerre versenytárs, partner és rivális az Európai Unió számára; mihamarabb kölcsönösségre van szükség a felek közötti, jelenleg egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatban - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke a pénteki EU-csúcs után.

Jean-Claude Juncker az ülést lezáró sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy miközben az európai közbeszerzési piac hozzáférhető a kínai vállalatok számára, fordítva ez nem igaz, amin változtatni kell. Kiemelte: a kínai piac nem elég nyitott az európai termékek előtt, így a verseny nem tisztességes, a kereskedelmi viszony aszimmetrikus, s ez egyenlőtlenségekhez vezet.

A Brexit után is bennmaradó tagállamok vezetőinek pénteki találkozóján a fő téma az EU-Kína viszony volt, amelyről eredetileg az előző napon egyeztettek volna, azonban az Egyesült Királyság kiválási dátumának halasztásáról meglehetősen elhúzódott a vita, így áttették a napirendi pontot másnapra.

Az elfogadott zárónyilatkozatban hangsúlyozták: az EU-nak biztosítania kell érdekeit a harmadik országok tisztességtelen gyakorlataival szemben, teljes mértékben kihasználva kereskedelmi védelmi eszközeit és közbeszerzési szabályait, utóbbiak terén pedig garantálni kell a valódi kölcsönösséget.

Tusk: Kiegyensúlyozott kapcsolatot kell kialakítani Pekinggel, biztosítva a tisztességes versenyt és az egyenlő piaci hozzáférést

Donald Tusk a kérdés kapcsán elmondta, egyetértettek abban, hogy fel kell készíteni az EU-t a fokozódó globális gazdasági versenyre, és ehhez a belső piac és az ipari bázis erősítésére van szükség, valamint nyitott és határozott kereskedelempolitikára.

Elsősorban Kínára utalva hangsúlyozta, meg kell erősíteni a védelmet a szellemi tulajdon és a technológiák ellopásával, illetve a kiberbiztonsági fenyegetésekkel szemben, továbbá foglalkozni kell az 5G-hálózatok biztonságával, és az erre vonatkozó közös megközelítéssel. Kiemelte, a cél egy olyan kiegyensúlyozott kapcsolat kialakítása Pekinggel, amely biztosítja a tisztességes versenyt és az egyenlő piaci hozzáférést.

Újságírói kérdésre válaszolva Tusk közölte, hogy nem változott az EU álláspontja, továbbra sem ismerik el Izrael fennhatóságát a Golán-fennsík felett.

A közös nyilatkozatban üdvözölték az utóbbi hónapokban tapasztalt előrelépést, azonban rámutattak, további összehangolt intézkedések kellenek az EU-n belülről és kívülről származó, komoly veszélyt jelentő álhírek és félretájékoztatás ellen, s óvni kell az európai parlamenti és a nemzeti választásokat a külső beavatkozástól.

Végezetül leszögezték: az EU-nak öt évvel a Krím félsziget Oroszország általi illegális bekebelezése után is szilárd az elkötelezettsége Ukrajna szuverenitása és területi egysége mellett, nem ismeri el és elítéli a nemzetközi jogot sértő és közvetlen biztonsági fenyegetést jelentő lépést.